Lékaři musí uvádět adresy, cítí se ohroženi

Titulní obrázek

Soukromým lékařům vadí nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Ta platí od 25. února a nařizuje zveřejňovat na receptech soukromou adresu lékaře, který je pacientovi vydal. „Není jediný rozumný důvod, proč by měla adresa lékaře na receptu být. Pojišťovna adresu má a pacient ji vědět nepotřebuje,“ řekl Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR a člen Koalice soukromých lékařů…

Nařizuje jim to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, což doktoři považují za nemístný zásah do soukromí

Ochrana před agresory a zloději

Doktoři se obávají, že by je mohli v jejich bydlišti obtěžovat, nebo dokonce napadnout agresivní pacienti. „Rozhodujeme o zdravotní neschopnosti či invalidním důchodu pacientů a ti někdy na odmítavý posudek reagují agresivně,“ říká Jelínek a pokračuje: „Je to stejné, jako by bydliště musel zveřejnit kontrolor finančního úřadu.“ Problém může vzniknout také s psychicky narušenými, agresivními pacienty, kteří se léčí u psychiatrů.

Zveřejnění soukromé adresy může být navíc dobrý tip pro zloděje. Privátní lékaři patří se svými příjmy k nadprůměrně placeným profesím. Když v době dovolené uzavřou ordinace, dozví se prakticky každý, že jejich dům nebo byt bude s největší pravděpodobností prázdný, i na jak dlouho.

Cikrt: Můžeme ještě jednat

Kromě ztráty soukromí lékařům vadí, že změna byla zavedena nezvykle rychle. Neměli tak prý valnou možnost se proti ní včas ohradit, dokonce si ani nestihli nechat vyrobit nová razítka, která by zákonu vyhovovala.

Ministerstvo zdravotnictví se odpovědnosti za kontroverzní nařízení brání. „Povinnost uvádění adres soukromých lékařů jsme do vyhlášky vložili na základě připomínky ministerstva vnitra. Soukromý lékař je podnikatel, a ten je povinen uvádět sídlo podnikání. Reakce lékařů se mi zdají přehnané, ale jsme ochotni o problému jednat,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Pro změnu vyhlášky ve prospěch lékařů jsou podle zjištění Deníku i někteří poslanci.

„Nově zavedená úprava by mohla být v rozporu s ochranou osobních dat,“ uvedl poslanec Boris Šťastný (ODS). Že tomu tak skutečně je, potvrdil včera předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec (viz rozhovor na této straně).

„Pokud lékaři adresu na receptu neuvedou, sankce jim nehrozí“, sdělil včera Deníku pracovník ministerstva zdravotnictví, který si nepřál být jmenován.

Zuzana Drtilová, Regionální deník

Lékaři musí uvádět adresy, cítí se ohroženi
Ohodnoťte tento článek!