Lékaři chtějí volně prodávat a dědit praxe

Titulní obrázek

Stínový ministr zdravotnictví David Rath na zářijové schůzi sněmovny navrhne, aby lékaři mohli své ordinace bez omezení prodávat, darovat nebo odkázat jako dědictví. Jen oni by měli rozhodovat, na koho svou praxi, včetně smluv se zdravotními pojišťovnami, převedou…

Praktická lékařka Zdislava Vávrová ze Žďáru nad Sázavou by chtěla časem předat svému synovi ordinaci, kterou budovala několik desítek let. Podle českých zákonů to však nebude mít jednoduché.

Její syn bude muset projít několikaměsíčním výběrovým řízením a poslední slovo v tom, jestli ordinaci spolu s kartotékou pacientů dostane, budou mít zdravotní pojišťovny. „Pokud to vyhraje někdo, kdo se mi nebude líbit, nic s tím neudělám,“ upozorňuje Vávrová.

To by se mohlo od příštího roku změnit. Stínový ministr zdravotnictví David Rath totiž na zářijové schůzi sněmovny navrhne, aby lékaři mohli své ordinace bez omezení prodávat, darovat nebo odkázat jako dědictví.

Jen oni by měli podle návrhu rozhodovat, na koho svou praxi, včetně smluv se zdravotními pojišťovnami, převedou. Jedinou podmínkou převodu bude, aby měl nakupující doktor kvalitní výbavu a kvalifikaci léčit v soukromé ordinaci.

Pojišťovny ani krajský úřad už nebudou moci do prodeje ordinace zasahovat.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz

Lékaři chtějí volně prodávat a dědit praxe
Ohodnoťte tento článek!