Přejít na obsah

Lékaři: Jaterní testy u žen s moderní antikoncepcí jsou zbytečné

zpět
9.9.2010
výzkum, věda, laboratoř
zvětšitvýzkum, věda, laboratořZdroj: publicradio.org

výzkum, věda, laboratoř | Zdroj: publicradio.org

 

Jaterní testy u žen, které berou moderní hormonální antikoncepci, jsou podle předního českého hepatologa docenta Petra Urbánka zbytečné. V přípravcích je tělu blízký estrogen, k tomu ve velmi malých dávkách, a tak na játra nemá vliv, řekl Urbánek ČTK.

Podle něj je ale nutná osvěta. V ženách přetrvává povědomí, že by testy měly mít. Myslí si to i řada lékařů a na testy je zbytečně posílají.

„Z pohledu hormonální antikoncepce jsou jaterní testy úplně zbytečné,“ zdůraznil Urbánek. Potvrdil to i gynekolog Michael Fanta z Všeobecné fakultní nemocnice. „Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce chrání před rozvojem rakoviny vaječníku, dělohy a tlustého střeva,“ doplnil.

Česko bylo podle Fanty jednou z posledních zemí, kde se jaterní testy u žen s antikoncepcí plošně dělaly. Nyní jsou už gynekologové poučenější a ženy na testy neposílají. Problém je spíše u lékařů jiných odborností.

Pilulky proti početí jsou na trhu 50 let. V počátcích vývoje se dávaly do souvislosti s nezhoubnými nádory jater. Studie ze 70. a 80. let minulého století, kdy dávky v pilulkách byly desetkrát vyšší, prokázaly častěji nezhoubné nádory až po více než pěti letech užívání.

„Za posledních deset až 15 let žádné větší klinické studie tuto souvislost neprokázaly. Z pohledu medicíny založené na důkazech je proto nutno považovat ji za nepravděpodobnou,“ řekl Urbánek.

Ženy se podle něj zbytečně obávají toho, že jim účinná látka v pilulkách poškodí játra. Vše prý nasvědčuje tomu, že je to spíše naopak. Příčinou je chemická povaha hormonů, které jsou blízké hormonům těla, navíc jsou podávány v dávkách v řádu mikrogramů.

Potvrzená souvislost nežádoucích účinků je jen u nemocí jater, kde příčinou je porucha cévního zásobení. Postihuje ženy s genetickou vlohou k poruše srážlivosti krve. Zdravé ženy se ničeho obávat nemusejí.

Antikoncepce je podle Urbánka vhodná i pro většinu žen s onemocněním jater. Ve své praxi se nesetkal s případem, kdy by musel antikoncepci zakázat. Není důvod nepsat pilulky ženám s hepatitidou A, které překonaly akutní fázi a zotavují se. Ženy s hepatitidou B nebo C v chronickém stadiu a pacientky s cirhózou by je dokonce užívat měly, protože těhotenství by mohlo jejich jaterní onemocnění zhoršit.

„Kontrola jaterních testů po nasazení antikoncepce je na místě jen u žen, které postihlo jaterní onemocnění v těhotenství, takzvaná těhotenská hepatopatie,“ doplnil gynekolog.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

15.2. Hormonální antikoncepce Hormonální antikoncepce
0 příspěvků
3.12. Gynekologie dětí a dospívajících
2 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři: Jaterní testy u žen s moderní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné