Lékaři mají pracovat déle, pokud chtějí

Titulní obrázek

Evropská unie narýsovala řešení problému s přesčasy lékařů, který trápí české zdravotnictví. Ministři práce členských států se v noci na včerejšek shodli, že pracovní doba zaměstnance by mohla dosáhnout až 60 či 65 hodin týdně, pokud se do ní započítá pohotovost. Lékař ale musí souhlasit, nesmí být k ničemu nucen…

Základní pracovní doba nesmí překročit 48 hodin. „Evropa se vrátila k realitě,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Návrh nové směrnice o pracovní době na jednání v Lucemburku podpořil i český ministr práce Petr Nečas, který v něm také vidí naději pro zdravotnictví. Česko v současnosti omezuje pracovní dobu i s přesčasy na 48 hodin týdně, lékaři však tráví v práci více času a toto pravidlo obcházejí. Někteří z nich podepisují fiktivní dohody o provedení práce.

Řešení problému už hledal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který po složité dohodě s odboráři navrhl, aby se maximální pracovní doba i s přesčasy zvýšila na 56 hodin.

Tento návrh projednají poslanci. Podle stávající evropské legislativy však není možné zavést klasickou pohotovost, která byla zrušena kvůli rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ten stanovil, že jako normální práci je nutné brát i to, když třeba lékař při čekání na telefon spí.

Navrhovaná směrnice by v tomto ohledu znamenala východisko – pokud se započte i čekání na práci, mohla by celková pracovní doba dosáhnout právě až 65 hodin týdně. Bylo by přitom na jednotlivých členských státech, jaká pravidla pro odměňování lékařů v „neaktivní čekací době“ stanoví.

Za špatnou zprávu pro pacienty i lékaře naopak označil návrh nové směrnice prezident České lékařské komory Milan Kubek. Znovuzavedení pracovní pohotovosti by podle něj znamenalo, že lékaři budou za svou práci placeni hůře než nyní. Navíc by trávili v práci více času, což by přinášelo bezpečnostní rizika pro pacienty.

S tím však nesouhlasí Tomáš Cikrt. „Lékaři bývali v práci vždy dlouho, bez ohledu na to, jaký byl zrovna zákoník práce.“ Řešení podle Cikrta spočívá v něčem jiném – rozhýbání trhu práce a lepším oceněním dobrých lékařů.

Europoslankyně Zuzana Roithová (KDUČSL) upozorňuje, že směrnici ještě čeká složité projednávání v Evropském parlamentu. Zatím není jasné, jak se přesně bude evidovat doba, kdy lékař v pohotovosti na práci čeká a kdy pracuje. Problémem je podle Roithové i to, že se čekací doba nezapočítává do povinného odpočinku lékaře.

Jan Žižka, E15

Lékaři mají pracovat déle, pokud chtějí
Ohodnoťte tento článek!