Přejít na obsah

Lékaři chtějí kvalitní reformu

zpět
31.5.2007

Veřejnosti se představilo nové občanské sdružení Lékaři pro reformu, které chce ministrovi Tomáši Julínkovi zprostředkovat připomínky lékařů z praxe k reformním návrhům. Reforma je podle tohoto sdružení nutná a kroky, které avizuje ministr Julínek, vedou správným směrem. Už v návrhu na zavedení regulačních poplatků pacientů ale vidí Lékaři pro reformu problémy...

„Konečně existuje na ministerstvu skupina ekonomů i lékařů, kteří skutečně chtějí systém reformovat. Myslíme si ale, že mají malou odezvu od nás, lékařů v praxi, kteří doopravdy ví, jak by systém fungoval. Vidíme v návrzích určité nedostatky,“ říká předseda Lékařů pro reformu Roman Flašar.

Podle představitelů sdružení se zatím komunikace mezi lékaři a ministrem o reformě vede málo věcně. „Impulsem pro založení našeho občanského sdružení byla skutečnost, že dikuze o reformě zdravotnictví se zatím odehrává na úrovni osobních výpadů politických rivalů, nikoli faktických argumentů. Mrzí nás, že se i vedení ČLK soustředilo na nekonstruktivní kritiku několika aspektů předložených reformních kroků,“ uvádí Flašar.

Vztahy ministerstva a komory jsou napjaté. Jednotlivá profesní sdružení zase, jak poznamenal Flašar, už ze svých stanov hájí vždy jen zájmy vymezené skupiny poskytovatelů.

Lékaři pro reformu proto chtějí být platformou, která tvůrcům reformy zprostředkuje věcné připomínky z praxe. „Nejsme fanklub pana ministra Julínka, budeme ho kritizovat a poukazovat na chyby v jeho návrzích,“ slibuje Flašar.

V návrhu novely zákona o zdravotním pojištění, který mimo jiné zavádí regulační poplatky pacientů a který už odsouhlasila vláda, kritizuje sdružení nastavení výše jednotlivých poplatků. Sdružení soudí, že by poplatky u praktických lékařů, ambulantních specialistů a v nemocnicích měly být více odstupňované, aby ten druh péče, který je levnější pro systém, byl levnější i pro pacienta a ten tím byl motivován jej preferovat.

U praktika by tak podle Flašara mohl pacient platit například 50 korun, u ambulantního specialisty 100 korun a při krátkodobé hospitalizaci až 200 korun za den.

Další připomínky k Julínkovým návrhům hodlá sdružení formulovat na základě diskuze vedené přes internetové stránky www.lekariproreformu.cz.

Lékaři pro reformu mají čtyři zakládající členy. Neurolog Roman Flašar je zároveň členem rady Sdružení ambulantních specialistů, neúspěšně kandidoval na viceprezidenta ČLK letos v lednu. Místopředseda Ivan Sucharda je předsedou revizní komise OS ČLK Děčín, dříve kandidoval i na prezidenta ČLK.

Ambulantní psychiatričku Martu Holanovou si zdravotnická veřejnost pamatuje jako bývalou předsedkyni revizní komise ČLK, jež vedla spor s tehdejším prezidentem Davidem Rathem; ve stejné době byl členem revizní komise i Sucharda. Karel Blažek byl krátce členem představenstva ČLK, odstoupil loni v prosinci s poukazem na údajnou zpolitizovanost prezidenta komory Milana Kubka.

Sdružení má prý zatím desítky příznivců. Jedná o připojení k evropské iniciativě Doctors Alliance, která zastřešuje sdružení podporující transformaci systémů zdravotní péče.

Adéla Daňhová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Lékaři chtějí kvalitní reformu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři chtějí kvalitní reformu

Komentáře

dalších 54 komentářů
skeptik Re:Nekrást a začít dělat.  | 7. 06. 2007 18:15

zcela souhlasim, t.c. se na to divam z ciziny. problem je, ze v cr pravicova strana neni. tak si zacpu nos a volim ods, ktera aspon neni ultraleva. na zalozeni stranz vlastni, ktera by mela sanci ve volbach,asi nikdo z nas nema / cca. 4 mld. kc..

Dr.Kazisvět Nekrást a začít dělat.  | 6. 06. 2007 22:58

Reforma musí zabezpečit, aby se peníze neztrácely a aby se začalo intenzivně pracovat. Nemá cenu zachraňovat koruny, když se ztrácí miliardy. Internacional Transparency popsalo největší úniky, takže začít těmi miliardami, pak stamiliony a nakonec po 20 letech permanentní reformy musí dojít i na miliony. Kde se nejvíc krade? Ve státním, Pochopitelně z cizího krev neteče. Tj. privatizace, jedině soukromý vlastník je schopen zamezit rozkrádání. Aby si nemohl soukromník příliš mastit kapsu, je nutné zavést konkurenci.Konkurenti zabrání přemrštěným cenám monopolistů. Tj. Pro nemocnice pacient přestane být obtížný hmyz ale zákazník a začnou se o něj přetahovat, cenami, kvalitou, a dobrou pověstí. Bismarkovský systém platil pro chudou společnost 19.století. Dnes, za všeobecného blahobytu, peníze lidi mají. Důkazem je, že lidi prosází miliardy, jsou unudění, hedoničtí, holdují obžerství. Tj platba palmare a aby se lid nebouřil, že už si nemůže koupit každý den kilo bůčku a vykouřit 40 cigaret, snižit daň. At to pan Tlustý spočítá se slovenskými odoborníky. Z daně platit jen extrémy, tj. Polytrauma, ARO, transplantace. atd. Když bude konkurence mezi lékaři, najednou klesnou i ceny fibroskopii, sono, ale i apendektomie, tj. budou nižší než v současné době, kdy si cenu monopolně nadiktovala odborná společnost. Odhaduji že je tam vata 30-50 %,(tj. 60-100 milard) ale to by ukázal trh. Hlavně v Praze by ceny šly dolu, tam je předoktorováno. Na druhé straně za supermany v bílém plášti by se mělo platit více. Pojištovnám nechat jen nejtěžší choroby, jinak je zrušit, jsou to jenom další pijavice na systému. Pokladní systém, zase jenom pijavice.Jedině přímý vztah lékař-pacient nás vyvede z otroctví pojištoven. Když nebudou mít lidi peníze na operaci - tak nadluh. Když maj lidi na hypoteky, musí platit i za operace!! 2 milony lidí má stavební spoření nebo hypotéky. Tak proč si nevzít hypotéku na operaci žlučníku. Co je duležitější zdraví nebo barák. U nás ten barák. Bohužel politici nakupují před volbami u voličů hlasy, pastelkovným a podobnými nesmysly, takže až vznikne opravdická pravice, ne ODS (to je levice)ostatní strany jsou ultralevice, bude nějaká šance osvobodit se z otrocké práce. Ale musíme si přestat lhát. Lžeme si ráno, vpoledne i večer. Doktoři nemůžou platit v této společnosti hedonismus, obžerství. Nejsme otroci!!!

Anofeles. Další na řadě.  | 5. 06. 2007 07:24

Pro ty, co to nestačili zaregistrovat upozorňuji, že tolik vychvalovaná havířovská nemocnice je opět bez ředitele. Byl odvolán údajně pro manažerské pochybení a nekomunikaci se zaměstnanci. A tak to půjde dál ! Není v této republice kvalifikovaný lékař, který by mohl řídit nemocnici. A nejhorší je když mu do řízení kecají úředníci z Kraje, kteří řídí nemocnici politicky. To také zlomilo vaz řediteli v Havířově.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné