Lékař v Německu: Násobně víc peněz a čtvrtina přesčasů

Výjimka z evropské směrnice o přesčasech umožňuje lékařům ve státních nemocnicích odpracovat každý měsíc 16 hodin navíc. Tak je tomu v Německu, Rakousku i dalších západoevropských zemích.

Jejich čeští kolegové představují ovšem výjimku z výjimky. Odpracují každý měsíc okolo stovky přesčasových hodin a někteří ještě více. Jen díky nim spatří na výplatní pásce vyšší částku, než je průměrná mzda v regionu, kde pracují.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl nicméně v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce údaje, které se od těchto čísel značně liší.

Tvrdil totiž, že lékaři odpracují právě jen oněch šestnáct hodin měsíčně a že pobírají průměrný plat 48 tisíc korun.

Redakce Aktuálně.cz se proto dotazovala celé řady lékařů pracujících v českých nemocnicích a dospěla ke zcela jiným číslům. Ta přibližně odpovídají tomu, co uvádí předseda České lékařské komory Milan Kubek.

„Odpracuji 130-150 přesčasových hodin měsíčně,“ uvedl kupříkladu Libor Machát z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Po deseti letech praxe dvacet tisíc

Sto hodin přesčasů odpracuje za měsíc David Koudelka z Traumacentra Fakultní nemocnice Ostrava. Jeho kolega Peter Schwarz z Nemocnice s poliklinikou v Havířově uvádí za loňský rok 125-141 přesčasových hodin. Další lékaři pak 70-110 hodin přesčasů.

Tarifní plat českého lékaře bez atestace činí podle Kubka 17 950 korun, u lékaře s desetiletou praxí 20 950 Kč a u špičkového lékaře, který má třicet let praxe, 28 350 Kč.

„Čísla týkající se lékařských platů, kterými operuje ministr Heger, jsou výsledkem obrovského množství přesčasů, jež lékaři odpracují a pan ministr to velmi dobře ví,“ řekl Aktuálně.cz Kubek. „Tím, že se operuje s upravenými čísly, se v populaci záměrně vzbuzují negativní emoce vůči lékařům. Těm jde ale o změnu celého systému zdravotnictví v Česku a ne jenom o zvýšení mzdy.“

Platy jako z jiné planety

Nástupní plat lékaře v Německu je přitom podle údajů tamní lékařské komory 3800 eur (91 000 Kč) – v ČR je to 12-15 000 Kč. Lékař s přibližně desetiletou praxí (Facharzt) pobírá 6500 eur (156 000 Kč), primář menšího oddělení (Oberarzt) 9400 eur (226 000 Kč) a lékař na řídící pozici (Chefarzt) 21 400 eur (515 000 Kč).

Průměrný plat v Německu loni činil podle Spolkového statistického úřadu 2700 eur (64 800 Kč). Ceny potravin a spotřebního zboží jsou přibližně 1,5krát vyšší než v Česku, v řadě případů stejné či dokonce nižší.

„Lékařská práce je samozřejmě mnohem náročnější, než je tomu u jiných profesí. A především, lékař si nemůže dovolit, aby udělal chybu, protože tím trpí pacient,“ řekl Aktuálně.cz předseda představenstva profesního svazu nemocničních lékařů (Marburger Bund) Armin Ehl. „Je proto nesmírně důležité, aby lékař byl náležitě odpočatý i náležitě motivovaný. O situaci v Česku jsme dobře informovaní a čeští lékaři se u nás také mohou ucházet o práci.“

V průměru odpracují němečtí lékaři podle údajů spolkové komory 24 hodin přesčasů měsíčně.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!