Přejít na obsah

Lékaři brodské nemocnice: Odhalit vraždy dřív nešlo

zpět
25.1.2008

Zjistit dříve úmyslné podávání vysokých dávek heparinu, který měl za následek sedm mrtvých v havlíčkobrodské nemocnici, nebylo podle tamních lékařů možné. Shodli se na tom při včerejším, již čtvrtém hlavním líčení u Krajského soudu v Hradci Králové, kde vypovídali jako svědci v kauze takzvaných heparinových vražd. Z nich je obžalován Petr Zelenka z Jihlavy...

Podle obhájce není Zelenka bestiální vrah. Mohl totiž zabíjet i účinnějším lékem

„To, co nás nejvíc rozčílilo, byl počet krvácivých stavů. V takové míře se podobné případy nikdy předtím neobjevily,“ řekl soudu primář chirurgie Jiří Drápela.

„Kdyby to stálo jen na mně, tak se to děje dodnes. Kolega Longin je velký odborník a v tomto směru udělal maximum práce. Dnes, když už víme, jak to všechno bylo, tak to do sebe zapadá, ale v tu dobu bylo velmi složité a časově náročné zjistit, co se vlastně děje,“ upozornil Drápela.

První problémy prý nastaly v květnu u pacienta Milana Škoudlila.

„Krvácel třikrát za sebou, dostával velké množství krve. Když krvácel potřetí, měli jsme podezření na heparin, ale pacient ho neměl ordinovaný, takže se od této možnosti upustilo,“ řekla soudu lékařka Gabriela Cyranyová. Soud chtěl v této souvislosti vědět, zda lékaři udělali všechno pro to, aby zjistili, co krvácení způsobuje.

Obrovská spotřeba krve

„Testy na přítomnost heparinu se nedělají, pouze se zjišťují jeho účinky. Hledala se dokonce laboratoř, která by stanovila hladinu heparinu, ale nikde nám nebylo vyhověno,“ upozornila Cyranyová. Longin byl v kontaktu i s hematology z Hradce Králové a Brna.

Nemocnice měla v době výskytu krvácení obrovskou spotřebu krve. Někteří pacienti museli dostat přes dvacet litrů a zásoby krve musela nemocnice dovážet.

Obhájce Zelenky se ale včera snažil dokázat, že jeho klient nechtěl úkladně vraždit, ale pouze vyprovokovat nějakou akci.

„Na oddělení jsou totiž i jiné léky, které mohou zabít pacienta během několika vteřin, a nikdy by na to nikdo nepřišel. I k nim měl Petr Zelenka přístup. Kdyby byl bestiální vrah, tak použije tyto léky,“ řekl obhájce Jan Herout.

Jeho slova potvrdil i jeden z lékařů, který řekl, že mnohem rychlejším zabijákem než heparin, je draslík.

Roman Martínek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři brodské nemocnice: Odhalit vraždy dřív…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři brodské nemocnice: Odhalit vraždy dřív…

Komentáře

další 3 komentáře
Jaroslava Nováčková Re:Se spoléháme  | 25. 01. 2008 22:39

Máte pravdu je mnoho zaměstnanců přijímáno - bez řádného vzdělání,kvalifikace a praxe potom to tak vypadá.Mnohdy si udělají jen rekvalifikace (např.3měsíce)a jsou i na vedoucích místech!!To netvrdím,že se nachází jen ve zdravotnicství např.i v obchodech.Odbourali se kontroli potom si každý dělá co se mu hodí!Tento systém nemohu pochopit a doufám,že nejsem sama.Ale nevím jak s takovým přístupem dojdeme daleko!!! Zdravím a snad v lepší časy.

V jiných oborech Se spoléháme  | 25. 01. 2008 13:54

Na ARO pracuje ošetřovatel, profesionál, bere 5x 5 tabletek na psychiku, nervový systém. Jak je kontrolován pilot, nebou řidič autobusu, zaměstananci drah, dispečeři v dopravě, v jaderných elektrárnách. Nebo zdravotnictví není obor a ARO především, kde se rozhoduje o životech ?

Petr Bouzek Jsem sice lékař, ale tohle je jako o bílé mafii  | 25. 01. 2008 12:44

heparin je absolutně běžný lék v intenzivní péči, předávkování heparinem je snadno poznatelné. Pokud mám častá,podivná a nevysvětlitelná krvácení, tak musím myslet i na tuto možnost. Musím počítat i s tím, že sestra omylem podá heparin, byť nebyl ordinován. Osobně nevěřím, že se na to nedalo přijít. Jenže na přeplněnýcb intenzivních odděleních je málo lékařů, sestry jsou přetížené. Systém sklouzává do mechanické činnosti. Hlavnim vrahem lidí z Havličkobrodské nemocnice není Zelenka, sle současný systém zdravotní péče. Ten bych postavil před soud.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné