Lékaři chtějí přidat

Za nesystémový krok označil případné zvýšení platů lékařů ve státních nemocnicích plzeňský krajský radní pro zdravotnictví a sociální oblast Pavel Karpíšek. Reagoval tak na aktivity České lékařské komory, která ústy svého prezidenta Davida Ratha uvedla, že je připravena k jakýmkoli akcím, které mohou vést k prosazení vyšších příjmů lékařů…

Vyšší platy lékařům? Na přidání prý není. Západočeští zdravotníci to zřejmě chápou, žádné protesty nechystají.

Západní Čechy – Za nesystémový krok označil případné zvýšení platů lékařů ve státních nemocnicích plzeňský krajský radní pro zdravotnictví a sociální oblast Pavel Karpíšek.

Reagoval tak na aktivity České lékařské komory, která ústy svého prezidenta Davida Ratha uvedla, že je připravena k jakýmkoli akcím, které mohou vést k prosazení vyšších příjmů lékařů.

„Nemocnicím není možné zvýšit výdaje, když se nechystá zvýšení jejich příjmů,“ uvedl Karpíšek, který oprávněnost požadavků na vyšší platy lékařů chápe, ale za současných podmínek je nepodporuje.

„Tento krok by mohl pouze odstartovat finanční problémy zdravotnických zařízení,“ vysvětlil Karpíšek. Podle něj problémy nemocnic začaly i po skokovém zvýšení mezd za ministra Bohumila Fišera.

„Před zvýšením platů musí přijít změny systému financování zdravotnictví,“ říká Karpíšek. Chápou to i samotní zdravotníci a nepřipravují žádné protestní akce.

„Pro zvýšení platů samozřejmě stále jsme, ale žádný aktivní protest nechystáme,“ uvedl včera šéf Lékařského odborového klubu Fakultní nemocnice v Plzni Štěpán Bejvančický.

Tento postoj ovlivňuje i fakt, že v plzeňské nemocnici platy mírně rostou, protože se navyšuje složka osobního ohodnocení. Karpíšek připomněl, že i když lékaři krajských nemocnic nejsou odměňováni podle tabulek platných ve státních zařízeních, tyto mzdy jsou vodítkem i v krajských nemocnicích, jinak by lékaři odcházeli do konkurenčních zařízení.

Podle našich informací je plzeňská nemocnice na pátém místě v takzvané hitparádě nemocnic po sečtení tarifní neboli tabulkové a netarifní složky mzdy.

Tarifní mzdy ve sledovaných nemocnicích jsou nadhodnoceny, například penězi z grantů či studií. Ty zvyšují průměrný tabulkový plat lékaře, který je v ČR 17 016 korun za měsíc.

V hitparádě je plzeňská nemocnice na pátém místě s průměrným platem 39 883 korun.

Průměrná výše platů lékařů

Pražská všeobecná fakultní nemocnice 44 247 Kč

Nemocnice Na Bulovce 36 674 Kč

Nemocnice v Šumperku 31 285 Kč

Fakultní nemocnice Plzeň 39 883 Kč

Nemocnice v Karlových Varech 38 500 Kč

Plzeňský deník, JITKA ŠRÁMKOVÁ, IVANA KALINOVÁ

Ohodnoťte tento článek!