Přejít na obsah

Lékaře a pojišťovny rozsoudí ministerstvo

zpět
24.9.2007

Ceny za péči o pacienty bude muset určit ministerstvo zdravotnictví. Jednání lékařů a zdravotních pojišťoven totiž zkrachovala, ačkoli po středě se zdálo, že jsou dohodě blízko. "Já bych nemluvil o krachu. My jsme se s pojišťovnami dohodli. Ale s návrhem nesouhlasili ambulantní specialisté," řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Všech devět tuzemských pojišťoven bylo ochotno příští rok platit měsíčně za pacienta 42 koruny měsíčně místo stávajících 36 korun. Rovněž chtěly přistoupit na zvýšení plateb za jeden bod, jímž se oceňují výkony lékařů - hodnota se měla zvýšit z 97 haléřů na jednu korunu. Příjmy praktiků by stouply o 15 procent a spolu s třicetikorunovými poplatky, které mají od pacientů vybírat, až o 30 procent. Jenže to byl právě důvod, proč ambulantní specialisté pro předběžnou dohodu ruku nezvedli. Pro ně by tento krok znamenal, že by mohli počítat pouze s navýšením od dvou do osmi procent.

Je to málo

„Jednání nebyl přítomen nikdo z ministerstva zdravotnictví. Netušíme, jaké jsou plány s dalšími resorty,“ uvedl místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. To, že se praktičtí lékaři potýkají s nedostatkem financí, chápou. „Potřebovali bychom navýšení plateb minimálně o osm procent,“ tvrdí ale Jojko.

Postup ambulantních specialistů praktické lékaře rozladil. „Trošku do popředí jde prvek, když to nemám já, ať to nemá nikdo,“ komentoval situaci předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer. Podobný názor má i Jelínek. „Vždy, když se jednalo o zvyšování plateb a praktických lékařů se to nedotklo, vždy jsme byli solidární. Očekávali jsme podobné chování,“ uzavřel Jelínek.

Ministerstvo zdravotnictví má nyní 60 dnů na to, aby rozhodlo o konečných platbách pro lékaře. „Nikdo nemůže čekat, že pokud se nedohodli mezi sebou, že na ministerstvu dostane víc,“ komentoval mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Jitka Zadražilová , Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionáln deník

Komentovat článek: Lékaře a pojišťovny rozsoudí ministerstvo

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaře a pojišťovny rozsoudí ministerstvo

Komentáře

dalších 30 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Pokladenský systém III  | 25. 09. 2007 21:22

OK, uz jsem tak ucunil:-))

Tomáš Rozsíval Re:pro Dr. Rozsívala  | 25. 09. 2007 10:05

Pane kolego Pavelko, tudy cesta nevede. Jaký to má smysl ? Já nebudu reagovat na takové výstřely, jsem ochoten seriosně diskutovat. A na rozdíl od vás jsem prošel mnoha pracovišti a táhnu tu káru už 32 let! Takže možná uznáte, že těch zkušeností budu mít bohužel více.

Tomáš Rozsíval, MUDr Re:Re:Ale je to přece jinak.....  | 25. 09. 2007 09:58

Obávám se, že se mýlíte,pane kolego, tady nejde o žádné napadání, ale prosté konstatování skutečnosti,že bohužel sami registrující praktičtí lékaři ještě nedorostli té výše, aby si je lidé nepletli s bývalými obvoďáky.... Ale to platí samozřejmě obecně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné