Lékaři a sestry se na webu dozvědí, co potřebují k práci v EU

Lékaři a sestry se na stránkách ministerstva zdravotnictví dozvědí, jaké kvalifikační podmínky musejí splňovat, aby mohli pracovat v zahraničí. Skrze tyto stránky se dostanou na portál eukvalifikace.cz, kde se například dočtou, že momentálně je velká poptávka po zdravotních sestrách a lékárnících pro Irsko a zubních lékařích pro Velkou Británii…

PRAHA –

Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva řekl, že portál s názvem Uznávání zdravotnických kvalifikací na ministerských stránkách umožňuje vyhledat informace o podmínkách pro získávání a vzájemné uznávání odborné a specializované způsobilosti zdravotnických pracovníků v jednotlivých zdravotnických oborech v ČR i evropské pětadvacítky.

Informace se týkají právních a administrativních požadavků, uvedeny jsou i nejčastější dotazy o uznávání kvalifikace. Se vstupem Česka do EU byly upraveny studijní programy lékařů i sester.

Je-li žadatelem o práci lékař, zdravotní sestra, dentista, porodní asistentka či farmaceut, je jeho kvalifikace v zemích EU obecně uznávána.

Portál zprostředkuje vstup do sítě EURES, která má za úkol pomáhat evropským občanům při hledání práce v členské zemi Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. K dispozici jsou konkrétní rady a odkazy, jak v zemi zájmu nalézt zaměstnání.

EURES disponuje sítí poradců, kteří jsou schopni informovat žadatele o podmínkách přesunu do jiného státu, legislativě, sociálním systému, životních podmínkách, užitečných odkazech, daních, pracovních smlouvách, obvyklých způsobech hledání zaměstnání i o přechodných obdobích v dané zemi.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!