Lékaři budou mít 16 hodin přesčasů týdně, Klaus podepsal zákon

Titulní obrázek

Zdravotníci v Česku nyní mohou pracovat přesčas až 16 hodin týdně, tedy proti minulosti dvojnásobný čas. Změnu zavádí novela zákoníku práce, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK to sdělil Klausův mluvčí Radim Ochvat. Limit přesčasů stanovil nový zákoník práce, který začal platit loni v lednu…

Pohotovosti na pracovišti se podle něj platí jako pracovní doba. Zdravotníci stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících roku. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu neměla peníze, tak se zákoník začal obcházet a bylo třeba ho novelizovat.

Zdravotníci hrozili kvůli úpravě přesčasů stávkou. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) totiž původně navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotníci nápad označili za „zavedení pracovních sobot“. Julínek se s odboráři a zaměstnavateli nakonec dohodl a jejich návrh převzal.

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel již dříve řekl, že zákoník povoluje 416 přesčasových hodin ročně. Podle předáka ale řada lékařů odpracovala na přesčasech i 1000 či někdy až 1300 hodin.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!