Lékaři chtějí zrušit pohotovost

Ordinace lékařské služby první pomoci, kterou většinou známe jako pohotovost, by měly být zrušeny a nahrazeny centrálními příjmy rajónních nemocnic. Navrhuje to Česká lékařská komora (ČLK). „První pomoc v té podobě, jaká je u nás, není nikde na světě. Ordinace první pomoci jsou špatně vybaveny a většinu případů stejně posílají do nemocnice. Pacienti tak dvakrát čekají a dvakrát jsou vyšetřováni,“ sdělil prezident ČLK David Rath…

Ordinace lékařské služby první pomoci, kterou většinou známe jako pohotovost, by měly být zrušeny a nahrazeny centrálními příjmy rajónních nemocnic. Navrhuje to Česká lékařská komora (ČLK).

„První pomoc v té podobě, jaká je u nás, není nikde na světě. Ordinace první pomoci jsou špatně vybaveny a většinu případů stejně posílají do nemocnice. Pacienti tak dvakrát čekají a dvakrát jsou vyšetřováni,“ sdělil v pátek Právu prezident ČLK David Rath. Tato služba je podle něho pacienty často navíc zneužívána. Navštěvují ji s banálními nebo s chronickými potížemi jen proto, že nechtějí čekat u svého praktického lékaře. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer připouští, že o návrhu ČLK je možné diskutovat. „Nemyslím ale, že bychom ho mohli stoprocentně akceptovat v každém městě. Bojím se toho, abychom v menších místech nezhoršili dostupnost péče,“ řekl Právu. A jak má systém po zrušení pohotovostních ordinací vypadat? Vznikla by telefonní lékařská konzultační služba. Její číslo by bylo buď jednotné pro celou ČR, nebo rozdílné podle kraje a okresu. „Na tomto čísle bude sloužit lékař a pacient by se s ním mohl poradil. Čtyřicet procent případů by se tím vyřešilo, protože lékař by jim doporučil třeba postup samoléčby,“ soudí Rath. Zbylým pacientům by lékař poradil, na koho se obrátit, a dal by jim telefonní číslo. Buď by je poslal za praktickým lékařem, který by měl v daném regionu službu, ale byl by na telefonu doma, nebo by je poslal rovnou do nemocnice na centrální příjem. Tam by lékař určil, které nemocniční specializované oddělení se o něj postará. V menších nemocnicích, kde centrální příjem není, by pacienti šli rovnou na oborové ambulance. Lékař z telefonní konzultační služby by v případě potřeby také přivolával k pacientovi domů záchrannou službu. Ve velkých městských aglomeracích, jako je Praha a všechna krajská města, má vzniknout nepřetržitá služba, napojená na dispečink záchranné služby a komunikující s lékařskou telefonní konzultační službou. Tedy tzv. služba SOS. „Šlo by o lékaře, jenž má stanovený rajón v okolí bydliště. Vyjížděl by k pacientům svým vlastním osobním autem označeným majákem a zajišťoval návštěvní službu u pacientů, což nyní dělá pohotovostní služba,“ uvedl Rath.

Oprávněné obavy

Výjezdů by ovšem bylo daleko méně než dnes, protože řadu případů by vyřešila už telefonická konzultace s lékařem. Pacienti by se pak v méně naléhavých případech museli do nemocnice dopravit sami. Jde ovšem o to, že při telefonické konzultaci lékař pacienta nevidí a nemůže objektivně posoudit jeho zdravotní stav. Toho se ministr nejvíce obává. Rychlá záchranná služba, která se má od zavolání na linku 155 dostavit k pacientovi do patnácti minut, by také měla projít změnami. „Celý návrh je radikální a musíme spočítat, zda bychom za jeho realizaci nezaplatili víc, než bychom získali. Některým prvkům z něj, například telefonické konzultační službě, se nebráním. To, co komora navrhuje, ale určitě nebude zavedeno ze dne na den. Otázkou je, zda vůbec,“ prohlásil ministr Fišer.

Václav Pergl, Právo, 25.8.2001

Ohodnoťte tento článek!