Přejít na obsah

Lékaři dnes symbolicky odplují do cizích služeb

zpět
10.5.2007

Čeští lékaři dnes symbolicky vyplují lodí po Vltavě do cizích služeb. Je to vyvrcholení jarní fáze celoroční akce LOK, která má upozornit na to, že přetěžování lékařů v nemocnicích je velké, neřeší se, lékaři jsou nespokojení a uvažují o odchodu do zahraničí...

Čeští lékaři dnes symbolicky vyplují lodí po Vltavě do cizích služeb. Je to vyvrcholení jarní fáze celoroční akce Lékařského odborového klubu (LOK), která má upozornit na to, že přetěžování lékařů v nemocnicích je velké, neřeší se, lékaři jsou nespokojení a uvažují o odchodu za prací do zahraničí.

„Chceme tím vyburcovat státní orgány, aby zdravotnictví začaly vážně řešit. Vždyť unavený lékař, který slouží mnoho hodin navíc, bez patřičného ohodnocení, se jen těžko může plně věnovat pacientovi. Přetěžování lékařů je obrovské,“ řekl Právu předseda LOK doktor Martin Engel. Dodal, že LOK chce, aby příslušná místa připravila normy, které „naše pracovní podmínky přiblíží těm obvyklým v civilizovaném světě. Únava totiž působí jako alkohol a být v péči,opilého' lékaře by jistě nikdo nechtěl,“ řekl Právu Engel.

Symbolem kampaně Unavený lékař je hodinový ciferník s osmdesátkou namísto dvanáctky. Toto číslo představuje počet hodin, pokud lékař slouží od pátku do pondělí. Průměrný plat lékaře se v Česku pohybuje kolem 40 tisíc korun včetně přesčasů a služeb. Od ledna nový Zákoník práce povoluje jen 416 hodin přesčasů za rok a to je polovina dosavadního limitu. Nemocnicím chybějí lékaři a řeší to dohodami o pracovní činnosti. „Ministerstvo zdravotnictví, místo aby lékařům přidalo, hovoří o zmrazení výdajů na zdravotnictví, tudíž i našich platů,“ říká Engel.

Lékaři proto dnes v poledne symbolicky odplují lodí Šumava z Prahy za „lepšími podmínkami na Západ“.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že LOK si svou poslední tiskovou konferencí, kde ostře napadl ministra Julínka, „zavřel cestu k němu.“

„Chtějí-li odplout od dialogu, ničeho nedosáhnou. Když loď otočí a budou chtít vést slušný dialog, řeknou: pane ministře, my jsme to přepískli, pojďme se bavit slušně, pak dialog možný je,“ informoval Cikrt.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři dnes symbolicky odplují do cizích služeb

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři dnes symbolicky odplují do cizích služeb

Komentáře

dalších 17 komentářů
lekar v zahr. Re:Plané vyhrožování  | 11. 05. 2007 08:35

Jsem rad, ze uz okolo takovych Ananasu jako jste vy nemusim skakat. Zavidime, co?

Ondra ???  | 11. 05. 2007 00:32

Prosím prosím, můžete mi někdo třeba jen naznačit, kde přibližně v ČR je těch 40 tis průměr???? Já že bych tam nastoupil.......

Perspektiva Nemonopolní zdravotnictví  | 10. 05. 2007 23:14

Předělají se zákony, nebude se platit povinné zdravotní pojištění-nepojištění, bude se platit hotově, nebo přes osobní pojistky, něco zajistí stát z daní , nabídka jiné práce pro zdravotníky bude omezená,a přitom budou potřeba, tak ten trh snad zapůsobí. Sice pozdě ,ale přece. Jo a budou se vychytávat chyby a pěkně dlouho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné