Přejít na obsah

Lékaři na poplatcích vyberou až statisíce

zpět
22.1.2008

Ani po třech týdnech zdravotníci ve vybírání poplatků nevidí komplikace. A díky nim si ještě mohou přilepšit o desetitisíce. "Zaznamenali jsme mírný úbytek pacientů, a to i přes zvýšenou nemocnost. Komplikace s výběrem poplatků prozatím nejsou u sestry ani u pacientů. Zaplatili všichni," uvedl slušovický praktik Filip Bartl...

Zdravotníci si pochvalují morálku pacientů, všichni bez problémů platí

Kolik si však díky nim přilepší, prozradit nechtěl.

Naopak zlínský ortodontista Martin Kotas byl sdílnější. „Mám zhruba dva tisíce pacientů, z toho asi tisíc aktivních. Ti za každou čtvrtletní návštěvu zaplatí poplatek, což ročně činí zhruba sto dvacet tisíc korun,“ spočítal specialista a doplnil, že celá částka je příjmem ordinace a podléhá zdanění. „Chci ji pak investovat dál do zvelebení praxe,“ poukázal.

Komplikace nehlásí ani lékárny. „S poplatky problémy nejsou. Receptů je ale málo, lidé se léky předzásobili. Vliv poplatků se nejspíš projeví až v březnu,“ informovala Vlasta Rafajová z lékárny ve Vizovicích. Podle ní jim však poplatky větší výdělek nepřinesou.

„Snižují nám marži léků a podléhají devítiprocentní dani, takže nejspíš to příjmy vyrovná. A lidé zatím častěji volí spíše doplatky, většina léků totiž vychází na recept dráž,“ upozornila s tím, že zatím je ale brzo hodnotit.

Shoduje se s ní i vedoucí Lékárny Lloyds v Centru v Malenovicích Jiří Holoubek. „Nestalo se nám, že by lidé odmítali zaplatit. A výrazné zisky díky nim neočekáváme, snižují nám totiž marži při expedici,“ uvedl a doplnil, že hlavním účelem poplatků v lékárnách není vyšší zisk, ale snížení počtu receptů.

Ukázněné pacienty si pochvaluje i ředitel slavičínské nemocnice Ladislav Palkovský. „S neplatiči jsme se zatím nesetkali, lidé platí hotově a mají dokonce nachystané i drobné. Nemocných ale ubylo pouze na pohotovosti,“ sdělil ředitel s tím, že měsíčně si polepší u ambulancí zhruba o deset tisíc korun.

„Poplatek nám zůstává celý, pouze jej zdaníme. A i když zatím nedokážu říci, jaký bude jejich celkový dopad, mohly by trošku pokrýt každoroční ztrátu,“ poukázal.

Až v únoru budou vědět více v Baťově nemocnici ve Zlíně.

„Zatím nemůžeme říci dopad poplatků, vše kolem nich budeme vyhodnocovat až na konci ledna a výsledky budou nejdříve v únoru. Ale zatím jsme žádné komplikace nezaznamenali, všichni pacienti platí,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Podle ministerstva zdravotnictví je systém naprosto jednoduchý a přehledný. Lékařům by proto neměl dělat žádné problémy. „Lékařům zůstane téměř celých třicet korun. Z této částky si odečtou pouze administrativní úkony, například náklady za vytištění dokladu. Všichni si tak mohou už teď lehce spočítat, na kolik si vybíráním regulačních poplatků zhruba přijdou,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Martina Nováková, Kateřina Slouková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři na poplatcích vyberou až statisíce

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři na poplatcích vyberou až statisíce

Komentáře

dalších 12 komentářů
Bohumír Šimek Re:poplatky  | 23. 01. 2008 10:33

Nikoliv! Lékaři jsou z toho již mrtví! Minimálně apatiční a letargičtí! Beznaděje občas propuká jen v agresi, autoagresi (sebevražda MUDr. Bohumíra Doula) nebo agresi vůči okolí.

Bohumír Šimek Re:Re:Zdá se julínkovné zabralo  | 23. 01. 2008 10:29

Někteří pacienti mnohem více nenávidí své lékaře než dřív. Ale to je cesta do pekel!

Talk Re:Re:Re:zavádějící novinářský titulek  | 23. 01. 2008 08:28

Ano,slýchávám to od kolegů.Navíc je tam nějaké snížení v bodech.Nepočítal jsem to,ale nemám důvod nevěřit.Jeví se zde další absurdita.PL jsou regulováni "pouze" tím,že jim je odepřeno svobodně podnikat ve fázi zisku,kdy on si určuje,jako podnikatel svoji cenu a toto je zlimitováno šikanující direktivou od státu.Specialista je ještě navíc regulován,že je zbraňováno pacientovi k němu jít.Je to přeci regulační poplatek.Nevím co dělali SASp a SPL,ale domníván se,že se nemůže předpokládat,že "o sobě nevěděli".Účel? Ale nebál bych se toho.Pochybuji,že tato regulace bude plnit tento účel-zbraňovací.Ale jinak svůj zadaný účel určitě plní.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné