Lékaři mají limitů už plné zuby

Pacientům hrozí, že se u zubního lékaře budou muset zapisovat do pořadníku, na novou korunku čekat několik měsíců nebo se pokusit lékaře dokonce podplácet. Až k takovým koncům může podle Luboše Jirgla, předsedy České stomatologické komory na Havlíčkobrodsku, vést rozhodnutí ministra zdravotnictví Davida Ratha…

Ten od ledna stanovil soukromým zubním lékařům limity zdravotní péče.

Hlídají pokladnu

„V praxi to znamená, že zubní lékař má stanoveno, kolik peněz může u příslušné zdravotní pojišťovny za rok vyčerpat. Pokud daný limit překročí, existují dvě možnosti. Buď začne pacienty odmítat a vezme si dovolenou, nebo bude po nich žádat platbu v hotovosti, což je nemorální. Pacient si už přece výkon jednou předplatil formou pojištění u příslušné zdravotní pojišťovny. Tudíž lékař bude ztráty hradit z vlastní kapsy,“vysvětluje Martin Horáček, soukromý ortodontista z Havlíčkova Brodu.

Tváří v tvář pravdě

Jak zdůrazňuje Jirgl, jsou taková opatření nepromyšlená a pro zubaře nepřijatelná. Proto se stomatologové z Havlíčkobrodska sešli před víkendem na společném jednání v hotelu Slunce, aby se podívali pravdě do očí a rozhodli se, co dál podniknout.

„Určitě se připojíme koncem února k demonstraci soukromých zdravotníků v Praze. Chtěli bychom, aby ministr Rath s limitovanou zdravotní péčí přestal, protože to může vést až ke korupci ve zdravotnictví.

Pacienti, kteří budou chtít být ošetřeni dřív než lékař vyčerpá limit, se určitě budou snažit najít cesty, jak se dostat do pořadníku dřív. Uvažujeme i o tom, že jakmile nám skončí v létě smlouvy se zdravotními pojišťovnami, už je neobnovíme,“ zdůrazňuje Jirgl.

Ztráta volby

Podle Milana Bohanese ze Světlé nad Sázavou se Rath nebezpečně pokouší vrátit české zdravotnictví o patnáct let zpět ke státnímu systému zdravotní péče.

Pro pacienty to znamená ztrátu svobodné volby lékaře a pokles úrovně zdravotní péče. Soukromým ordinacím zase brání v tom, aby pracovaly se ziskem a omezuje svobodu jejich podnikání, což by v demokratické společnosti nemělo být.

Vysočina

Ohodnoťte tento článek!