Lékaři jsou proti navýšení hodin

Titulní obrázek

Lékaři z havířovské nemocnice vidí návrh ministerstva na prosazení zvýšení pracovní doby o osm hodin jako vykořisťování a vydírání. Pokud k tomuto dojde, nebudou se bát protestovat jakýmkoliv způsobem. „Je to vyloženě nemorální…

Pokud lékařům přibude osm pracovních hodin navíc, jsou ochotni se bránit.

Vůbec si asi neuvědomují, kolik hodin sloužíme navíc. Lékařů je málo. Přibývá administrativa, mnohdy tady zůstáváme zadarmo hodiny navíc v rámci služeb. Je to nefér oproti jiným lékařům, kteří mají například soukromou ordinaci. Nikdo s tím tady nesouhlasí,“ řekla primářka hematologie Libuše Novosadová.

Pro nemocnice by přijetí zákona znamenalo, že by ušetřily na vyplácení přesčasových hodin, které mnohdy překračují rámec povolení. Ale situaci není jak řešit, jelikož doktorů je málo, pojišťovny určují limity, služby musí být zajištěny a také musí být zaplaceny. K tomu by vše mělo jít ruku v ruce s platnou legislativou. Vedení havířovské nemocnice připouští dvojí pohled. „Chápu, že z jedné strany je k zamyšlení, proč by lékaři, kteří tvrdě pracují, měli mít jiné podmínky zákoníku práce. Na druhé straně návrh zřejmě vychází ze skutečnosti, že poptávka po zdravotnických kapacitách je vyšší než nabídka.

Pokud však k přijetí dojde, musíme ho respektovat,“ řekla ředitelka nemocnice Věra Kovářová. Na každém zařízení by pak záleželo, jak naloží s penězi ušetřenými na mzdách za přesčasy. „Určitě by vznikly úspory, ale ty bychom zčásti nechali ve fondu mezd a vypláceli bychom je lékařům jako odměny za vykonanou kvalitní práci. Pokud vzniknou danému oddělení provozem nějaké prostředky navíc, budeme se snažit, aby zůstaly na tom konkrétním oddělení,“ dodala ředitelka Věra Kovářová.

Bára Kelnerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!