Přejít na obsah

Lékaři by neměli před pacienty tajit, že nemocnice nemá na léčbu

zpět
29.8.2011
JUDr. Ondřej Dostál
zvětšitJUDr. Ondřej DostálZdroj: Redakce ZDN

JUDr. Ondřej Dostál | Zdroj: Redakce ZDN

 

Lékaři by podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála měli říct pacientovi, že mu nemohou dát péči na nejvyšší úrovni, když na to nemocnice není vybavena, nebo nemá dost peněz od pojišťoven.

Reformní zákon o zdravotních službách nově připouští poskytnutí péče na náležité úrovni, tedy i podle vybavení a peněz nemocnice. Pacient se to ale nedozví, takže nemůže jít jinam, kde by dostal lepší péči, řekl Dostál.

Občanské sdružení Platforma zdravotních pojištěnců připravilo pro jednání ve sněmovně kompromisní pozměňovací návrh. Výjimka „konkrétních podmínek a objektivních okolností“ se má přesunout z obecné definice do paragrafu o povinnostech zdravotníka.

„Nejdůležitějším právem pacienta je právo na kvalitní zdravotní péči,“ zdůraznil Dostál. Nyní platí, že když lékař nedodržením léčebného postupu, lege artis, poškodí pacienta, může se pacient domáhat odškodnění.

„Nový zákon pojem lege artis zužuje, tím práva pacientů omezuje,“ uvedl právník. Norma chrání lékaře, kteří poskytují péči ve špatně vybavené nemocnici. S tím Dostál souhlasí. Je ale proti tomu, aby chránila manažery nemocnic, kteří mají kvalitní vybavení a peníze na léčení zajistit. Pozměňovacím návrhem by zodpovědnost manažerům zůstala.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že práva pacientů reformními zákony posílí. Zlepší se třeba přístup pacientů ke zdravotní dokumentaci, nebo mohou v notářsky ověřeném dokumentu určit, jaký rozsah péče si přejí, až budou ve vážném zdravotním stavu a nebudou o sobě moci rozhodovat.

„Pokud nový zákon snižuje měřítko kvality péče, je to jen blud, že práva pacientů posiluje,“ poznamenal Dostál. Pokud se sníží měřítko kvality péče, sníží se tím podle něj i rozsah toho, o čem má lékař pacienta poučit. Lékař tak nemusí pacientovi říci o moderních a drahých metodách léčby, když nemocnice na to nemá od pojišťoven peníze.

Onkologové či lékaři z center pro léčbu roztroušené sklerózy už v zájmu svých pacientů na nedostatek peněz pro kvalitní léčbu upozorňují veřejně. Nechtějí prý rozhodovat, kterému pacientovi poskytnou drahý lék. Žádají politiky, aby to v zákoně stanovili sami.

Platforma zdravotních pojištěnců informuje v sérii seminářů pacienty po celé republice o jejich právech. Připravuje podobné semináře i pro lékaře.


Komentovat článek: Lékaři by neměli před pacienty tajit, že…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři by neměli před pacienty tajit, že…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jana Lékaři netají  | 29. 08. 2011 18:48

ale vysvětlovat by měly pojišťovny! Když to náhodou někde lékař vysvětlí v lepším případě ho nadřízení pokárají,v horším případě mu seberou část mzdy.

O D  | 29. 08. 2011 17:47

Ano, lékaři musí vysvětlovat do omrzení pacientům, že miliardy, určené na jejich péči se rozpustí v úplně zbytečných zdravotních pseudopojišťovnách. Na odpovídající vyšetření pacientů se pak nedostává. Podle autora mají jít jinam. Kam asi ? Všude se nejdříve napakují příživníci.

MT Soudruh Dostál se nám přeřekl  | 29. 08. 2011 16:29

Mohl by jim to říkat třeba lékař Barták, lékař Šťastný a jim podobní čípci . Hlavně soudruh Dostál zapoměl říct že, zdravotní pojišťovna zajišťuje a financuje léčbu, takže když na ni některá nemocnice " nemá" měla by to být ZP, která tu odpovídající léčbu zajistí třeba jinde...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné