Lékaři: Bez změny přístupu k rakovině nebude do 15 let dost peněz na léčbu

Lékaři chtějí jednat s farmaceutickými firmami, aby zlevnily některé drahé onkologické preparáty. „Rok 2009 byl z hlediska onkologické léčby zatím nejúspěšnější, co pamatujeme,“ pochvaloval si včera předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Čeští pacienti podle něj loni dostali péči srovnatelnou s podmínkami v zemích původní evropské patnáctky.

Letos se však kvůli ekonomické krizi nebude rozpočet na onkologii navyšovat. A to přesto, že pacientů s nádorovými onemocněními každoročně přibývá asi o pět procent. Lékaři odhadují, že letos nepříjemnou diagnózu sdělí asi 76 tisícům nových pacientů.

„Víme, že zdravotní pojišťovny letos nebudou moci na onkologickou léčbu dávat více peněz,“ řekl Vorlíček. Podařilo se však vyjednat, že pojišťovny budou i nadále v plné výši hradit léčbu těm nejvážněji nemocným. Pro tyto pacienty přijdou jen onkologické léky na 1,2 miliardy korun ročně.

Onkologové chtějí vyjednávat s farmaceutickými firmami, aby alespoň některé preparáty zlevnily. „Společnosti to samy nabízejí. Mluví o snížení ceny o sedm procent, to bychom byli spokojeni,“ řekl Vorlíček.

Zdravotní pojišťovny letos kvůli ekonomické krizi a s ní související nezaměstnaností na pojistném vyberou méně než loni. „Odvody budou asi na úrovni roku 2008,“ řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Podle onkologů se však pacienti s mírnějším průběhem nemoci nemusí bát, že by se na ně léčba nedostala. „Děláme vše, abychom pacienty nepoškozovali. Nemocných však bude v příštích letech stále přibývat a není to možné řešit jen tím, že budeme přidávat a přidávat další peníze. Musíme více kontrolovat účelné využití péče,“ řekl Vorlíček.

Podle onkologů se musí přístup pojišťoven, lékařů ale i pacientů k rakovině změnit. „Jinak bude onkologická léčba do deseti či patnácti let neufinancovatelná,“ varoval Ladislav Dušek, statistik z Masarykovy univerzity v Brně zabývající se zdravotnictvím.

V Česku nyní žije 450 tisíc lidí s nějakým zhoubným onemocněním. Nejčastěji jde o rakovinu tlustého střeva, v jejímž výskytu Česko vede světový žebříček. Tato nemoc se dá podle odborníků celkem úspěšně léčit, ale 55 procent pacientů podle nich přichází pozdě, protože podceňují preventivní prohlídky. Onkologové pak mohou nasadit už jen léčbu, která pacientovi život prodlouží, ale nedokáže jej už vyléčit.

Druhou častou formou rakoviny je karcinom prsu u žen. Tady se však s rozvojem mamografů často podaří nemoc zachytit v počátečním stadiu. A 91 procent pacientek přežije.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!