Lékaři a vědci dostali ocenění

Titulní obrázek

Lékaři a vědci, kteří se věnují medicíně, převzali ve čtvrtek v pražském Karolinu ceny za své loni publikované práce. Za články či monografie z několika lékařských oborů je ocenil Nadační fond dr. Paula Janssena…

Tento vědec patřil k nejvýznamnějším tvůrcům nových léků. Bližší informace lze nalézt na adrese www.nfpj.cz.

Jednotlivé ceny jsou pojmenovány podle významných českých vědců. Cenu dr. Lišky v oboru imunologie a alergie získala trojice autorů za práci o minulosti, současnosti a budoucnosti očkování. Podle odborné komise nebyla historie očkování dosud tak „hutně popsána v žádné evropské monografii“. Ocenění převzal jeden z autorů, profesor Jiří Beran. Pawlíkova cena za gynekologii a porodnictví připadla kolektivu autorů za publikaci o laparoskopických operacích, která bude sloužit jako učebnice.

Hynkovu cenu za hematologii obdržel kolektiv autorů, kteří publikovali své poznatky o léčbě dětské leukémie. Převzala ji lékařka Eva Froňková. Cenu Jana Broda za nefrologii získal tým autorů za soubor prací o infekčních komplikacích po transplantaci ledviny. Z rukou správní rady fondu ji převzal lékař Tomáš Reischig. Haškovcova cena za hematologii byla udělena za vytvoření „základní učebnice oboru“. Za kolektiv autorů ji převzal profesor Pavel Jedlička.

Staškovou cenou za onkologii ocenila porota článek mezinárodního týmu autorů, v němž byli zastoupeni i čeští experti. Cenu profesora Hanzlíčka za psychiatrii si vysloužila docentka Eva Malá za svou monografii o schizofrenii v dětství a u adolescentů. Charvátovu cenu za popularizaci vědy si z Karolina odnesl docent Antonín Pařízek za svou „Knihu o těhotenství @ porodu“. Všechny její kapitoly předem zveřejnil na stránkách www.porodnice.cz, kde se k nim mohli návštěvníci vyjadřovat. Knižní vydání pak obsahovalo i jejich poznámky. Poslední cenu za loňskou publikaci z farmakoekonomiky a zdravotní politiky převzala za skupinu autorů Daniela Fialová. Tým se ve srovnávací studii z několika evropských zemí zaměřil na nevhodné léky, které pacienti užívají ve stáří.

Janssen, jehož jméno nadační fond nese, se narodil v roce 1926 a zemřel v listopadu před třemi lety. Byl autorem zhruba stovky patentů a více než osmi stovek vědeckých publikací. Mezi nejznámější patří jeho psychiatrická léčiva haloperidol a risperidon. Čestný doktorát obdržel od 18 prestižních univerzit.

ČTK

Lékaři a vědci dostali ocenění
Ohodnoťte tento článek!