Přejít na obsah

Lékaři by mohli mít 16 hodin přesčasů týdně, sněmovna souhlasila

zpět
26.6.2008

Zdravotníci by mohli již brzy pracovat přesčas až 16 hodin týdně, tedy proti dnešku dvojnásobný čas. Sněmovna schválila novelu zákoníku práce, která to umožní. Úprava začne platit, pokud ji podpoří i Senát a podepíše prezident. Limit přesčasů stanovil nový zákoník práce, který platí od loňska...

Pohotovosti na pracovišti se podle něj platí jako pracovní doba. Zdravotníci stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících roku.

Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu neměla peníze, tak se zákoník obcházel. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) již dříve řekl, že novela by už letos umožnila „přesčasové hodiny legalizovat“. Na úpravě se dohodl se zaměstnavateli a odbory. Odboráři byli kvůli úpravě přesčasů ve stávkové pohotovosti.

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel již dříve řekl, že zákoník povoluje 416 přesčasových hodin ročně. Podle předáka ale řada lékařů odpracovala na přesčasech i 1000 či někdy až 1300 hodin.

Poslanec a stínový ministr práce ČSSD Zdeněk Škromach minulý týden navrhl do novely zákoníku přidat i úpravu nemocenské pro příští rok. Od ledna by lidé v prvních třech dnech nemoci neměli dostávat žádné náhrady. Škromach chtěl prosadit, aby měli 30 procent průměrného výdělku. Ministr práce Petr Nečas (ODS) označil pokus svého stínového protějšku za přílepek k zákonu. Přítomní koaliční poslanci dnes záměr zamítli. Z vládního tábora se k němu přiklonil ale lidovec Ludvík Hovorka. S opozicí v poslední době hlasoval už několikrát. Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová se hlasování zdržely.

Žádnou nemocenskou v prvních třech dnech nemoci nedostávají lidé od letošního ledna. Toto opatření je součástí vládní reformy. Ústavní soud ho ke 30. červnu zrušil. Od července tak lidé budou mít 60 procent vyměřovacího základu ze svého příjmu, tedy stejně jako od čtvrtého dne stonání. Sněmovna dnes odhlasovala novelu zákona o nemocenském pojištění, podle které by se od září mělo na začátku nemoci mělo platit 25 procent základu. Normu posoudí ještě Senát a prezident.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři by mohli mít 16 hodin přesčasů týdně,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři by mohli mít 16 hodin přesčasů týdně,…

Komentáře

dalších 5 komentářů
mkortusova Naposledy pro ty,  | 27. 06. 2008 08:06

kterým dosud toto INFO nedorazilo jinýma kanálama: dne 30.6.2008 se koná v hotelu Pyramida (Praha-Břevnov)od 16,00 hod seminář ČLK, na kterém přislíbil svoji účast ministr Julínek. Doporučuji vřele hlavně těm, kteří stále netuší či váhají, co že to vlastně pan ministr tou svojí "reformou" zamýšlí.

čtenář Re:Přesčasy? Proč ne...Re:Přesčasy? Proč ne...  | 26. 06. 2008 15:49

Téma pro ČLK stanovit minimální cenu práce. Smluvní cenu přesčasu at si každý nasmlouvá sám , ale Komora člena podpoří ,že nepůjde pod minimální cenu práce.

Zdena Zdráhalová přesčas? na co?  | 26. 06. 2008 12:17

Co takhle říci: Přesčasy? Proč? Děkuji nechci. Za tu almužnu chcete v těch špitálech opravdu zdechnout? Směšná, hloupá inteligence.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné