Lékaři asi nebudou sloužit jako dosud

Titulní obrázek

Nový Zákoník práce, který má platit od ledna, pořádně rozvášnil lékařský stav. Zatímco lékařská komora je tvrdě pro jeho dodržení, ředitelé nemocnic bijí na poplach a tvrdí, že bude znamenat omezení péče o nemocné. Odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce výjimku nebo jeho odklad…

Spor je o dodržování nového Zákoníku práce, který má platit od ledna

„Nový Zákoník práce slouží ve prospěch pacientů. Omezuje přesčasovou práci lékařů. Vždyť lékař, který slouží v nemocnici od pátku do pondělí, je přepracovaný a představuje tak možné riziko ohrožení pro pacienty,“ řekl Právu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Vysvětlil, že dosud mohou lékaři mít za rok 800 hodin mimo svou běžnou pracovní dobu. Polovina jsou přesčasy a druhá čekání na práci, tzv. pohotovost ve službě. Nový zákoník tento pojem ale nezná.

Od ledna tak budou smět lékaři sloužit méně hodin. Nemocnice ale neseženou další lékaře, kteří by za ně nastoupili do služeb.

Nemocnice se bouří

Ředitelé nemocnic tvrdí, že v dubnu tak lékaři vyčerpají povolené hodiny přesčasů a nemocnice budou muset některá oddělení zavřít. Chtějí proto odklad účinku Zákoníku práce a výjimku pro zdravotnictví.

„Nechává se na manažerech nemocnic, aby se s tím vyrovnali. Nikdo nechce slyšet naše argumenty,“ tvrdí Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic, která je sama ředitelkou Fakultní nemocnice v Plzni.

Výjimku pro zdravotnictví požaduje i Julínek. Chce, aby vláda mohla odchylně upravit pracovní dobu a odpočinek pro zdravotnické pracovníky. Jeho stranický kolega, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, už ale přišel s prohlášením, že Zákoník práce platit bude.

Lékařská komora také není příliš jednotná a i v ní sílí hlasy proti uplatnění nového Zákoníku práce. Lékaři si totiž zvykli na přesčasy a peníze za ně, které jsou součástí jejich příjmu. Teď by o ně přišli.

O víkendu se koná sjezd lékařské komory a očekává se, že téma nového Zákoníku práce se bude bouřlivě diskutovat.

Právo

Lékaři asi nebudou sloužit jako dosud
Ohodnoťte tento článek!