Lékaři chtějí od pojišťoven častěji informace o ceně péče

Nejméně každé dva týdny by měly podle praktických lékařů zdravotní pojišťovny informovat o tom, kolik stála péče a léky v jednotlivých ordinacích. Lékaři tyto informace požadují kvůli nové úhradové vyhlášce ministra zdravotnictví Davida Ratha, která jim stanovuje limit nákladů…

BRNO –

Prohlásila to zástupkyně regionálního Sdružení praktických lékařů v Brně Renata Novotná. VZP však takovou možnost odmítá. „Není možné průběžně odhadnout, zda se do stanoveného limitu vejdeme, či nikoliv,“ zdůraznila Novotná.

Případné překročení přitom pojišťovna strhne lékaři v plné výši. „Pod takovým tlakem nelze vyloučit, že se na pacientech bude šetřit i zbytečně,“ míní

lékařka. Obává se také toho, že bude výrazně omezena preventivní péče.

Úsporná opatření již na jihu Moravy zavedl například praktický lékař Tomáš Debef z Kobylí na Břeclavsku. Za první čtvrtletí roku 2005 napsal léky za tři miliony korun, na letošní rok má pro stejné období limit 1,9 milionu korun. „Abych nepřišel exekucí během půl roku o veškerý majetek, zavádím úsporná opatření,“ napsal lékař v letáku pro své pacienty.

Nebude například předepisovat léky, které nemají prokázaný vliv na prodloužení života či jeho kvalitu. „Při běžném nachlazení je zcela postačující bylinkový čaj a tlumení dráždivého kašle Kodeinem a na vypocení lipový čaj místo Panadolu,“ vzkázal pacientům. Zda budou zavedená úsporná opatření stačit, si však netroufá odhadnout.

Podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera pojišťovna nemá žádnou zákonnou povinnost informovat tisíce praktických lékařů každé dva týdny o tom, kolik utratili za léky a za odborná vyšetření.

V současnosti to navíc podle něj není kapacitně ani technicky možné. Zavedení takové služby by zřejmě vyžadovalo rozšíření počítačového vybavení pojišťovny a změnu rozsahu smluvních vztahů, řekl Suttner.

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

No, když to, pane Sutnere nejde, tak dojde skutečně k té obávané autocenzuře a budou se psát Kodeiny a stříkací slaná voda z Mrtvého moře…… Nebo si všichni myslí, že jsme totální blbci a necháme se dobrovolně zaříznout ? Víte ale, co považuji za největší tragikomedii současného bordelu ? To, že obyčejný člověk, živen články á la pan profesor Pafko a jeho tety… což je evidentně napsáno na objednávku pana Ratha, zásadně a vždy vidí chybu v lékaři. Pro něj je špatný jeho ošetřující lékař, resp doktoři obecně, který mu možná tu zachrání život, ondy se stará o celou jeho rodinu a to vše za zlomek toho, co si pan Pafko, jako šéflékař prominentní pražské kliniky a poradce ministra vydělá ať už legálně, nebo těmi obálkami pod stolem, o kterých pořád mluví. Nejsem to já, kdo živí veškeré ty

nenávistné vzájemné útoky v našem stavu, resp. mezi lékárníky atd. O to více mne mrzí, že se k tomu propůjčí kapacita, které jsem si dosud vážil.

PharmDr. Petr Rejsek

ad dr. Rozsíval: Ještě větší zlo než lékaři jsou lékárníci. Jen čekám, kdy se zjistí, že za nějakou živelnou katastrofou stojí Česká lékárnická komora.

Tesař Lubomír, lékárník

MUDr RozsívaloviVás bych přijal za čestného člena naší komory. Bojím se, abyste si svými názory ještě neuškodil, v tom případě bych na protest zavřel lékárnu.

Alena

To přece není žádný problém. Už 13 let pracuji v „jako“ soukromém zdravotnictví a tlak na to, abychom správně poskytovali zdravotní péči, s co nejširší nabíkou služeb za minimální ceny stoupá rok od roku. Nyní pouze dosáhl stupně „Chytrá horákyně“. Informace nedostanu, ale musím je správně analyzovat, jinak je moje vina, že neadekvátně předepisuji léky a právem je musím všechny zaplatit. Prostě to, co neumí žádný počítač tj. analyzovat data, která nedostane a podle nich stanovit další postup, zvládne každá ženská ! Tedy i každý mužský, co se na tuhle práci dal v dobré víře, že když ji stát garantuje, nebude ji nekompetentními

rozhodnutími znemožňovat.


Lékaři chtějí od pojišťoven častěji informace o ceně péče
Ohodnoťte tento článek!