Přejít na obsah

Lékaři hrozí, že všichni odejdou

zpět
25.3.2010
stetoskop, lékař, zdravotnictví, medicína
zvětšitstetoskop, lékař, zdravotnictví, medicínaZdroj: static.guim.co.uk

stetoskop, lékař, zdravotnictví, medicína | Zdroj: static.guim.co.uk

 

Pondělní odvolání šéfa boskovické nemocnice Jaroslava Černého vyvolalo v nemocnici nevídanou bouři nevole. Lékaři kvůli tomu hrozí hromadnou výpovědí. Černého odvolala rada města Boskovice, která je valnou hromadou společnosti provozující nemocnici.

Lékaři včera pohrozili výpověďmi při setkání s dočasným jednatelem nemocnice, jímž je starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. „Přišel jsem jim na jednání vysvětlit důvody, které radu k tomuto rozhodnutí vedly. Oni se s nimi neztotožňují. Skutečně mají připravené výpovědi,“ potvrdil starosta.

Ke krajnímu řešení je odhodlána většina lékařů včetně všech primářů. „K výpovědi jsem dal předběžně také souhlas. Nyní se bude čekat na další vývoj situace. Nálada v nemocnici je taková, že lidé si tady myslí, že pan Černý je dobrý manažer, že nemocnici vytáhl z červených čísel, že ji vedl dobře. Proto s jeho odvoláním nesouhlasí,“ uvedl jeden z lékařů, který si nepřál být jmenován.

Jaroslav Černý byl nepravomocně Krajským soudem v Brně již třikrát odsouzen za zneužívání informací v obchodním styku, k čemuž mělo dojít, když vedl Nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích. Tu měl prostřednictvím své firmy Chironax a nevýhodné leasingové smlouvy připravit nejméně o jeden milion korun.

Podle radních byla vlekoucí se kauza jedním z důvodů jeho odvolání, ale ne jediným. „V poslední době byla také špatná komunikace mezi panem Černým a radou města. Některé materiály ohledně chodu nemocnice jsme nedostávali včas,“ vysvětlil rozhodnutí radních starosta.

Černý: Je to ocenění mé práce

Podle Černého je pod hrozbou výpovědi podepsáno asi padesát lékařů i některé sestry. „Nic takového jsem neorganizoval. Samozřejmě to vnímám jako svou velkou podporu, beru to jako ocenění své práce. Když jsem před čtyřmi lety do nemocnice přišel, nebyla zde dobrá situace. Nyní mají lékaři moderní přístroje, slušné platy, nemocnice patří k nejlepším, má koncepci. A lékaři si toho jsou vědomi,“ uvedl včera Černý.

Důvody svého odvolání podle svých slov nechápe. „Vím, že moje trestní stíhání je problém. Ale netajil jsem ho a vedení města o něm od začátku vědělo. Měl jsem celou dobu podporu města, za což jsem byl vděčný, proto jsem za nemocnici tak bojoval. Nyní to vypadá, že už se tady mé působení někomu politicky nehodilo, ale nechci o tom spekulovat,“ dodal.

Podle starosty Dohnálka lékaři případné další angažmá Černého v nemocnici nespecifikovali, ale požadují, aby nebyla narušena jeho vazba vůči pojišťovnám. To, že by ze dne na den neměl v nemocnici kdo léčit, však zatím nehrozí.

„Domluvili jsme se, že lékaři s výpověďmi ještě počkají. V pondělí budu znovu o těchto věcech informovat valnou hromadu, tedy radu města. A v úterý se sejdu s lékaři a uvidíme,“ doplnil starosta.


Klíčová slova

Autoři

Leona Paroulková, Regionální deník

Související články

24.3. Radní odvolali šéfa nemocnice Radní odvolali šéfa nemocnice
0 příspěvků
27.1. V nemocnicích zruší poplatek za pohotovost V nemocnicích zruší poplatek za pohotovost
0 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři hrozí, že všichni odejdou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři hrozí, že všichni odejdou

Komentáře

další 3 komentáře
challenger Jen to platí na byrokraty.  | 26. 03. 2010 00:01

nem. Boskovice je na tom ještě líp, je to s.r.o.

challenger Chacha, metodika obongo dokwub  | 25. 03. 2010 23:58

To, že byl pan Černý odsouzen v souvislosti s manažerskou činností už zastupitelstvo vědělo, když ho přijímalo. Podle mínění zastupitelstva však byl tenkrát Černý důvěryhodná osoba. Rovněž tak vědělo, jak onen pán "zneužíval informace" (jinými slovy tuneloval). Je zajímavé, že když byla stopa horká, tak to nikoho nezajímalo. Nyní, poté co Boskovická nemocnice přežila klinickou smrt ho chtějí odvolávat? Černý byl samozřejmě typický nemocniční managor jako všichni ostatní, dával malé domů kupř. přes firmu své dcery, nicméně to zase nebyl takový ANANAS, jako ti soudruzi před ním, kteří špitál zplundrovali přímo neuvěřitelným způsobem a lékaři si údajně docela polepšili - proti platům ve FN kupř. nebyly jejich platy až zas tak propastně rozdílné, jako je tomu třeba u soudruha Chrenka. Měl jsem zprávy, že se s ním jako s manažerem dalo na lecčems domluvit tak, aby nikdo nebyl škodný. Tady máme zcela typické aranžmá: ANANAS ze zastupitelstva si najali osobu s deficientní reputací, aby byl snadno vydíratelný a oni si ve špitále mohli krást jak se jim zlíbí a průser případně hodit na osobu, co má máslo na hlavě. tak to bylo vždycky za komunismu: dokud jste minimálně neměl milenku a dokud Vás StB nechytla, jak posloucháte Svobodnou Evropu, nemohli jste se stát ředitelem fabriky. Teprve až jste byli vydíratelní, byli jste ti správní kandidáti. Je vidět, že estébácké praktiky stále žijí. Soudruzi ze zastupitelstva se vyznají. Na druhé straně je otázka, kdo tu hromadnou výpověď zorganizoval, protože taková jednota názoru natož na deficientního managora, kterým Černý nepochybně je, je velmi nezvyklá a obdivuhodná. Jsem zvědavý, kdo bude mít v této patové situaci větší koule. ten by se měl dát do služeb mladých dochtorů za lepší příští, kteří tady podobnými atomovkami hrozí i když žádné nemají. Pro malý špitál je toto atomovka a pro zastupitele přirozeně taky, protože pokud ten špitál zavřou, lidi budou hrozně nasraní...

Anopheles Jen to platí na byrokraty.  | 25. 03. 2010 11:08

Není možné, aby blbí ouřední politici z jakési Rady města, šibovali s ředitelem nemocnice. Tak to končívá, když jste se včas nevymanili z područí měst a obcí. Potom stačí málo a kdejaký holubář, nebo pěstitel žita nastojato s námelem, kteří se dali zvolit do Zastupitelstva, si osočují právo rozhodovat o věcech navýsost jim nepříslušejících z titulu jejich inteligenčního vybavení ! To už je potom opravdu lepší, když nemocnici koupí nějaký Chrenek a spol., udělají z toho a.s., spolu s Krajem a začne to fungovat na odborné úrovni, vč. manažerů, kteří se nebudou lékařům plést do řemesla....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné