Lékaře pomohou přivábit statisíce

Situací, kdy obyvatelé odlehlejších venkovských oblastí naráželi na zavřené dveře ordinací svých lékařů, by mohlo od příštího roku i na jihu Čech ubýt. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s ministerstvem zdravotnictví našla recept, jak případům, kdy se nedostává zájemců o provozování některých praxí, předejít.

„Pokud se opakovaně nepřihlásí žádný zájemce do výběrového řízení, které vypíše kraj za standardních podmínek na obsazení místa praktického lékaře v konkrétní lokalitě, pak VZP pro tuto lokalitu, o jejíž obsazení evidentně a prokazatelně nebude zájem, nabídne zvýhodněné podmínky, až o 600 tisíc korun navíc ročně,“ vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý princip, který by mohl zejména v příhraničí výrazně pomoci.

Opakovat by se tak nemusely případy, kdy například obyvatelé Horní Stropnice neuspěli ve vlastním zdravotním středisku. Tam praktická lékařka omezila svou činnost a nakonec přesídlila do Českých Budějovic a lidé, dokud se nepodařilo najít náhradu, za doktorem museli dojíždět do okolních měst. „Hlavně pro starší lidi to bylo složité,“ připomíná jeden z místních obyvatel Petr Aksamit.

Ještě hůř na tom byli lidé v nedalekém Benešově nad Černou, kde se dlouho nedařilo najít náhradu za zesnulého lékaře. A podobných scénářů může přibývat, mnoho současných doktorů se již blíží důchodovému věku a mladí se do míst, kde praxe s omezeným počtem pacientů za současných podmínek odměňování nemůže prosperovat, nehrnou.

Peníze navíc by mohla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyplácet praktickým lékařům, kteří se odhodlají provozovat praxi v místech, kam se těžko noví doktoři shánějí. Zda se to bude týkat i jihočeských měst či obcí, ale nelze předem říct. „Není možné předjímat, zda a případně kde taková situace příští rok nastane,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Odhadovat nelze ani z dosavadních zkušeností s hledáním nových lékařů. „Někdy je to otázka dní či jednotek týdnů, někdy může jít řádově o měsíce. Jsou to ale naprosto výjimečné a extrémní situace,“ komentuje případy, kdy zůstávají ordinace delší dobu zavřené.„VZP vždy dělá maximum jak pro to, aby situaci vyřešila co nejrychleji,tak proto, aby po přechodnou dobu zajistila svým klientům dostupnou péči u jiného smluvního partnera,“ zdůrazňuje.

S provizorním řešením a nutným dojížděním za lékaři do vzdálenějších míst se již někteří obyvatelé příhraničí setkali a nesmiřovali se s ním snadno. Nově by svého nového doktora mohli dostat rychleji právě díky mimořádnému příspěvku pojišťovny.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové má nové opatření pomoci v příhraničních oblastech i jinde, kde se například kvůli menšímu počtu pacientů hůře shánějí lékaři. Lékařská péče je sice i tady poskytována v rozsahu, který určuje zákon, ale pro všechny obyvatele to nemusí být pohodlné.

„Snažíme se, aby dostupnost péče byla komfortnější,“ říká mluvčí a dodává, že jde o starší spoluobčany, ale třeba i o mladé rodiny s dětmi. Ministr Svatopluk Němeček inicioval tento projekt na základě podnětů od starostů, z jednání se zástupci krajů i odborných lékařských organizací.

Lékaře přitom hledají nejen menší místa v příhraničí. „Momentálně nemáme ortopeda,“ říká za zdravotnické zařízení v Trhových Svinech tajemník městského úřadu František Kolář. Odborníka pro spádovou oblast s 20 000 obyvatel hledají už přes rok. „Je to důležité pro maminky, aby nemusely dojíždět daleko s dětmi na ortopedická vyšetření nebo pro seniory, pro které je dojíždění velmi obtížné,“ vysvětluje František Kolář. Dodává, že město počítá s tím, že ve svém objektu by specialistovi vytvořilo i příslušné zázemí.

Ohodnoťte tento článek!