Přejít na obsah

Lékaři musí uvádět adresy, cítí se ohroženi

zpět
7.3.2008

Soukromým lékařům vadí nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Ta platí od 25. února a nařizuje zveřejňovat na receptech soukromou adresu lékaře, který je pacientovi vydal. "Není jediný rozumný důvod, proč by měla adresa lékaře na receptu být. Pojišťovna adresu má a pacient ji vědět nepotřebuje," řekl Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR a člen Koalice soukromých lékařů...

Nařizuje jim to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, což doktoři považují za nemístný zásah do soukromí

Ochrana před agresory a zloději

Doktoři se obávají, že by je mohli v jejich bydlišti obtěžovat, nebo dokonce napadnout agresivní pacienti. „Rozhodujeme o zdravotní neschopnosti či invalidním důchodu pacientů a ti někdy na odmítavý posudek reagují agresivně,“ říká Jelínek a pokračuje: „Je to stejné, jako by bydliště musel zveřejnit kontrolor finančního úřadu.“ Problém může vzniknout také s psychicky narušenými, agresivními pacienty, kteří se léčí u psychiatrů.

Zveřejnění soukromé adresy může být navíc dobrý tip pro zloděje. Privátní lékaři patří se svými příjmy k nadprůměrně placeným profesím. Když v době dovolené uzavřou ordinace, dozví se prakticky každý, že jejich dům nebo byt bude s největší pravděpodobností prázdný, i na jak dlouho.

Cikrt: Můžeme ještě jednat

Kromě ztráty soukromí lékařům vadí, že změna byla zavedena nezvykle rychle. Neměli tak prý valnou možnost se proti ní včas ohradit, dokonce si ani nestihli nechat vyrobit nová razítka, která by zákonu vyhovovala.

Ministerstvo zdravotnictví se odpovědnosti za kontroverzní nařízení brání. „Povinnost uvádění adres soukromých lékařů jsme do vyhlášky vložili na základě připomínky ministerstva vnitra. Soukromý lékař je podnikatel, a ten je povinen uvádět sídlo podnikání. Reakce lékařů se mi zdají přehnané, ale jsme ochotni o problému jednat,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Pro změnu vyhlášky ve prospěch lékařů jsou podle zjištění Deníku i někteří poslanci.

„Nově zavedená úprava by mohla být v rozporu s ochranou osobních dat,“ uvedl poslanec Boris Šťastný (ODS). Že tomu tak skutečně je, potvrdil včera předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec (viz rozhovor na této straně).

„Pokud lékaři adresu na receptu neuvedou, sankce jim nehrozí“, sdělil včera Deníku pracovník ministerstva zdravotnictví, který si nepřál být jmenován.

Zuzana Drtilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři musí uvádět adresy, cítí se ohroženi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři musí uvádět adresy, cítí se ohroženi

Komentáře

dalších 76 komentářů
manželka lékaře Už tak nám pacienti zasahují do soukromí  | 13. 03. 2008 10:26

Prosí Vás, můj manžel je PL a ještě k tomu dělá na posudkovém . Už tak si dost lidí ve městě zjistila ,kde manžel bydlí a zvoní u našeho domu a chodí si "něco vyjasňovat".To je opravdu neskutečné!!!Tak tady nebude otravovat jen pár jedinců, ale celé město!!!

lekarka z rajchu Re:Re:Re:Re:chudáci lékaři  | 12. 03. 2008 23:56

Misto podnikani je sidlo ordinace. To ale nemusi byt stejne. Co se tyce navratu do Cech, to fakt nehrozi. Pracuju hodne, ale ma to smysl a jsem za to placena.Rusove v Nemecku jsou tzv. russti nemci, pozdni dosidlemci a ti uz jsou vsichni vesmes tady. Dalsi novi tezko prijdou. Normalni rus nema na pracovni povoleni takrka sanci.Takze se ucte rusky. Prijdou do cech, ziskaji za par let obcanstvi a diky tomu prislusnost ke statu unie a pak mohou jit dal.

katango MZd už mám plný zuby !  | 11. 03. 2008 07:48

Není už na čase tu verbež vypráskatz baráku a dle doporučení C.N.Parkinsona barák i se vším nábytkem,papírama apod zaoálit a spáleniště nechat vykropit svěcenou vodou ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné