Lékaři budou demonstrovat a zlobit Ratha celý týden

Ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD) i přes poslední vstřícné kroky vůči odborné veřejnosti je stále trnem v oku části lidí v resortu. Část soukromých lékařů, lékárníků a stomatologů hodlá v květnu v předvolebním čase stávkovat proti Rathovi po celý týden. Akce se má jmenovat „týden zdravotnického neklidu“…

Uvedl to jeden z hlavních Rathových kritiků, kterým je šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek.

PRAHA – „Generální protest bude. Nebude to jedna akce, ale více akcí s vyvrcholením. Bude to týden zdravotnického neklidu,“ řekl Pekárek. Týdenní protest by se mohl uskutečnit nejspíš v polovině května. Na začátek června jsou naplánovány volby do Sněmovny, v nichž je Rath pražským volebním lídrem ČSSD.

Naposledy zdravotníci protestovali hromadně v únoru na Staroměstském náměstí. Pekárek již tam ujistil zdravotníky, že další protestní akce budou následovat. [celá zpráva] Stále jsou vůdci krizového štábu lékařů nespokojeni například s vyhláškou o úhradách péče či s postupem při přípravě zákonů. Zásadní změny se do nich často dostávají až při projednávání ve Sněmovně, odborníci se k nim nemohou předem vyjádřit.

Konkrétní akce, které by měly týden nepokoje naplnit, Pekárek zatím neupřesnil. Na pacienty by podle něj ale měly dopadnout minimálně, hlavním adresátem bude ministr Rath. „Budeme zlobit, protože v současné době opravdu pan ministr Rath zadlužuje tento systém a nalévá do něj uměle peníze. Bohužel, neřeší systémové problémy, které v něm jsou,“ dodal Pekárek.

Rath již několikrát zopakoval, že zdravotníci nemají nyní reálný důvod k nespokojenosti. Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) podle něj klesá, ze 14 miliard se sníží asi na pět miliard korun. Zkrátilo se zpoždění, s nímž VZP za péči platí. Stát totiž vložil do systému víc peněz. Zvýšil například platby pojistného za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce.

Novinky.cz

Lékaři budou demonstrovat a zlobit Ratha celý týden
Ohodnoťte tento článek!