Lékaři mají Paroubkovi předložit kompromis

Už potřetí se v pátek sešli u premiéra Jiřího Paroubka zástupci lékařské veřejnosti a odborů, zdravotních pojišťoven, nemocnic a ministryně zdravotnictví Milada Emmerová…

Měli premiérovi předložit své návrhy, jak uspokojit lékaře vyššími platy a zároveň nezadlužit systém zdravotního pojištění. Předchozí dvě schůzky problém nevyřešily a premiér vyzval všechny strany, aby se uskromnily ve svých představách.

Týden měly na to, aby se dohodly a předložily východiska ke kompromisu. Dnes mají být na stole a má se o nich jednat. Očekává se, že tato schůzka by konečně mohla přinést rozhodnutí.

Proto celý týden i včera na lékařské scéně bylo rušno a organizace jednaly mezi sebou i s ministryní Emmerovou. Výsledky ale chtějí předložit až premiérovi.

Na vysoké platy nejsou peníze

Jak již jsme uvedli, lékaři chtějí zvýšit platy ze současných 39 000 na 85 000 korun měsíčně. Zdravotní pojišťovny ale varují, že desetimiliardový dluh systému pojištění se tím zvýší o 24 miliard.

Nemocnice zase požadují, aby ministryně nevydala novou cenovou vyhlášku na druhé pololetí, protože by dostaly proti současnosti méně o tři procenta za péči akutní a o třináct procent za péči dlouhodobou.

Varují, že když ministryně přihlášku vydá, zhorší se dostupnost zdravotní péče, léky nebudou k dispozici, prodlouží se čekací doby na ošetření a budou se odkládat plánované operace.

Emmerová navrhuje 19 stabilizačních opatření, která podpořil i ministr financí Bohuslav Sobotka. V nich je mimo jiné i návrh, aby stát čtyřmi miliardami oddlužil Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a také aby zvýšil měsíční částku, kterou platí za své pojištěnce. Těch je pět a půl miliónu a jsou to převážně děti a důchodci.

Hejtmani odjeli rozladěni

Včera se sešli i krajští hejtmani s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a čtyři hodiny jednali. Neshodli se však v názoru, jak pomoci zadluženému zdravotnictví.

„Podívejte se, tohle nešlo prostudovat, dostali jsme to před jednáním,“ ukázal několik centimetrů papírů novinářům hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Tvrdil, že ministryně odmítala diskusi.

Poradce Emmerové Petr Háva, který je tvůrcem koncepce zdravotnictví, ale řekl, že Bendl přehání. „Ostatní hejtmani tak kritičtí nebyli.“ Další hejtmani k žurnalistům nepřišli a nedorazila ani ministryně, která v té době už jednala s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

„Usiluji o to, aby kromě opatření na příjmové straně byla také opatření na výdajové straně,“ uvedl ministr Sobotka po jednání s Emmerovou. Naznačil, že deficit zdravotního pojištění by se už letos mohl snížit. Stát tedy zřejmě VZP částečně oddluží.

Dnešní, třetí schůzka u premiéra Paroubka by měla být pro zdravotnictví klíčová.

Příští týden by totiž vláda měla projednat koncepci zdravotnictví a stabilizační opatření k finanční rovnováze. A k tomu právě dnešní schůzka má dát reálný základ.

Václav Pergl, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Lenka Urbánková

Fantasmagorie typu z 39000 na 85000 Kč mědíčně ponechme stranou a pomocí seriozních čísel řekněme:

součanně: 160Kč/ hod =cca 1800hod/rok = 24 000Kč/měsíc

navrhujeme: 300/hod jako prozatimní kompromis = 45 000Kč/ měsíc

V podstatě tedy to, co se deklamuje jako nynější plat, bychom chtěli dosáhnout po zvýšení (o něco málo více).

Ohodnoťte tento článek!