Lékaři i sestry podepisují petici na podporu Ratha

V českých a moravských nemocnicích koluje petice na podporu kroků ministra zdravotnictví Ratha. Podepsalo ji už několik tisíc lékařů, sester a pacientů. „Chceme, aby se ukázalo, že ministr Rath není pouze nenáviděn, ale má i podporu lékařů,“ řekla šéfka LOK Jana Vedralová s tím, že s výsledky petice bude veřejnost seznámena prostřednictvím médií…

Akci organizuje Lékařský odborový klub

„Na podobě textu jsme se s předsedy místních organizací domluvili rámcově. Výsledky petiční akce budeme znát před 24. únorem,“ dodala Vedralová.

Kroky ministra jsou prý rozumné

„Drtivá většina lékařů, sester i pomocného zdravotnického personálu ji podepisuje, včetně pacientů,“ popsal šéf LOK Havířovské nemocnice Martin Sedláček. „Mám zprávy, že petice má velký ohlas i v nemocnici v Třinci-Sosně nebo v Karviné-Ráji,“ dodal lékař.

Petici na podporu Ratha podepsalo už také kolem pěti set zaměstnanců nemocnice v Jihlavě. „Kroky ministra, ač nejsou populární, považujeme za rozumné. Povedou ke stabilizaci zdravotnictví,“ řekl předseda petičního výboru a zároveň předseda LOK v Jihlavě Lukáš Velev.

Podobný počet hlasů sebrali i v nemocnici v Třebíči. „Lékaři se individuálně k žádné petici veřejně nepřipojují. Ale s klidným svědomím říkám, že většina mých kolegů ve velkých nemocnicích ministra Davida Ratha podporuje,“ řekl jeden z předních lékařů Fakultní nemocnice Brno.

Přál si však zůstat v anonymitě. Dodal, že Lékařský odborový klub ani Česká lékařská komora nevyzývají ke zjevné podpoře, nýbrž spíše k prosazování určitých myšlenek.

Lékaře si získal i snížením marží

Jiný lékař z Úrazové nemocnice v Brně odůvodnil, že podporu ve velkých nemocnicích si Rath zajistil tím, že doktorům přidal 15 procent na platu a lékárníkům snížil marže. „Propastný rozdíl mezi těmito příjmy se zmenšil a to je dobře,“ zakončil dotyčný.

„Zatím mám několik archů s podpisy a čekám, kolik jich bude do konce týdne. Když to vezmu fakticky, podle prvních reakcí je podpora petici od lékařů v českobudějovické nemocnici spíše umírněná. V současné době je totiž situace ve zdravotnictví značně zpolitizovaná, což zdravotníkům moc nevyhovuje a spíše by potřebovali klid na práci,“ řekl René Šiška, předseda místní organizace LOK v českobudějovické nemocnici.

Koordinátor LOK pro Královéhradecký kraj Václav Dostál zatím nemůže říct, kolik podpisů pod petici podporující politiku ministra Ratha shromáždili, protože archy se jim ke sčítání sejdou až ve čtvrtek a pátek.

„Petice vzbudila velký ohlas, ale lékařská společnost je rozdělena na dva vyhraněné tábory, proto si nedovolím odhadnout, kolik osob petici podpořilo,“ uvedl ve středu večer Dostál s tím, že v kraji se petice organizuje na čtyřech místech – v Trutnově, Náchodě, Jičíně a ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Tesař Lubomír PharmDr

Lékaři podporují mnistra také proto, že lékárníkům snížil marži a jim mohl přidat. Tohoto výsledku se mohlo dosáhnout dávno prostřednictvím změn v oblasti cenotvorby léčiv a úspor nákladů na léky tak, jak leta navrhuje lékárnická komora.

Takto se ubralo všem i těm, kteří slouží pacientům celé dny za odměnu rovnou téměř minimální mzdě.Příjmy a platy v lékárenství se velice liší.Já osobně nezávidím ani té menšině kolegů, která si stojí ekonomicky dobře, protože každý z nich má ve svém „podniku“ nemalé prostředky, nese veškeré riziko a platí daně.

Samozřejmě uvítám ministra, který lékařům zajistí spravedlivé mzdy, ale ne nepřijatelným způsobem pro jiné a za pomoci těch nejhorších metod.O politicích si nikdo z nás nedělá iluze , ale postupy současného ministra jsou hanbou pro všechny.

MUDr Jitka Debefová

Považuji za nutné, aby na peticích bylo uvedeno, které skupiny zdravotníků se týkají.Je samozřejmé, že lékaři-zaměstnanci nemocnic nebudou protestovat proti zvýšení platů.Horší je to s trendem srovnávání příjmů.Proč by měl mít lékárník podnikatel stejný plat jako ékař-zaměstnanec?

Dříve se srovnávali jen s námi,soukromými lékaři.Obávám se, že naše příjmy by pro ně dnes byly již nezajímavé, proto ti lékárníci. Myslím,že z dnešní situace je více než zřejmé,že LOK nezastupuje zdaleka tolik lékařů,jak si myslí.Budiž.Horší je, že je ještě zřejmější, že ani ČLK i přes proklamativní prohlášení Dr.Kubka není komorou všech lékařů.Bohužel se z komory stal politický a potažmo ekonomický nástroj a s tím nemohu souhlasit.

Nechci po vzoru Dr.Vedralové mluvit o „tisících lékařů“,ale vězte,že je nás hodně takových,kteří vidí řešení současných problémů v založení Komory soukromých lékařů.Nepřipadá mně spravedlivé,aby podle jedněch pravidel byli hodnoceni lékaři všichni.Samozřejmě etická pravidla apod.platí pro všechny stejně, ale ta platí např. i pro stomatology.Není naším-mým cílem vyvolávat další nepokoje,ale naopak tyto vyřešit.

leo

myslím že to je jasné, která skupina zdravotníků podporují ministra , je to ta skupina, která nechce privatizaci nemocnic, je si vědoma že kvalita a rozsah zdravotní péče v zařízení, které je přímo závislé na objemu peněz, který vydají na zdravotní péči, musí jít do kytek(koneckonců všichni co pracují nyní v nemocnicích vidí , jak jsou nuceni šetřit, a který ředitel prohlásí, že…. ano snížili jsme počty sester na polovnu, ušetřili jsme náklady na léky, pacientů se to ale nedotklo, tak lže) dále jsou to ti co požadují jasnější uhrady léků VZP, není možné aby dražší lék byl hrazen plněa levnější částečně, když se jedná o tutéž učinnou látku, také se začíná konečně mluvit o spoluúčasti pacientů(hotelové služby atd) snad se konečně dočkáme i možnosti připlacení si na zdravotní péči.

Bohumír Šimek

Česká lékařská komora nemůže být další odborovou organizací! Musí být důstojným reprezentantem lékařského stavu! Současná lékařská komora je plně zodpovědná za současnou degradaci primární a ambulantní péče vůbec.

Jestliže vystupuje ČLK v roli lékařských odborů, potvrzuje svým chováním, že ve skutečnosti nejsme soukromými lékaři, ale složitě proplácenými dělníky státu nebo zdravotních pojišťoven. Ano, je to tak.

Soukromými lékaři s plnou svobodou a odpovědností můžeme být jen v pokladenském způsobu financování v ambulatním sektoru zdravotnictví, kdy pacient za práci zaplatí svému lékaři a u skutečné zdravotní pojišťovny (nikoliv prostého správce zdravotní daně) dostane dohodnutý podíl podle svého skutečného pojištění na zdraví a nemoc.

Kdy konečně pochopíme, že tyto přirozené vztahy jsou nejlepší především pro pacienty, ale i pro lékaře, zdravotní pojišťovny a, světě div se, zejména i pro politiky. Jinak se stále budeme navzájem utloukat nejrozličnějším konstruktivismem! Zbytečně.

MUDr D. Potočka

Vážená paní doktorko Debefová,

nevidím jediný důvod, proč by lékaři v nemocnicíchzaměstnanci se službami nemohli mít stejný příjem jako ambulant. lékaři -„podnikatelé“ – bez služeb. Na západě je to totiž úplně normální.

Pospisil Jan MUDr

kdo nepodepíše, letí,to je nám všem snad jasné. Připomíná to oslavný rockenrol na Putina…….


Ohodnoťte tento článek!