Lékaři hrozí výpověďmi, napětí stoupá

Titulní obrázek

Do vážných problémů se odchodem ředitelky Hauswirthové může dostat žatecká nemocnice. Tato žena je totiž zároveň primářkou anesteziologicko – resuscitačního oddělení a je jednou ze tří specializovaných lékařek, které na něm drží nepřetržité služby…

Ředitelka oznámila svůj odchod z nemocnice v pondělí v reakci na krok zastupitelstva města, které v pátek vyměnilo pět ze šesti lidí ve správní radě nemocnice.

„Pokud odejde, oddělení se rozpadne. Nebude možné zajistit nepřetržité služby doktorů,“ uvedla včera MUDr. Ivana Jarošová, zástupkyně primářky. Třetí lékařkou, která na ARO žatecké nemocnice slouží služby, je MUDr. Iva Urbanová. Sehnat v ČR lékaře specialistu na ARO je složité. Je jich nedostatek, navíc hojně odcházejí pracovat do zahraničí.

V nemocnici v Žatci panuje po krocích města a následném odstoupení ředitelky nervózní atmosféra. Několik lékařů hrozí výpověďmi. Do nemocnice má dnes v poledne přijet starosta města k jednání s nespokojenými zaměstnanci a bude se snažit zklidnit situaci.

Pro žateckou nemocnici by zánik nepřetržitých služeb na ARO znamenal defacto konec akutní medicíny. Lékaře anesteziologa je totiž třeba mít u každé operace, kdy je nutné pacienta uspat nebo lokálně znecitlivět. Při mimořádných událostech, úrazech, nehodách, při záchraně života, je anesteziolog nezbytný. „Bez ARO se neobejde chirurgie, ale ani gynekologicko – porodnické oddělení, kde je anesteziolog nezbytný například u komplikovaných porodů, kdy je zapotřebí císařský řez. Pro tato dvě oddělení by konec ARO na žatecké nemocnici přinesl existenční problémy. Například rodičky by neměl při nenadálých komplikacích kdo uspat,“ řekla MUDr. Jarošová.

ARO je důležité také třeba při těžkých úrazech. Oddělení zajišťuje kompletní resuscitační péči, to znamená obnovení životních funkcí u pacientů. Specialisté na žateckém ARO také zpravidla rozhodují o tom, zda zraněný přivezený rychlou záchrannou službou ve vážném stavu bude letecky transportován do specializovaných pracovišť v Ústí, Liberci a Praze, nebo je jej možné ponechat v Žatci. „Pokud by ARO v Žatci skončilo, sanitky by v řadě vážných případů musely pacienty vozit jinam,“ uvedla MUDr. Jarošová.

Nespokojených lékařů v nemocnici po posledních událostech je víc. Někteří hrozí výpověďmi. Starosta Žatce Erich Knoblauch včera řekl, že se dnes v poledne vydá do nemocnice ke schůzce se zaměstnanci. „Chceme uklidnit situaci a přesvědčit lékaře, že město to s nemocnicí myslí dobře,“ uvedl. Podle svých slov se bude snažit i přesvědčit ředitelku, aby z nemocnice neodcházela. Ta však trvá na svém odchodu, protože nesouhlasí s odvoláním původní správní rady.

Petr Kinšt, Mostecký deník

Lékaři hrozí výpověďmi, napětí stoupá
Ohodnoťte tento článek!