Lékař: Skupování praxí do řetězců může zhoršit kvalitu péče

Titulní obrázek

Pro pacienty je podle mluvčího SPL Jana Jelínka výhodné, když se několik praktiků dohodne, že se budou v nepřítomnosti zastupovat. Pokud ale soukromá firma chce skoupit praxe, jak se to chystá na Moravě, nemusí to pro pacienty být vždy přínosem…

První soukromý řetězec ordinací praktiků chce vytvořit bývalý dlouholetý šéf firmy Agel Marek Potysz. V letech 2001 až 2006 budoval pro třineckého ocelářského magnáta Tomáše Chrenka největší síť soukromých nemocnic v Česku. Prodej praxí považuje Potysz naopak za výhodný pro lékaře i jejich pacienty.

„Zcela zásadní nevýhodou pro pacienta je, že ztrácí kontakt se svým praktikem,“ varoval Jelínek. Do sdružené ordinace přijde podle něj pacient „jako do supermarketu, kde se mu dostane obsluhy“. V ordinaci se lékaři během dne střídají. Pacient tam nemusí najít toho svého. Cizí lékař si přečte jeho dokumentaci a podle toho volí léčbu. Neví, co bylo minule, nezná pacienta ani jeho rodinu.

Potysz vidí jako výhodu to, že se lékař, který mu svoji praxi prodá, nebude muset už starat o provoz ordinace, administrativu a kontakt se zdravotními pojišťovnami. Bude mít více času na své pacienty. Bude moci využít i společného zázemí několika propojených praxí. První ordinaci chce Potysz otevřít 1. července v Ostravě.

Jelínek se obává toho, jak to v řetězcích ordinací bude s kvalitou péče. Sdružená zařízení mají možnost, aby v nich pod dohledem pracoval méně kvalifikovaný lékař. „Jde o to, aby nebyla poliklinika plná nekvalifikovaných lékařů s jedním odborným garantem,“ řekl mluvčí.

Velkým otazníkem podle Jelínka je ekonomika praxí. Nyní má průměrná praxe od zdravotních pojišťoven měsíčně 100.000 korun. Z toho dá lékař 70.000 na náklady a 30.000 zdaní. Pokud kupec slibuje, že bude mít měsíčně 40.000 korun, znamená to podle Jelínka, že to nebude jen za práci praktika, peníze pojišťoven potečou účelově.

Potysz nabízí za jednotlivou praxi 300.000 až 700.000 korun. Jelínek by svoji pražskou praxi za tuto cenu neprodal. Chápe ale, že to někteří kolegové udělají. V některých regionech jsou praxe neprodejné. Spousta praktiků v důchodovém věku čeká, až budou moci praxi prodat, aby si do penze přilepšili. Pro ně je tato nabídka určitě lákavá, dodal.

ČTK

Lékař: Skupování praxí do řetězců může zhoršit kvalitu péče
Ohodnoťte tento článek!