Lékaři: cizince léčíme zdarma

Titulní obrázek

Cizinec v čekárně se stává noční můrou pro řadu lékařů na Blanensku. V poslední době doplácí na to, že ošetřili zahraniční pracovníky některých firem. Zdravotní pojišťovny jim totiž mnohdy ošetření neproplatí. „Je to problém, o kterém se v poslední době mluví. Komplikuje nám to vyúčtování. Po půl roce třeba zjistíme, že jsme ošetřili člověka, který nebyl vůbec pojištěný…

Nejenže to nedostaneme proplacené, ale ještě nám hrozí pokuty,“ poznamenal například blanenský praktický lékař Josef Trávníček.

Podobné zkušenosti mají i další lékaři. Redakci Blanenského Deníku to sice několik lékařů potvrdilo, ale pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě.

„Lidé nám neustále závidí peníze. Proto o tom raději nepište,“ zdůraznil jeden z nich.

Podle Dany Lakotové, vedoucí blanenské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, musí každý zahraniční zaměstnanec vrátit průkazku, jakmile zaměstnavatel ukončí pracovní poměr. Cizinci to však nedělají. „Když mají průkazku vrátit, řeknou zaměstnavateli, že ji ztratili, a tím to končí. A lékař nemá možnost zjistit, že je neplatná,“ popsala praxi Lakotová.

To potvrzují i zaměstnavatelé. „Stávají se nám případy, kdy cizinec ani neukončí pracovní poměr. Zkrátka jen nepřijde do práce. Pak nemáme šanci mu průkaz pojištěnce vzít,“ uvedl mluvčí blanenské firmy Apos Jiří Šrámek.

Tyto případy pak firma předává cizinecké policii, aby jim zrušila víza. „Jen za letošní rok jsme na Blanensku zrušili dvaačtyřicet víz Mongolcům a dalších dvanáct Ukrajincům,“ potvrdil mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pitner.

Ředitelka blanenské charity Jana Sedláková však cizince hájí. „Stává se to zřejmě proto, že si neuvědomují souvislosti českých zákonů. Nevědí, že když odešli z práce, nemohou už dál chodit k lékaři s průkazkou,“ uvedla Sedláková, která v charitě zaměstnává asistentku pro problematiku cizinců.

Řešení jsou podle ní dvě. Buď že by zaměstnavatelé jejich pracovnici dali kontakty na ty, kteří průkazky neodevzdali, a ona by je obešla a průkazy vybrala. „Pomohlo by také, kdyby zaměstnavatelé seznamy odcházejících cizinců předávali přímo lékařům,“ míní Sedláková.

Iva Šebková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!