Lékaře rozlítilo rozhodnutí krajských radních

Radní Moravskoslezského kraje ve středu nezrušili prodej zdravotních středisek v Havířově a nevyšli tak vstříc tamním lékařům, kteří v nich ordinují. Ti jsou z postoje představitelů Krajského úřadu v Ostravě rozhořčeni. Mají totiž obavy, že mohou o ordinace s příchodem nového majitele přijít…

„Trošku nás to rozčililo, když jsme se usilovně snažili radním kraje vysvětlit, proč chceme prodeji za nejvyšší nabídnutou kupní cenu zabránit,“ podotkl jeden z lékařů, gynekolog Rostislav Graňák. Doktoři, za které se postavili sepsáním petice i pacienti, mají obavy, že zdravotní střediska získají noví majitelé, kteří s nimi budou mít jiné podnikatelské plány.

Doktoři by se proto museli stěhovat do odlehlejších míst. Proto poslali hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS) otevřený dopis, aby rada kraje na svém středečním jednání prodej zrušila. „Počítali jsme, že svůj záměr změní, odvolají,“ dodal Graňák.

Zárukám nevěří

Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiřího Veverky (ODS) není žádný důvod rušit či měnit podmínky prodeje. „Rada izastupi telstvo berou vždy v úvahu idalší aspekty. V tomto případě zachování zdravotní péče pro obyvatele města Havířova tak, jak jsou zvyklí,“ konstatoval náměstek Jiří Veverka.

Doplnil, že rada stanovila některé přísné podmínky prodeje včetně zachování padesáti procent lékařské péče v objektech po dobu 10 let a převzetí nájemních smluv stávajících lékařů, nyní už uzavřených na dobu neurčitou.

Podle lékařů to však nejsou vůbec žádné záruky, že ve střediscích budou moci dále ordinovat. „Jsme ve velké nejistotě. Nájemní smlouvy totiž mají tříměsíční výpovědní lhůtu. Navíc nový majitel může šroubovat cenu nájmu nebývale nahoru,“ upozornil gynekolog Graňák.

Někteří lékaři už zdravotní střediska sami opouštějí. „Už odešlo několik lékařů. Ti nechtějí do prodeje jít,“ poznamenal Graňák. Samotní lékaři se totiž rovněž rozhodli prodeje středisek zúčastnit. Mají však obavy, že je například realitní kanceláře svou nabídkou přebijí. Proto požadují po radních předkupní právo a možnost odkoupit střediska za odhadní cenu.

Podle mluvčí krajského úřadu se zatím o koupi pěti středisek zajímalo devět subjektů. „Písemně ale nebyla doručena ještě žádná žádost,“ uvedla Swiderová s tím, že prodejem se ještě bude zabývat zářijové jednání krajských zastupitelů. Lékaři proto věří, že šance na zvrat ještě existuje. „Náměstek Veverka nám veřejně slíbil, že se bude ještě prodejem zabývat,“ doplnil s nadějí Graňák.

Právo

Lékaře rozlítilo rozhodnutí krajských radních
Ohodnoťte tento článek!