Přejít na obsah

Lékaři jsou proti tomu, aby operace robotem byly jen nadstandard

zpět
23.9.2011
lékař, chirurg, operace
zvětšitlékař, chirurg, operaceZdroj: businessweek.com

lékař, chirurg, operace | Zdroj: businessweek.com

 

Vedení odborné lékařské společnosti robotické chirurgie nesouhlasí s tím, aby operace robotem patřily jen do nadstandardu a pacienti si za ně platili. Podle představitelů společnosti by zdravotní pojišťovny měly dál plně hradit robotické zákroky nemocným s rakovinou. Novinářům to dnes řekl předseda společnosti robotické chirurgie a přednosta urologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Vladimír Študent.

Se zavedením nadstandardu počítá reforma zdravotnictví. Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) by si lidé mohli v příštím roce začít připlácet na pět až deset zákroků, celý systém by měl fungovat od roku 2013. Mluví se o tom, že by k nadstandardním mohly patřit třeba právě operace robotem.

„V ČR bylo provedeno téměř 6000 robotických operací. Všechny u onkologicky nemocných. Nedovedeme si představit, že bychom měli tuto operativu zastavit. Pro lidi s rakovinou by to byla ztráta,“ uvedl Študent.

Robot se používá podle něj třeba při operacích rakoviny prostaty, dělohy a konečníku. Robotická operace pro nemocné představuje menší zátěž a také menší ztrátu krve i riziko komplikací, uvedli lékaři. Klasická operace, při níž se odstraní prostata, vyjde na 43 tisíc až 80 tisíc korun. Laparoskopický zákrok stojí kolem 83 tisíc a robotický pak 136 tisíc. Cena ozařování se pohybuje od 106 tisíc do 230 tisíc korun. „Robotická operace je levnější než ozáření a přitom má o 40 procent větší efekt z hlediska dlouhodobého přežití,“ poznamenal Študent.

V Česku existuje sedm center s osmi robotickými operačními systémy. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na ně loni vydala zhruba 106 milionů korun. Podle ředitele VZP Pavla Horáka je částka přibližně stejná i letos a hradí se takové zákroky, při nichž je obtížné dostat se k postiženému místu v těle.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek uvedl, že ministerstvo se nebrání tomu, aby se robotické operace hradily z pojištění v „indikovaných případech“. Dodal, že by ale tuto metodu měli mít možnost využívat i další pacienti, kteří ji vlastně nepotřebují. Museli by si ji ale doplatit. Nosek dodal, že odborné lékařské společnosti mají ministerstvu předložit své návrhy, co by mohlo být v nadstandardu. Poté se o výsledném seznamu bude jednat.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Související články

12.9. Změna v zájmu pacientů Změna v zájmu pacientů
5 příspěvků
20.6. Jednání tripartity o zdravotní reformě Jednání tripartity o zdravotní reformě
2 příspěvků
3.6. Chrup je zachráněn. Ještě ty lázně, prosím Chrup je zachráněn. Ještě ty lázně, prosím
16 příspěvků
4.2. Dr. Obama léčí Ameriku Dr. Obama léčí Ameriku
1 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři jsou proti tomu, aby operace robotem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři jsou proti tomu, aby operace robotem…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Přesně tak Takže bych nevolil slovo "podléhají"  | 26. 09. 2011 08:23

Přesně tak , je to zlodějna, o "dělohách" a "konečnících" ani nemluvě !! Zvítězí někdy zdravý rozum nad penězoměnci ?

Miloš Voleman Vzkaz redakci  | 25. 09. 2011 22:03

Buďte té lásky a pište pravdu. Titulek je zcela nepravdivý, správně má být "Malá skupina lékařů, kteří si udělali dobrou živnost z plýtvání prostředky zdravotního pojištění, je proti tomu, aby operace robotem byly jen nadstandard."

98 Článek o ničem  | 25. 09. 2011 11:49

Je přece jasné, že MUDr. Študent, který má robotickou živnost, bude své roboty obhajovat. To se nám nemusí sdělovat v tisku. Zajímavé by bylo, kdyby ho obhajovali jiní, ale to se nějak nekoná. Že takové firmy jako Hospimed jsou zlodějské firmy rozkrádající neuvěřitelným způsobem beztrestně zdravotní daň, ví tady každý. A nic se s tím nedělá. Proč asi?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné