Přejít na obsah

Lékaři bijí na poplach. Kampaní

zpět
8.4.2016
lékaři, dokumentace
zvětšitlékaři, dokumentaceZdroj: Shutterstock

lékaři, dokumentace | Zdroj: Shutterstock

 

Je v rozkladu a pro pacienty přestává být bezpečné. Upozornit na současný stav zdravotnictví a jeho příčiny chce Česká lékařská komora (ČLK) prostřednictvím kampaně Zdravotnictví volá o pomoc.

Včera se kvůli tomu mimořádně sešli předsedové všech okresních sdružení. Podle lékařů je zdravotnictví katastrofálně podfinancováno a není možné garantovat kvalitu péče.

Schopní lidé odcházejí na Západ

„Situace je velmi vážná a my musíme popohnat vládu, aby zdravotnictví začala urychleně řešit. Už není možné garantovat kvalitní péči. Jak, když v nemocnicích chybějí lidé? Pokud se peníze nenajdou a nezastaví se odchod lékařů a sestřiček, půjde zdravotnictví do kytek!“ zdůraznil předseda okresního sdružení ČLK Milan Brázdil.

Řada regionálních nemocnic je podle lékařů už dnes závislá na práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny. „Schopní lidé odcházejí na Západ. A může zanedlouho nastat situace, že se pacient v české nemocnici nedomluví. Nebo nás mají zachránit odborníci z Ukrajiny a Číny?“

Lékaři na Olomoucku podle něj vnímají situaci jako naléhavou. Věří, že chystaná kampaň pomůže prosadit změny. „Je nutné, aby se zapojili nejen lékaři, ale všechny zdravotnické profese. Je potřeba pojmenovat skutečný stav, o kterém se musejí všichni dozvědět, proto jsme se na Olomoucku rozhodli akci podpořit i finančně,“ nechal se slyšet Milan Brázdil z okresní lékařské komory s tím, že vedení okresního sdružení schválilo na akci 100 tisíc korun. Zdravotníci ujišťují, že připravovaná kampaň nemá poškodit nebo strašit pacienty, ale varovat a především přesvědčit politiky na všech úrovních o potřebě zásadních změn ve financování zdravotnictví.

Nebezpečná situace

„Půjde hlavně o to, informovat veřejnost, že situace ve zdravotnictví pro lidi začíná být nebezpečná,“ uvedl Zdeněk Mrozek, viceprezident České lékařské komory, který současněpracujejakolékařna Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Olomouc.

Poukázal na to, že nedostatek zdravotníků je spojen s porušováním platných zákonů a vyhlášek a obcházení zákoníku práce. Lékaři, existenčně závislí na příjmech za přesčasovou práci, jsou nuceni tento stav tolerovat s ohledem na své pacienty a kolegy. „Nemocnice začínají být personálně zdevastované. Už nejsme schopni říct, že kvalita odpovídá současné době. A já se obávám, že onen rubikon jsme překročili a návrat ke kvalitě je možný jen těžko,“ vyjádřil se Zdeněk Mrozek.

Na detailech kampaně Zdravotnictví volá o pomoc se lékařská komora v těchto dnech domlouvá. Představenstvo schválilo, že spolupracovat bude s agenturou Ewing PR Jiřího Hrabovského, která před pěti lety vedla akci Děkujeme, odcházíme pro Lékařský odborový klub. Postavena byla na hromadných výpovědích doktorů. Jednou z možností současného protestu, vedle šíření informací na sociálních sítích a v médiích, je podle lékařů připomenutí dodržování limitu 416 přesčasových hodin.

„Je přitom paradoxní, aby člověk vyhrožoval tím, že začne dodržovat zákon. Faktem je, že kdybychom v nemocnicích začali dodržovat všechny zákonné předpisy, zdravotnictví se do týdne položí,“ uvedl viceprezident ČLK Zdeněk Mrozek.

Komora poukazuje na to, že na fakultách sice v oboru všeobecné lékařství promuje každoročně zhruba tisícovka lékařů, avšak dvě stovky z nich odcházejídozahraničí,anižby vůbec začali v České republice pracovat. Každým rokem navíc podle komory odchází do zahraničí zhruba dvě stě lékařů, kteří již praxi mají. Často jde o plně kvalifikované perspektivní mladé lékaře.


Komentovat článek: Lékaři bijí na poplach. Kampaní

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékaři bijí na poplach. Kampaní

Komentáře

1 komentář
Jan jedině společným úsilím -ne jen na svém písečku...  | 8. 04. 2016 15:07

Když resortismus si "hraje" na svém písečku/-to druhé není jejich.Nikdo nespojuje -jen reformy a deformy.Jednou je moc-mnoho ... , pak zase málo.Když uvědomělost selhává za svůj mamon.Proč teda není státnost opuncována podle třídy služeb,ne podle množství.Jak je možné dát nějaký tržní mechanismus do celku a jakosti zdravotnictví,když ztrátové části ochromuje základ.Stačilo by vyloučit všechna vedlejší , tuplované místečka a trafiky.Nedovolit ,aby peníze pojištěnců a příspěvků státu šly na jako resortismus-kdy dnes programy a informace-hlavně ,aby srozumitelné.Většinou je to tak -že se nejde nikde správně dovědět.... .Neb jen byznys a libovůle bez tzv.puncu -jakosti.Nevím kde napsat ,aby si někdo alespoň všiml ,že tato -dosavadní cesta nemůže být pro kvalitu zdravotnictví.Hlavně se zcela vyloučila ta živá část nad majetky -statky.Po dvaceti šesti létech -se tak nekoná ,aby lepší prevence na vstupu neb je omezení ,nemožnost překonat bariéry,neudělá se hlubší anýza,neb už na základním se bagatelizuje ,přehlíží.Nespolupracuje se směrem k veřejnosti,k postiženým pacientům,nebere v úvahu -že mnohdy podceňované nákazy se množí .Taky bych byla pro,aby spojení živ.prostředí,infekční atd.kde nebezpečné viry a bakterie /nakažené přes komáry,klíšťata atd./ jsou častější.... v místech se intezivně vyskytující-skutečně něco dělo a likvidovalo /třeba postřikem -byť je to namáhavé ,ale alespoň zmapovat kde se tak děje /kdy i veřejné stravování by mělo být pod touto -kuratelou/poté jaké jsou výsledky....-kdy by mělo být ve hlavních zprávách a pod..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné