Lékaři chtějí kvalitní reformu

Titulní obrázek

Veřejnosti se představilo nové občanské sdružení Lékaři pro reformu, které chce ministrovi Tomáši Julínkovi zprostředkovat připomínky lékařů z praxe k reformním návrhům. Reforma je podle tohoto sdružení nutná a kroky, které avizuje ministr Julínek, vedou správným směrem. Už v návrhu na zavedení regulačních poplatků pacientů ale vidí Lékaři pro reformu problémy…

„Konečně existuje na ministerstvu skupina ekonomů i lékařů, kteří skutečně chtějí systém reformovat. Myslíme si ale, že mají malou odezvu od nás, lékařů v praxi, kteří doopravdy ví, jak by systém fungoval. Vidíme v návrzích určité nedostatky,“ říká předseda Lékařů pro reformu Roman Flašar.

Podle představitelů sdružení se zatím komunikace mezi lékaři a ministrem o reformě vede málo věcně. „Impulsem pro založení našeho občanského sdružení byla skutečnost, že dikuze o reformě zdravotnictví se zatím odehrává na úrovni osobních výpadů politických rivalů, nikoli faktických argumentů. Mrzí nás, že se i vedení ČLK soustředilo na nekonstruktivní kritiku několika aspektů předložených reformních kroků,“ uvádí Flašar.

Vztahy ministerstva a komory jsou napjaté. Jednotlivá profesní sdružení zase, jak poznamenal Flašar, už ze svých stanov hájí vždy jen zájmy vymezené skupiny poskytovatelů.

Lékaři pro reformu proto chtějí být platformou, která tvůrcům reformy zprostředkuje věcné připomínky z praxe. „Nejsme fanklub pana ministra Julínka, budeme ho kritizovat a poukazovat na chyby v jeho návrzích,“ slibuje Flašar.

V návrhu novely zákona o zdravotním pojištění, který mimo jiné zavádí regulační poplatky pacientů a který už odsouhlasila vláda, kritizuje sdružení nastavení výše jednotlivých poplatků. Sdružení soudí, že by poplatky u praktických lékařů, ambulantních specialistů a v nemocnicích měly být více odstupňované, aby ten druh péče, který je levnější pro systém, byl levnější i pro pacienta a ten tím byl motivován jej preferovat.

U praktika by tak podle Flašara mohl pacient platit například 50 korun, u ambulantního specialisty 100 korun a při krátkodobé hospitalizaci až 200 korun za den.

Další připomínky k Julínkovým návrhům hodlá sdružení formulovat na základě diskuze vedené přes internetové stránky www.lekariproreformu.cz.

Lékaři pro reformu mají čtyři zakládající členy. Neurolog Roman Flašar je zároveň členem rady Sdružení ambulantních specialistů, neúspěšně kandidoval na viceprezidenta ČLK letos v lednu. Místopředseda Ivan Sucharda je předsedou revizní komise OS ČLK Děčín, dříve kandidoval i na prezidenta ČLK.

Ambulantní psychiatričku Martu Holanovou si zdravotnická veřejnost pamatuje jako bývalou předsedkyni revizní komise ČLK, jež vedla spor s tehdejším prezidentem Davidem Rathem; ve stejné době byl členem revizní komise i Sucharda. Karel Blažek byl krátce členem představenstva ČLK, odstoupil loni v prosinci s poukazem na údajnou zpolitizovanost prezidenta komory Milana Kubka.

Sdružení má prý zatím desítky příznivců. Jedná o připojení k evropské iniciativě Doctors Alliance, která zastřešuje sdružení podporující transformaci systémů zdravotní péče.

Adéla Daňhová, www.Zdravi.Euro.cz

Lékaři chtějí kvalitní reformu
Ohodnoťte tento článek!