Přejít na obsah

Lékaři asi nebudou sloužit jako dosud

zpět
23.11.2006

Nový Zákoník práce, který má platit od ledna, pořádně rozvášnil lékařský stav. Zatímco lékařská komora je tvrdě pro jeho dodržení, ředitelé nemocnic bijí na poplach a tvrdí, že bude znamenat omezení péče o nemocné. Odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce výjimku nebo jeho odklad...

Spor je o dodržování nového Zákoníku práce, který má platit od ledna

„Nový Zákoník práce slouží ve prospěch pacientů. Omezuje přesčasovou práci lékařů. Vždyť lékař, který slouží v nemocnici od pátku do pondělí, je přepracovaný a představuje tak možné riziko ohrožení pro pacienty,“ řekl Právu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Vysvětlil, že dosud mohou lékaři mít za rok 800 hodin mimo svou běžnou pracovní dobu. Polovina jsou přesčasy a druhá čekání na práci, tzv. pohotovost ve službě. Nový zákoník tento pojem ale nezná.

Od ledna tak budou smět lékaři sloužit méně hodin. Nemocnice ale neseženou další lékaře, kteří by za ně nastoupili do služeb.

Nemocnice se bouří

Ředitelé nemocnic tvrdí, že v dubnu tak lékaři vyčerpají povolené hodiny přesčasů a nemocnice budou muset některá oddělení zavřít. Chtějí proto odklad účinku Zákoníku práce a výjimku pro zdravotnictví.

„Nechává se na manažerech nemocnic, aby se s tím vyrovnali. Nikdo nechce slyšet naše argumenty,“ tvrdí Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic, která je sama ředitelkou Fakultní nemocnice v Plzni.

Výjimku pro zdravotnictví požaduje i Julínek. Chce, aby vláda mohla odchylně upravit pracovní dobu a odpočinek pro zdravotnické pracovníky. Jeho stranický kolega, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, už ale přišel s prohlášením, že Zákoník práce platit bude.

Lékařská komora také není příliš jednotná a i v ní sílí hlasy proti uplatnění nového Zákoníku práce. Lékaři si totiž zvykli na přesčasy a peníze za ně, které jsou součástí jejich příjmu. Teď by o ně přišli.

O víkendu se koná sjezd lékařské komory a očekává se, že téma nového Zákoníku práce se bude bouřlivě diskutovat.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři asi nebudou sloužit jako dosud

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři asi nebudou sloužit jako dosud

Komentáře

dalších 25 komentářů
Stejskal Ví pacienti jak lékař slouží?  | 12. 12. 2006 14:46

Škoda, že tyto diskuze nečtou i pacienti a možná i zákonodárci. Asi nemají představu o tom ,že doktor přes týden přijde do práce např. v pondělí na 7 hod. ,do l5.3o h má normální pracovní dobu a pak často pokračuje ve službě do dalšího dne a odchází z práce až v 15.3O h v úterý. Další den znovu do práce/tedy ve středu v 7h/. A to nepopisuji raději víkendy. A služby máme dle aktuální situace 4-6x v měsíci. Tak ať se naši poslanci vzpamatují a realizují zákony dle EU !!! Vykazování přesčasové práce dle mého mínění mělo fungovat už od vstupu ČR do EU. A ne když vytvoří zákon, hned po jeho přijetí má mít několik novel. Na co tam mají tolik poradců, že ani ve finále neví co vlastně schválují. Pěkný den

Bianca Re:Re:Re:podpora Dr.Rathovi a Dr.Kubkovi  | 29. 11. 2006 22:31

Jo a jak jste, kolego, na sjezdu s tim Vasim slovnikem uspel? Doufam, ze Vas prispevek nebyl napsan pod vlivem urazene jesitnosti:-)))

Bianca Re:Re:Re:podpora Dr.Rathovi a Dr.Kubkovi  | 29. 11. 2006 22:28

Hmmm, skutecne pekny slovnik opravdoveho pravicaka:-((((

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné