Přejít na obsah

Lékaři a pacienti organizují petici za legální využití konopí k léčbě

zpět
17.8.2011
marihuana
zvětšitmarihuanaZdroj: sedmicka.cz

marihuana | Zdroj: sedmicka.cz

 

Lékaři, pacienti a vědci spustili petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují výzkumy i praxí některých zemí.

Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití v zákoně o návykových látkách. Zákazem podle organizátorů petice porušuje vláda svobodu rozhodnutí občanů, jakým způsobem se chtějí léčit.

„Petice je za léčebné využití, nechceme legalizaci konopí jako rekreační drogy,“ řekl novinářům člen petičního výboru z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zábranský.

„V Česku je dostupný lék Sativex s výtažkem z konopí. Pacient ho koupí v lékárně na recept od lékaře,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Lék je na roztroušenou sklerózu.

Lékaři tvrzení o dostupnosti léku zpochybnili. „Při ceně od 8000 korun je téměř prohibitivní,“ řekla ČTK Vendula Běláčková z Centra adiktologie. Sativex podle ní neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, stejně jako masti vyráběné z technického konopí. „Léčebné účinky přitom jsou spojeny právě a zejména se širokým spektrem kanabinoidů,“ dodala odbornice.

O dalším využití konopí k léčbě musí být podle Sršně vedena široká celospolečenská diskuse. Ministerstvo podle něj počítá s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v ČR běžně pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a další léčebná kosmetika.

„Pokud by mělo být léčebné využití v pravém slova smyslu, měl by být celý proces nastaven stejně jako u každého jiného léčivého přípravku,“ upozornil mluvčí. Ministerstvo na zákonu o návykových látkách pracuje, ale z jiného důvodu, než žádá petice - zákon změní tak, aby ve chvíli, kdy se objeví nová syntetická droga, mohla být neprodleně vyhláškou nebo nařízením vlády zakázána. Nyní je nutná změna zákona, což může trvat i několik let.

„Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel,“ řekl Zábranský k plánu ministerstva na celospolečenskou diskusi. Podle něj je nutno řešit stav, kdy se desítky tisíc lidí léčí konopím nelegálně. Buď si rostliny sami pěstují a vystavují se postihu, nebo si konopí seženou na černém trhu. „Není to o politice, je to o soucitu,“ doplnila pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková.

Nakládání s konopím, které obsahuje víc než 0,3 procenta účinné látky THC, je v Česku nelegální. Sdružení Legalizace.cz nabízí v akci Semínka seniorům konopí zdarma, aby si je lidé vypěstovali pro vlastní potřebu. Od této aktivity se organizátoři petice distancují. Propagátora léčby konopím ze sdružení Konopí je lék Dušana Dvořáka potrestal soud za to, že vyráběl z rostlin masti a tinktury a rozdával je.

Kritici uvolnění konopí k léčbě varují, že v Česku podle průzkumu vyzkoušela polovina lidí od 15 do 34 let marihuanu, tedy upravené konopí. V posledním roce kouřilo marihuanu 15 procent dospělých, podle loňské vládní zprávy o drogách je míra užívání marihuany mezi mladými v Česku nejvyšší v Evropě.

„Nám jde o legislativní úpravu používání konopí v medicíně za jasně stanovených podmínek, za jasně stanoveného dávkování a za jasně stanovených pravidel, kdo, komu a jakým způsobem může tyto léky předepsat,“ upřesnil člen petičního výboru docent Michal Miovský, proděkan první lékařské fakulty UK a vedoucí Centra adiktologie.

Organizátoři petice žádají, aby čeští pacienti měli stejná práva na léčbu jako pacienti ve Švýcarsku, Španělsku, Kanadě, USA, Izraeli, Nizozemsku, Itálii či Německu. Jsou si podle textu petice vědomi rizik rekreačního užívání pro zdravé lidi, u nichž droga může spustit psychózu či zvýšit riziko nemocí srdce a cév. Proto by podle nich mělo být pěstování konopí pro léčebné a výzkumné účely přísně sledováno a měl by být určen kontrolní orgán, který zajistí dostupnost léčebného konopí a jeho derivátů pro pacienty.


Komentovat článek: Lékaři a pacienti organizují petici za legální…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři a pacienti organizují petici za legální…

Komentáře

další 4 komentáře
Dušan Dvořák Lékaři a pacienti organizují petici za legální využití konopí k léčbě  | 17. 08. 2011 17:44

Pane Burdo, naše babičky žádné farmaceutické mafie nepotřebovaly, stejně tak Paracelsus nebo staří Čínané, kteří jako prvníí psali o léčivém konopí. Je to jen lennost a hra na nemocné v roli oběti zdravotnického systému, kdy je lékař pasovn do role opraváře a nástroje dává obchodní společnost BigPharma. Doporučuji méně hamburgerů a více mrkve. Dušan Dvořák, ředitel Edukatovní konopné kliniky

Dušan Dvořák Lež a jen a jen lež  | 17. 08. 2011 17:39

Petici za právní stát a dodržování zákonů a nezneužívání policie, že pěstovat a zpracovát konopí k léčbě a výzkumu mají občané dávno, jsme iniciovali již 21.března 2008 - viz premiérem Fischerem oceněný web www.konopijelek.cz. Další petici cannabisterapeutů, lékařů, vědců, právníků etc. a stejně tak nemocných najdete na webu Edukativní konopné kliniky wwww.konopijek.eu Nyní nejde o nic jiného než o podvod uplacený farmaceutickou lobby. Je to smutné žít ve zkorumpovaném státě plném ovčanů.

maro zdar  | 17. 08. 2011 15:53

uch

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné