Přejít na obsah

Lékaři míří do ciziny za platem až 4500 eur

zpět
9.10.2010
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: www.cash-streams.de

peníze, euro | Zdroj: www.cash-streams.de

 

Třicet klinik z Německa a jedna klinika z Rakouska budou na konci října lákat české lékaře, aby z ČR odešli pracovat k nim. Bude to v rámci 1. mezinárodního job veletrhu Lékařství a zdraví.

„Na jednu kliniku připadají maximálně čtyři volná pracovní místa,“ uvedl Randolf T. Kunert, obchodní ředitel pořadatelské Agentury RTK international, která veletrh organizuje. Dodal, že v Německu a Rakousku již řada českých lékařů pracuje a je velmi ceněna. „Získali vysoké renomé a zastávají i vedoucí pozice,“ řekl Kunert.

Jsou jich tisíce

Kliniky nabízejí plat 3700 až 4500 eur. Nábor se má týkat i zdravotních sester. Jejich nástupní mzda by se prý měla pohybovat od 1900 eur měsíčně.

Akce prý je podle organizátorů připravována už jeden rok a nemá přímou souvislost s výzvou Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme, která kvůli nízkým platům apeluje na lékaře, aby podávali hromadné výpovědi z českých nemocnic k 31. prosinci.

„Odchod už deklarovalo 3017 lékařů a další se hlásí,“ sdělil člen předsednictva Lékařského odborového klubu (LOK) Miloš Voleman, jinak chirurg FN Královské Vinohrady Praha.

Uvedl, že v menších nemocnicích je odezva silnější, ve větších slabší, ale například v Thomayerově nemocnici v Praze ji podporuje 30 procent lékařů. Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že veletrh vítá, protože dává českým lékařům obraz o ohodnocení lékařů na západ od našich hranic. „Česká vláda pro lékaře nic nedělá a situaci neřeší. Když odejdou desítky či stovky lékařů, nic se neděje. Když odejdou tisíce, politici už problém nebudou moci zamést pod koberec,“ prohlásil Kubek. Dodal, že v Německu chybí nyní 4000 lékařů a v roce 2012, až skončí výjimka, že lékaři mohou pracovat o osm hodin déle než ostatní, bude chybět deset tisíc lékařů. „A Německo se snaží na tuto situaci připravit a shání lékaře po celé Evropě. Česká vláda chce svým lékařům naopak plat snížit,“ řekl Kubek. Zájem je o anesteziology, chirurgy, internisty a porodníky.

Kubek tvrdí, že čeští lékaři nepožadují plat, jaký mají němečtí. „Ale není možné, aby si nás vláda stále brala jako rukojmí a vykořisťovala nás. Dvacet let jsme čekali, ale teď je konec,“ prohlásil Kubek. Řešení budoucí, možná kolapsové situace zdravotnictví je podle Kubka i Volemana v rukou české vlády. „Tedy ne jim platy snižovat, ale zvýšit,“ soudí Kubek.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Lékaři míří do ciziny za platem až 4500 eur

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři míří do ciziny za platem až 4500 eur

Komentáře

dalších 13 komentářů
Josef bob  | 11. 10. 2010 13:13

přeně tak a doplním,náš človíček stále hledá světovou medicinu zadarmo.Jeho argumet platím zdravotní dań , ale již zapomíná v jaké výši , nejlépe když jí platí stát a Já budu vymáhat "právo" doktor u postele ,magnetická rezonance přez cestu . Takto stále přemýšlí , Ti , kterým je úplně jedno kdo a jak je ošetřuje,hlavně když to mám za rohem !!!

Karel Tejnora Lékaři míří  | 11. 10. 2010 12:20

Tento odchod trvá 20 let, pokud vím, Češi mají nižší základ v Německu. Záleží jaký status budou mít - zda-li se usadí trvale, či jen jako pendleři na dobu určitou. Na jedné straně je plat - na druhé pak i životní náklady. Svoboda volného pohybu pracovní síly patří mezi základní svobody EU a ty se nesmí omezovat, což není v EU zcela dotaženo. Například dost dobře nemohu přesunout svoji ordinaci a status OSVČ kamkoli. Osobně si nemyslím, že plat je to zásadní co v Čechách chybí. Domiuje nejistota. Po dvaceti letech čekání na reformu jsou všichni unaveni. Kdybych věděl, že po dvaceti letech na tom budu stejně, jak v roce 1992, tak pak jsem měl jít jinam už tehdá, než do českého privátu. karel tejnora

BOB Proč mizí lékaři z Německa?  | 11. 10. 2010 07:49

Protože tam mají stejně špatný systém jako u nás. Ostatně my jej od nich zčásti chceme také kopírovat... * Systém postavený na konstruktivistických, nepřirozených vztazích, na veřejnoprávním pseudopojištění, kdy lékař nemůže svému pacientovi garantovat optimální léčbu (znemožněno regulačními mechanismy) a pacient nemůže garantovat plné proplacení zdravotní péče svému lékaři (pacient je vyřazen z možnosti ovlivnění systému) nikdy nemůže fungovat ke spokojenosti lékařů ani pacientů. * Jediná výhoda: Více peněz oproti nám. Česko své lékaře pauperizuje a exploatuje již přes dvacet let! Na tunelování je peněz dost, ale na lékaře je jich škoda!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné