Lékaři: Desatero Emmerové je příliš obecné

Desatero zásad v koncepci zdravotnictví ČR, jež dnes zveřejnila ministryně Milada Emmerová, je podle lékařů obecné a nevyléčí české zdravotnictví. Vyplynulo to z ankety ČTK. Odborníci soudí, že na koncepci se neshodnou ani experti ČSSD, protože kolik odborníků strana má, tolik má koncepcí…

PRAHA – Koncepce podle nich nezíská ani podporu ostatních stran.

I přes opakovaná ujištění ministryně, že nebude znárodňovat, se soukromí lékaři výkupu svých prací obávají. Tento návrh byl součástí materiálu dvou členů zdravotní komise ČSSD, který před několika dny média odhalila.

Ministryně se od textu distancovala; později vyplynulo, že ho původně odsouhlasila.

Právě pod jejich tlakem ministryně doplnila text, který poskytla novinářům, o ujištění, že nehodlá žádným způsobem zasahovat do vlastnických práv ambulantních lékařských praxí ani nemocnic převedených na obchodní společnosti.

Prezident České lékařské komory David Rath vítá, že Emmerová prosazuje neziskové nemocnice.

Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek poukazuje na to, že ministryně neřeší to, že občané dostávají lepší péči, než na kolik zdravotnictví má.

Pojišťovny: je třeba zvýšit spoluúčast

Také zdravotní pojišťovny by chtěly více zapojit do rozhodování občany, a to zvýšením spoluúčasti či připojištěním.

Vznik sítě veřejnoprávních neziskových nemocnic je podle Ratha také cílem komory. Návrh, který komora vypracovala, by měli poslanci předložit sněmovně tento týden. „Plošná privatizace, do níž se pustily kraje, je krajně nebezpečná pro občany i zdravotníky,“ řekl.

Podle Kubka budou mít kraje o přeměnu nemocnic v neziskové zájem, protože kromě povinností, jako je investovat zisk do provozu, budou mít daňové výhody.

„Jsem přesvědčen, že budou natolik zajímavé, že kraje, kterým jde o to, aby nemocnice fungovaly, a kde nemají politici žádné postranní úmysly, budou

nemocnice dobrovolně transformovat,“ řekl.

Rath se neobává, že pojetí zdravotnictví jako veřejné služby by omezilo činnost soukromých ambulancí a nemocnic, jak před tím varují privátní lékaři. „Zejména ambulance jsou všude v Evropě soukromé a pracují v režimu veřejné služby,“ řekl.

„Já se obávám, že tento pojem, jak ho chápe ČSSD, znamená potlačení soukromého podnikání ve zdravotnictví,“ oponoval Pekárek.

Rath vítá, že ministryně chce omezit nadměrné užívání léků, které stojí pojišťovny zbytečné peníze a pro pacienty může být i škodlivé. „Za to bych ministryni pochválil, s tím máme problémy,“ řekl.

Kubkovi chybí zdůraznění toho, že rozsah a kvalita péče, která je občanům poskytována, jsou mnohem lepší, než umožňují prostředky zdravotnictví.

„Bez zvýšení příjmů je nynější úroveň neudržitelná,“ řekl. Kubkovi chybí zmínka o spravedlnosti v platbách zdravotního pojištění, nyní je hlavně na zaměstnancích.

Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ministryni vytkl, že mluví v desateru o standardech, ale jen obecně. Neříká, zda budou medicínské, ekonomické, nebo to bude jejich průnik. „Bez toho se nepohneme dál,“ řekl Gajdáček.

Pokud chce ministryně regulovat spotřebu péče, nemůže to podle něj hlásat jen teoreticky. Pojišťovny budou regulovat spotřebu léků, ale jde o regulaci spotřeby péče jako takové – do toho je potřeba zapojit občana. Znamená to možnost spoluúčasti, připojištění atd. „To je základní věc, proč zase koncepce nebude

úspěšná,“ řekl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!