Lékaři ARO Orlickoústecké nemocnice stáhli výpovědi z noční práce

Vedení spojených nemocnic Pardubického kraje zažehnalo hrozbu omezení nočních služeb na oddělení ARO Orlickoústecké nemocnice. Tamní lékaři požadovali zvýšení ohodnocení za noční práci téměř o 20 procent a příchod dalších posil, neboť se cítili přetížení.

Podali výpovědi dohod o pracovní činnosti, podle níž v noci slouží, nakonec však přistoupili na kompromisní řešení a výpovědi stáhli, řekl ČTK vedoucí lékař anestezie Orlickoústecké nemocnice Jaroslav Krsička, který je současně krajským koordinátorem Lékařského odborového klubu.

„Vedení nám vyšlo vstříc v organizačních změnách. Budeme je společně upřesňovat tak, aby noční služba byla pro anesteziology únosná,“ uvedl Krsička. Postupně by tak na oddělení mohl přijít další lékař.

Zvýšení mezd nakonec lékaři nedosáhli. Vliv na to má i skutečnost, že teprve nedávno byla podepsána kolektivní smlouva, která od dubna zajišťuje pětiprocentní zvýšení mezd všem zdravotníkům. Na výjimky vedení nemocnic nechtělo přistoupit, podle Krsičky pouze předběžně slíbilo lékařům odměny na stabilizaci oddělení. „Přistoupili jsme na kompromisní řešení. Kdybychom neustoupili, s velkou pravděpodobností by došlo k redukci péče a naším cílem není zasáhnout pacienty,“ řekl Krsička.

Minulý rok se mzdy zvýšily o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny. Nárůst mezd v roce 2015 stál nemocnice více než 150 milionů korun, letošní vyjde asi na 70 milionů. Podle generálního ředitele krajských nemocnic Tomáše Gottvalda není další zvyšování platů v možnostech nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!