Přejít na obsah

Lékaři a sestry by se mohli dočkat zvyšování platů po tři roky

zpět
1.8.2016
*peníze, peněženka, platy
zvětšit*peníze, peněženka, platyZdroj: Shutterstock

*peníze, peněženka, platy | Zdroj: Shutterstock

 

Vláda plánuje navýšit platy lékařů a sester o deset procent tři roky po sobě. Novinářům to při návštěvě znojemské nemocnice řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je navýšení mzdy domluveno pro příští rok. V dalších dvou letech na to vláda bude hledat peníze.

Podle Sobotky se od ledna roku 2017 dotkne desetiprocentní navýšení všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek. Týká se to fakultních nemocnic, ale také například jihomoravských nebo moravskoslezských krajských nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi krajů. „U nemocnic, které mají jinou právní formu, je to na zřizovatelích. Tam bychom rádi jako vláda uzavřeli memorandum s kraji a dohodli se na zvýšení platů bez ohledu na to, jakou má nemocnice právní formu,“ uvedl Sobotka. Dodal, že navýšení platů by měly nemocnicím umožnit navýšené úhrady ze zdravotního pojištění.

Navyšování mezd ale příštím rokem neskončí. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) podle Sobotky předložil do vlády materiál s desetiprocentním navýšením po dobu tří let. „Budu usilovat o to, abychom měli v rozpočtu na rok 2018 dostatek prostředků na další navýšení, a pokud to budeme moct ovlivnit i po volbách, další navýšení by se týkalo i roku 2019,“ dodal Sobotka.

Růst mezd považuje za důležitý. „Myslím, že navýšení rozložené do tří let v každém roce o deset procent umožní stabilizaci odměňování sester a lékařů, aby byly platy konkurenceschopné komerčnímu sektoru nebo ambulancím privátních lékařů,“ zdůraznil Sobotka. Podle něj tím dává vláda jasný signál, že má zájem o to, aby ve zdravotnictví zůstávali kvalifikovaní lékaři a další personál.

Podle dřívějších informací Němečka je pro desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví potřeba najít pro příští rok navíc 3,5 miliardy korun, celkem má stát spolu s letošním navýšením sedm miliard korun.

Přidáno dostanou ale i učitelé a ostatní pracovníci ve veřejné sféře. Učitelé si od září polepší o osm procent, přičemž tarif se zvedne o šest procent, nepedagogickým pracovníkům stoupnou platy o pět procent, tarif o čtyři procenta. Státní zaměstnanci budou mít od listopadu plat vyšší o pět procent, do tarifů půjdou čtyři procenta. Na učitelské platy tak půjde podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) od září navíc 1,97 miliardy korun. Další zaměstnanci ve školství dostanou 270 milionů korun, vysoké školy budou mít navíc 260 milionů korun. Listopadové a prosincové přidání státním zaměstnancům vyjde státní pokladnu podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) na 845 milionů korun.


Komentovat článek: Lékaři a sestry by se mohli dočkat zvyšování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři a sestry by se mohli dočkat zvyšování…

Komentáře

další 3 komentáře
andré 3x30% by snad něco změnilo  | 2. 08. 2016 11:25

3x10% - u zkušeného lékaře cca +12 tisíc měsíčně brutto po 3 letech, to je úplně o ničem, nic to nezmění, 3x30 by snad zastavilo exodus. Ono jde ale o platovou hladinu v ČR pro všechny pracující, ta je 30 let po revoluci ve srovnání s EU u nás zcela ponižující, zotročený národ stále tvrdě maká za almužnu a ještě jí platí hypotéku-zejména mladí nemají jiné řešení,tak volí tuhle zničující variantu.Všichni schopní prchají za lepším. Cena normálního novějšího RD na vesnici 4mil,cena bezpečnějšího auta 700 tis, prům. plat 25 tis. Tak ČR sbohem.

101 Proč bychom se netěšili  | 1. 08. 2016 11:30

V chaosu nezvěstných peněz bude vláda hledat také na zdravotnictví. Paráda.

ola citace z článku:  | 1. 08. 2016 11:06

.... pan premiér by uzavřel memorandum s kraji bez ohledu na tom, jakou mají nemocnice právní formu..... Otázka: Bude to memorandum stejně právně vymahatelné, jak je nevymahatelné memorandum, které uzavřel LOK s vládou- ministrem Hegerem?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné