Přejít na obsah

Lékaři dostanou za lepší péči výrazně přidáno

zpět
21.11.2008

V příštím roce dostanou poskytovatelé zdravotní péče mnohem víc peněz než letos. Slibuje jim to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). "Více peněz podmiňujeme zlepšením služeb pro pacienty, jejich zkvalitněním," řekl ministr...

Například praktičtí lékaři, pokud rozšíří ordinační hodiny a budou jednou týdně ordinovat do 18 hodin, si polepší proti letošnímu roku až o 14 procent. Dosud totiž zpravidla končí po obědě a nasmlouvaných 25 hodin týdně nedodržují.

Platby o 13 procent vzrostou příští rok i psychiatrickým léčebnám, o sedm procent nemocnicím a ambulantním specialistům.

Nová úhradová vyhláška, kterou ministerstvo právě vydává, přinese podle Julínkova tvrzení „pacientům další snížení čekacích dob na plánované operace, zlepšení dostupnosti služeb poskytnutých praktickými lékaři a ambulantními specialisty, nebo zlepšení dostupnosti domácí péče, zejména pro těžce nemocné“. Julínek včera oznámil, že české zdravotnictví patří mezi nejstabilnější v Evropě. „I přes hrozbu finanční a hospodářské krize se pacienti nemusejí obávat, že by se jim nedostalo včasné a kvalitní péče,“ řekl.

Uvedl, že už letos zdravotní pojišťovny nasmlouvaly o 35 procent více kyčelních a kolenních náhrad, tedy zhruba o deset tisíc víc než v roce 2007.

Péče se má soustředit do center

Ministr kritizoval zdravotní pojišťovny, že mohly být v nákupu péče pro pacienty ještě mnohem pružnější, a uvedl, že to je i jeden z důvodů, proč chce zásadní reformu i pojišťoven.

Nákladná péče se má podle něj více koncentrovat do specializovaných center.

„Dnes například poskytuje náhradu kyčelního kloubu asi 110 nemocnic, ale některé dělají jen 15 výkonů za rok, to je katastrofálně málo. Podmínky pro tyto náročné operace splňuje jen 80, až 90 nemocnic. A pojišťovny musejí mít odvahu v nemocnicích, které výkonů udělají málo, tuto péči neplatit, a tím ji v nich v podstatě utlumit,“ uvedl.

Pojišťovny mají 28 miliard na účtech

Ministerstvo včera oznámilo, že na účtech zdravotních pojišťoven je 28 miliard korun a zároveň pojišťovny mají 23 miliard pohledávek vůči zdravotnickým zařízením.

„Volných peněz je tedy pět miliard,“ řekl ministr s tím, že tyto peníze budou potřebovat v roce 2009 díky ochlazení ekonomiky.

Kolik dostanou přidáno

(ve srovnání s rokem 2008)

* domácí péče 10 %

* psychiatrické léčebny 13 %

* ambulantní specialisté 7 %

* nemocnice 7 %

* praktičtí lékaři 10 %

* praktičtí lékaři, kteří rozšíří ordinační hodiny 14 %

Zdroj - Ministerstvo zdravotnictví ČR

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři dostanou za lepší péči výrazně přidáno

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři dostanou za lepší péči výrazně přidáno

Komentáře

dalších 56 komentářů
Karel Soucek Re:Re:Re:Re:Re:Re:regulace  | 24. 11. 2008 19:34

Dekuji kolego, verte mi, ze jsem se jiz jednou pokusil vratit do Cech, ale prave smich urednice VZP, kdyz jsem ji licil, co bych vsechno chtel v ordinaci delat me primel k okamzitemu navratu do cizich zemi.Ale treba nekdy v budoucnosti...Nebo taky nikdy.Nikdo z mych soucasnych ceskych kolegu totiz o navratu ani neuvazuje.A to povazuji opravdu za zle.Drzim vsem v Cechach v dobrem palce.

katango Re:Re:Re:Divná to schizofrenie lékařů  | 24. 11. 2008 14:37

Jako psychiatr nemáš žádné přístroje a o to míň dostaneš zaplaceno.....

Sydney Hall Re:Re:...výrazně přidáno práce :-)  | 23. 11. 2008 22:18

Zaplať pámbu za dalšího, který to ví.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné