Přejít na obsah

Lékaři: Mamografický screening je ohrožen

zpět
9.11.2010
rakovina prsu, onkologie
zvětšitrakovina prsu, onkologieZdroj: l.yimg.com

rakovina prsu, onkologie | Zdroj: l.yimg.com

 

Mamografický screening je podle lékařů v Česku ohrožen. Příčinou je podle nich úhradová vyhláška, která pro příští rok bere centrům peníze.

Za preventivní vyšetření prsou na mamografu by si ženy musely připlatit asi 50 korun a čekací doby by se prodloužily. Jinak by centra neměla na obnovu přístrojů, kvalita vyšetření by klesla. Podle ministerstva zdravotnictví sice klesne platba za jedno vyšetření, centra si ale mohou vydělat stejně, když vyšetří více žen.

Za vyšetření platí nyní pojišťovny 650 korun, ženy ve screeningu neplatí nic. Řadu žen může nová platba podle lékařů odradit od prevence, která jediná odhalí nádor v časném stadiu, kdy lze rakovinu zcela vyléčit.

„Ministerstvo přes naše dohody se zdravotními pojišťovnami snížilo úhradu mamografického screeningu pro příští rok o sedm procent. Dohoda byla, že platby zůstanou stejné,“ řekl zakladatel screeningového programu v ČR profesor Jan Daneš.

"Jsou to padouši"

„Jsou to padouši. Pro pacientky to bude znamenat, že budeme ještě méně schopni obnovovat přístroje. Jsou drahé a už teď jsou platby na hraně únosnosti,“ řekla primářka Mamma centra Medicon Miroslava Skovajsová.

Mamograf stojí osm až deset miliónů korun, odepisovací doba je šest let, při nižších platbách se tedy musí tato doba podle Skovajsové prodloužit.

Akreditovaná centra, která splňují přísné podmínky pro screening, dostanou podle obou lékařů paradoxně méně peněz než centra, která dělají běžnou mamografii, za ni totiž má klesnout úhrada jen o dvě procenta.

Skovajsová připomněla, že z plateb pojišťovny platí centrum mamografický výkon, odpis přístroje a práci lékařů, ale i telefonistky a pracovnice recepce, které objednávají pacienty.


Autoři

Právo

Související články

26.4. Miliardy za léky – ušetřeny, či promrhány? Miliardy za léky – ušetřeny, či promrhány?
3 příspěvků
26.4. SÚKL je přetížen, domnívá se VZP SÚKL je přetížen, domnívá se VZP
3 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři: Mamografický screening je ohrožen

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné