Přejít na obsah

Lékaři chtějí nový zákon o platech

zpět
2.2.2011
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: guardian.co.uk

peníze, peněženka | Zdroj: guardian.co.uk

 

Heger odmítá, aby ředitelé nemocnic nerozhodovali o platech. Někteří lékaři nežádají, aby jim ministr garantoval místa.

Na dohodu mezi odcházejícími lékaři a vládou již zbývá jen pár dní. Přibližuje se chvíle, kdy by ředitelé nemocnic museli nastartovat nouzové plány a přiznat, která oddělení zavřou a kde omezí péči jen na akutní.

Po páteční naději na dohodu se přitom jednání opět zasekla. Přitom na částce dvě miliardy na platy v letošním roce se obě strany v zásadě shodnou.

„Tři věci pro mě byly nepřijatelné: aby všem, kdo stáhnou výpovědi, byl garantován návrat, specifický zákon o odměnách lékařů a aby do 14 dnů ředitelé nemocnic podepsali kolektivní smlouvu,“ řekl včera HN Heger.

Hlavním problémem je nyní právě požadavek lékařů, aby jim vláda vytvořila úplně nový systém odměňování. Musela by kvůli tomu prosadit i nový zákon o odměňování zdravotnických pracovníků. Podle lékařů to však byl jejich požadavek už od začátku.

„Že jsme to teď dali do té smlouvy, bylo pro pana ministra velké překvapení. Ale říkali jsme mu už tři čtvrtě roku, že chceme samostatnou platovou normu pro lékaře,“ řekl Miloš Voleman, člen předsednictva Lékařského odborového klubu.

Zákon by podle něj de facto zavedl smluvní platy pro lékaře, ale s minimální nepodkročitelnou mzdou. Stávající platové tabulky by úplně zanikly.

To už se ale nestihne a ve svých požadavcích posunuli lékaři nový zákon až na rok 2013. Včera na svém sjezdu ale diskutovali i o tom, zda by to nemělo být už o rok dříve. Podle radikálnější části lékařů je rok 2013 již příliš velkým ústupkem.

Přestože LOK nakonec po včerejším jednání oznámil shodu a řekl, že principy textu dohody jsou pro lékaře z hlediska základních parametrů nepodkročitelným minimem, například na garanci návratu pro všechny lékaře řada z nich netrvá.

„Požadovat garance o tom, že nás všechny vezmou zpátky, je alespoň pro mne extrémně ponižující a oslabuje to naši pozici,“ napsala jedna z lékařek v interní korespondenci lékařů. A není s tímto názorem vůbec sama.

Mezi lékaři naopak panuje shoda v tom, že jim nestačí rozdělení 2 miliard do platů jen přes vedení nemocnic. Chtějí zvýšení tabulkových mezd, nepodkročitelnou hodinovou mzdu nebo alespoň kolektivní dohody, které stanoví, o kolik se kterému lékaři plat skutečně zvýší. „Máme smutné zkušenosti s tím, jak řada nemocnic hospodaří,“ vysvětluje Voleman.

Samotní ředitelé nemocnic se ale takovým zásahům do svého rozhodování brání a ministr Heger zatím stojí za nimi.

Zasahovat do kompetence vedení nemocnic se nechce ani jeho koaličním partnerům. „Představa, že by ředitelé nemocnic nerozhodovali o rozdělení peněz, je absurdní,“ řekl HN poslanec za ODS Marek Šnajdr.

I podle Víta Bárty (VV) je omezování kompetencí managementu obecně vždycky nebezpečná záležitost.

Přestože se nyní zdá, že dohoda je v nedohlednu, tlak na ní bude sílit. Politikům se bude vyjednávat o to lépe, o co méně budou lékaři jednotní.

Ti to však dobře vědí, a proto se vedení Lékařského odborového klubu snaží najít dohodu i s radikálnějšími lékaři, kterými připadá pondělní dohoda málo.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Hana Škodová, Hospodářské noviny

Související články

20.12. V USA bydlí lékaři v nemocnici V USA bydlí lékaři v nemocnici
1 příspěvků
13.12. Lékaři zahltili jazykovky Lékaři zahltili jazykovky
0 příspěvků
18.10. Fakultní nemocnice Brno ladí scénáře pro případ výpovědí lékařů Fakultní nemocnice Brno ladí scénáře pro případ výpovědí lékařů
53 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři chtějí nový zákon o platech

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lékaři chtějí nový zákon o platech

Komentáře

další 2 komentáře
MUDr. jan Horčičko Minimální platy  | 2. 02. 2011 11:52

Nevidím žádný problém ve stanovení minimálního platu pro lékaře bez a se specializací a není v tom žádná paralela s platy ústavních činitelů. Ředitelé nemocnic pak mohou rozhodovat o sklutečné výši platů svých lékařů fornou osobního ohodnocení dle jejich výkonu a přínosu pro organizaci nad rámec minimálního platu, který by měl být zákenm garantován. myslím, si, že dohoda s panem ministrem Hegerem je možná, protože je to velmi moudrý muž a schopný manažer, možná jen až příliš slušný. je potřeba, aby konečně z kolotoče kolem vedení zdravotnictví vypadli MUDr. Julínek, paní Jurásková, MUDr. Hellerová, která jí jako trafiku dělá náměstka ve VFN a další, zejména pak pan bakalář Šnajdr a MUDr.Šťastný, který sám odešel do politiky, aby so finančně polepšil. To jsou lidé, kteří brání reformám nebo je chtěkí přes nesmyslnou privatizaci nemocnic. Na místě by také bylo vybíratnamísto pojištění zdravotní daň a ZP nechť se specializuji na připojištění a v něm si konkurují arázem budou miliardy z jejich provozu na platy lékařů, seter i na provoz!!!!!!!!!!!!!!!!

98 Zákon o platech zdravotníků je správný požadavek  | 2. 02. 2011 09:10

Odchovanci a odkojenci zakladatele mafiánského kapitalismu v Čechách Herr Klause jsou proti všem zákonům, které stanovují minimální mzdu v nějakém odvětví, protože pořád mávají tržními mechanismy. Nic proti tomu, mají pravdu tam, kde jsou v oběhu soukromé peníze a tržní mechanismy fungují. Ve zdravotnictví však tržní mechanismy nefungují a nikdy nemohou zcela fungovat a peníze o něž se jedná jsou veřejné, nikoliv soukromé. Proto je požadavek samostatného platového zákona pro zaměstnance ve zdravotnictví zcela logický a oprávněný. Až se bude plat policistům a vojákům určovat tržními mechanismy, pak je to něčem jiném.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné