Lékaři chystají kvůli nízkým platům hromadné výpovědi

Lékaři nejsou dlouhodobě spokojeni se svým finančním ohodnocením. A teď hrozí: když jim politici nevyhoví, chystají ke konci roku hromadné výpovědi z nemocnic.

„Ano, rozhodli jsme se vydat mnohem radikálnější cestou, která zatím byla částečně použita pouze v Polsku. Jde o hromadné výpovědi lékařů. Budeme o tom jednat na mimořádném sněmu příští týden,“ řekl včera Právu Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

Požadují měsíčně 70 800 korun

„Požadujeme, aby plat začínajícího lékaře odpovídal 1,5 násobku průměrné hrubé měsíční mzdy (loni byla 23 598 Kč), což by nyní bylo asi 35 400 korun. Lékař s plnou kvalifikací by pak měl brát za základní pracovní dobu bez přesčasů trojnásobek průměrné mzdy, tedy zhruba 70 800 korun hrubého měsíčně,“ řekl Engel.

Dodal, že dnes kvalifikovaní lékaři dosahují v průměru zhruba 45 až 50 tisíc Kč měsíčně, ale se všemi příplatky a službami.

„A ty někde tvoří až polovinu příjmu lékaře,“ řekl Engel. Podle něho nespokojenost lékařů – zaměstnanců nemocnic dosáhla už takového stupně, že „už dnes, kdy jsme na začátku, má tato forma protestu výraznou podporu stovek lékařů“. Odmítl ale, že lékařské odbory svou hrozbou tak chtějí vstoupit do volební kampaně.

„Ať vyhraje volby Petr nebo Pavel, bude muset odměňování lékařů řešit. Budoucí vládě dáváme na to čas do konce letošního roku. Pokud uvidíme, že k řešení nepřistupuje rázně a odpovědně, budou hromadné výpovědi lékařů z nemocnic podávány k 31. prosinci letošního roku. Znamená to, že i s dvouměsíční výpovědní lhůtou by personální situace nemocnic byla katastrofální od března příštího roku,“ informoval Engel.

Politici by podle něho měli připravit jednotnou normu odměňování pro lékaře a ostatní pracovníky tak, „aby byla garantována srovnatelná odměna za stejnou práci bez ohledu na to, kdo nemocnici provozuje“.

Lékařské odbory chtějí i zrušit systém postgraduálního vzdělávání lékařů a změnit úhradovou vyhlášku pro letošní rok, podle níž jsou za odvedenou zdravotní péči zdravotnická zařízení placena.

„Věřím, že politici pochopí vážnost situace a požadavky budou řešit zodpovědně. My z nich neustoupíme. Už totiž není kam,“ uzavřel Engel.

Ohodnoťte tento článek!