Přejít na obsah

Lékaři chtějí vyšetření PET ve všech 13 onkologických centrech

zpět
24.4.2009

Specializované vyšetření se používá v onkologii od roku 1999. Lékaři ho od té doby provedli v 80.000 případech, brněnské centrum nedávno oslavilo dvacátétisící vyšetření. Podle Vorlíčka se vyšetření zdaleka nehodí pro všechny nemocné, u mnohých ale může určení diagnózy zpřesnit...

Přístroj pro vyšetřování pozitronovou emisní tomografií (PET) by v budoucnu měl být podle onkologů v každém komplexním onkologickém centru. V Česku jich je 13, vyšetření je však dnes dostupné v pěti z nich - v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové. Rozšíření počtu PET vyšetřoven prosazuje Česká onkologická společnost, řekl novinářům její předseda a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček.

Při vyšetřování metodou PET jsou potřebná radiofarmaka. Lékař pacientovi látku vpíchne do žíly, chemikálie pak nádor takzvaně rozsvítí. Vyšetření se provádí speciální kamerou. Radiofarmaka se nyní vyrábějí v pražské Nemocnici na Homolce a v brněnském onkologickém ústavu. Podle odborníků pravděpodobně dvě nákladné výrobny budou v Česku stačit.

Specializované vyšetření se používá v onkologii od roku 1999. Lékaři ho od té doby provedli v 80.000 případech, brněnské centrum nedávno oslavilo dvacátétisící vyšetření. Podle Vorlíčka se vyšetření zdaleka nehodí pro všechny nemocné, u mnohých ale může určení diagnózy zpřesnit. „V brněnské aglomeraci platí, že kdo vyšetření potřebuje, tak ho má,“ dodal.

Radiofarmacie se od roku 1999 v ČR intenzivně rozvíjí, odborníci také vyvíjejí nové látky, které mohou vyšetření zpřesnit. Dnes se v ČR používá hlavně radiofarmakum na bázi glukózy - při vyšetření se při jeho použití lékaři na monitoru rozsvítí tkáň, která hodně roste, a tudíž spotřebovává hodně cukru, což může být nádor.

Podle ředitele divize Radiofarmak Ústavu jaderného výzkumu Řež Vladimíra Viklického se nyní budou vyvíjet další radiofarmaka. Jedno by mělo pracovat na bázi aminokyselin, a zvýraznit tak v těle nemocného tkáň, která ve vysoké míře aminokyseliny nutné pro růst spotřebovává. I to může značit nádor. Další látka bude na bázi DNA - ukáže část těla, kde se buňky intenzivně dělí, řekl Viklický.

Nové látky podle Vorlíčka umožní lékařům podívat se na nemoc z jiného úhlu pohledu, a vyšetření by se tak mohlo zpřesnit.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři chtějí vyšetření PET ve všech 13…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři chtějí vyšetření PET ve všech 13…

Komentáře

další 3 komentáře
M.T Pet  | 27. 04. 2009 13:31

PET chce Vorlíček a žádní " lékaři"

pet to mam taky, kocku domaci  | 25. 04. 2009 05:00

ale jinak at je PET treba v kazde vesnici, pokud bude nepodkrocitelne minimum 80 litru pro doktora

Petr Bouzek 80 000 Kč za měsíc (2 963 Euro)  | 24. 04. 2009 11:14

Pod tuto částku (buď jako základní mzdu či plat zaměstnance, nebo osobní příjem OSVČ) by neměl žádný lékař v tomto státě pracovat. Rozhádaní a nejednotní lékaři, pojďme se na tom sjednotit a pojďme pro to něco dělat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné