Lékaři kandidují. Kvůli boskovické nemocnici

nemocnice, chodba, handicap

O osud boskovické nemocnice mají po odvolání jednatele Jaroslava Černého obavy někteří tamní primáři, lékaři a zdravotní sestry. Proto kandidují do voleb pod hlavičkou Věcí veřejných. Minulý týden to potvrdili při besedě politiků této strany s lidmi.

Vedení města tvrdí, že po odvolání Černého se nemocnice nedostala do potíží.

Černý musel opustit vedoucí pozici nemocnice před pěti týdny. Dostal se totiž do křížku se zákonem, což potvrdil svým rozhodnutím krajský soud v Brně hned třikrát.

„Odvolat pana Černého byl unáhlený krok, který destabilizuje chod nemocnice. Kandidátku do voleb připravujeme proto, abychom nemocnici zachránili,“ sdělila primářka radiodiagnostického oddělení Kamila Krausová.

Ta bude stát v čele zakládajícího klubu. V čem je konkrétně boskovická nemocnice ohrožena, k tomu se nechtěla Krausová blíže vyjadřovat. Dříve však lékaři vyslovili obavy o to, že po odchodu Černého nebudou zajištěny smlouvy s pojišťovnami.

Invazi „bílých plášťů“ do komunální politiky známé tváře Věcí veřejných vítají. „Zdravotní sestry, lékaři i primáři nemocnice nás oslovili s tím, že by za nás chtěli kandidovat,“ potvrdil Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Je přesvědčen o tom, že nemocnice pod vedením Černého fungovala výborně. „Vždyť nemocnice byla v konkurzu. Z červených čísel ji dostal právě Černý. Dokonce tam investoval sto tisíc korun do vybavení. Nemocnice je nyní krásně zabalená pro někoho, kdo by ji koupil. Lékaři mají strach, aby nebyla zprivatizována,“ upozornil Dobeš.

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek má na stole písemné vyjádření většiny vedoucích lékařů a primářů, kteří nechtějí být s těmito výroky spojováni. „Nechystáme žádnou privatizaci a odvoláním Černého jsme destabilizaci nemocnice nezpůsobili. To je lež,“ tvrdí starosta Jaroslav Dohnálek a ohlédl se do minulosti.

Podle něj Černý z počátku svou funkci zvládal. „V černých číslech však byla nemocnice do minulého roku. V prvním kvartále už tomu tak nebylo, přitom v tom období nemocnici vedl ten samý jednatel, Černý,“ řekl Dohnálek. Dále upozornil, že se vedení města s jednatelem rozešlo také z jiných důvodů. Sdělit detaily však Dohnálek odmítl. „Nebudu prozrazovat něco, co považuji za interní záležitost. Vybereme nového jednatele a to je vše,“ uzavřel starosta.

Radní se rozhodují mezi sedmi uchazeči. Někteří z nich se pohybují v manažerských kruzích, jiní ve zdravotnictví. Koncem května by měli lidé znát jméno nového šéfa nemocnice.

Jednateli Černému zlomil vaz v ředitelském křesle boskovické nemocnice mimo jiné i dlouhodobý soudní proces. Podle obžaloby měl Černý zneužít informací v obchodním styku v době, kdy vedl nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích na Žďársku.

Ohodnoťte tento článek!