Přejít na obsah

Lékaři kritizují vyhlášku: požaduje prý zbytečné vybavení

zpět
21.7.2010
nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitnemocnice, pokoj, sestraZdroj: tiefenau.spitalnetzbern.ch

nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: tiefenau.spitalnetzbern.ch

 

Vyhláška o technickém vybavení, kterou před svým odchodem podepsala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, způsobí podle České lékařské komory ekonomické problémy řadě zdravotnických zařízení. Nutí prý lékaře nakupovat vybavení, které k poskytování péče nepotřebují.

Norma již vyšla ve sbírce zákonů, platit začne od 1. Září. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka bude její dopad na zdravotnická zařízení i soukromé lékaře enormní.

„Ministerstvo zdravotnictví jim totiž svojí vyhláškou hodlá uložit povinnost vlastnit i takové přístroje, které ve skutečnosti pro poskytování zdravotní péče vůbec nepotřebují,“ míní Kubek.

Stavovská organizace při přípravě vyhlášky doporučovala, aby norma stanovila jen obecné podmínky pro všechna zařízení. Neměla tedy vymezovat zvláštní požadavky pro konkrétní lékařské obory.

Fišer vyhlášku podpořil

Připomínkám komory prý ministryně vůbec nevyhověla, Kubek se proto obrátil i na premiéra Jana Fišera, aby mu své argumenty vysvětlil.

Ten mu letos v březnu odpověděl, že souhlasí s argumenty ministryně. Připustil, že by vyhláška mohla zvýšit náklady pro provozovatele zdravotnických zařízení, avšak bude to podle něj v zájmu kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů.

„S tezí, že pacient musí mít jistotu, že zdravotnické zařízení je k druhu a rozsahu poskytované péče vybaveno, ČLK pochopitelně souhlasí, avšak na námitku komory, že zdravotnické zařízení nemůže být povinno disponovat přístroji, které k poskytování zdravotní péče nepotřebuje, předseda vlády nijak nereagoval,“ uvedl Kubek.

Vyhláška byla podepsána měsíc po volbách

Ministerstvo zdravotnictví za celý letošní rok již s ČLK v této věci nijak nekomunikovalo a po více než půl ročním mlčení ministryně Jurásková vyhlášku podepsala měsíc po volbách dne.

Ve Sbírce zákonů byla publikována až po jmenování nového ministra zdravotnictví dne 16.7.2010 s tím, že účinnosti nabývá 1. září 2010.

Text vyhlášky naleznete ZDE.


Komentovat článek: Lékaři kritizují vyhlášku: požaduje prý…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři kritizují vyhlášku: požaduje prý…

Komentáře

dalších 26 komentářů
challenger Inu proč ne?  | 27. 07. 2010 09:32

koupíme vše. Ale z této vyhlášky rovněž vyplývá i nutnost nasmlouvat výkony, které jsou s použitím přístrojů spojeny. Tím pádem se také významně prodraží péče ambulantních specialistů, jelikož se bude muset příslušný přístroj investorovi zaplatit. Pokud pojišťovna nenasmlouvá příslušné přístroje, pak se jednoznačně jedná o protiústavní vyhlášku, jelikož nerespektuje právo na svobodné naklládání s vlastnictvím a tato vyhláška bude Ústavním soudem zrušena, myslím, že i kdyby naši justičně mafiózní ANANAS toto neudělali, Mezinárodní soud pro lidská práva to udělá. Vemte tahle opatření facilitující firemní zmrdské rejdy jako výzvu. Dále by bylo vhodné s tím vyjebat i na straně výdajové. Pokud se podíváte na nabídku e-bay, dají se tam docela levně koupit lékařské přístroje s evropskou specifikací a CE. Tak se dá vyjebat s firmami jako je Puroklima nebo Hospimed, které si vyhlášku u úředních zmrdů objednaly, jejich zasloužený profit nepřijde.

lékař5 ja tam vidim nedostatek  | 22. 07. 2010 17:02

A kde je těch 16 chirurgických robotů (asi to uvidíme, až nám předestřou ještě personální vybavení- kde je robot, můžou mít o pár úvazků chirurga, anesteziologa a instrumentářek méně). Kromě té decimálky s výškoměrem na každé- KAŽDÉ- ambulanci stojí za povšimnutí, že soudruzi si uvědomují, že internista MUSÍ mít ke svojí odborné činnosti fonendoskop a neurolog kladívko. Jak milé.

Baalamut ja tam vidim nedostatek  | 22. 07. 2010 13:54

:-)), nestrašte, nebo přijde do konce roku novela...:-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné