Lékaři dnes symbolicky odplují do cizích služeb

Titulní obrázek

Čeští lékaři dnes symbolicky vyplují lodí po Vltavě do cizích služeb. Je to vyvrcholení jarní fáze celoroční akce LOK, která má upozornit na to, že přetěžování lékařů v nemocnicích je velké, neřeší se, lékaři jsou nespokojení a uvažují o odchodu do zahraničí…

Čeští lékaři dnes symbolicky vyplují lodí po Vltavě do cizích služeb. Je to vyvrcholení jarní fáze celoroční akce Lékařského odborového klubu (LOK), která má upozornit na to, že přetěžování lékařů v nemocnicích je velké, neřeší se, lékaři jsou nespokojení a uvažují o odchodu za prací do zahraničí.

„Chceme tím vyburcovat státní orgány, aby zdravotnictví začaly vážně řešit. Vždyť unavený lékař, který slouží mnoho hodin navíc, bez patřičného ohodnocení, se jen těžko může plně věnovat pacientovi. Přetěžování lékařů je obrovské,“ řekl Právu předseda LOK doktor Martin Engel. Dodal, že LOK chce, aby příslušná místa připravila normy, které „naše pracovní podmínky přiblíží těm obvyklým v civilizovaném světě. Únava totiž působí jako alkohol a být v péči,opilého' lékaře by jistě nikdo nechtěl,“ řekl Právu Engel.

Symbolem kampaně Unavený lékař je hodinový ciferník s osmdesátkou namísto dvanáctky. Toto číslo představuje počet hodin, pokud lékař slouží od pátku do pondělí. Průměrný plat lékaře se v Česku pohybuje kolem 40 tisíc korun včetně přesčasů a služeb. Od ledna nový Zákoník práce povoluje jen 416 hodin přesčasů za rok a to je polovina dosavadního limitu. Nemocnicím chybějí lékaři a řeší to dohodami o pracovní činnosti. „Ministerstvo zdravotnictví, místo aby lékařům přidalo, hovoří o zmrazení výdajů na zdravotnictví, tudíž i našich platů,“ říká Engel.

Lékaři proto dnes v poledne symbolicky odplují lodí Šumava z Prahy za „lepšími podmínkami na Západ“.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že LOK si svou poslední tiskovou konferencí, kde ostře napadl ministra Julínka, „zavřel cestu k němu.“

„Chtějí-li odplout od dialogu, ničeho nedosáhnou. Když loď otočí a budou chtít vést slušný dialog, řeknou: pane ministře, my jsme to přepískli, pojďme se bavit slušně, pak dialog možný je,“ informoval Cikrt.

Právo

Lékaři dnes symbolicky odplují do cizích služeb
Ohodnoťte tento článek!