Přejít na obsah

Lékaři evidovali letos do konce dubna 48 nových pacientů s HIV

zpět
31.5.2011
hiv, aids
zvětšithiv, aidsZdroj: www.vpac.org

hiv, aids | Zdroj: www.vpac.org

 

Lékaři v Česku zaznamenali za letošní první čtyři měsíce 48 nových pacientů s virem HIV. V dubnu registrovali 13 nakažených, dva nemocné s AIDS a jeden člověk na chorobu zemřel.

ČTK o tom informoval tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Údaje podle něj pocházejí z národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu.

Loni za první čtyři měsíce doktoři evidovali o 11 nakažených víc, tedy 59. Za loňský rok pak na AIDS zemřelo 13 lidí. Letos v prvních čtyřech měsících to byli dva.

Od roku 1986 do konce letošního dubna odborníci v ČR odhalili či potvrdili vir HIV u celkem 1570 lidí - u 1272 mužů a 298 žen. Z nich 325 osob už nemocí AIDS onemocnělo a 171 na ni zemřelo.

Nejčastěji se lidé nakazili při nechráněném sexu. Celkem to bylo 1373 osob, tedy téměř 87 procent. Dvě třetiny z nich tvořili homosexuálové či bisexuálové. Stovka lidí se infikovala při užívání drog z použitých jehel a stříkaček. Ve čtyřech případech se vir HIV přenesl z matky na dítě. U čtrnácti lidí za nákazu mohla krevní transfuze. Takový případ se ale od počátku testování v Česku už neobjevil.

I když proti stejnému období loni je nakažených o něco méně, nebezpečí podle odborníků nepominulo. Česko sice patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, podle neziskových organizací a expertů je ale stále nutné na riziko AIDS upozorňovat.

Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. Lidé se přestávají chránit. Nemocných však přibývá velkou rychlostí, a to zvlášť ve východní Evropě.


Komentovat článek: Lékaři evidovali letos do konce dubna 48 nových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné