Lékaři na poplatcích vyberou až statisíce

Titulní obrázek

Ani po třech týdnech zdravotníci ve vybírání poplatků nevidí komplikace. A díky nim si ještě mohou přilepšit o desetitisíce. „Zaznamenali jsme mírný úbytek pacientů, a to i přes zvýšenou nemocnost. Komplikace s výběrem poplatků prozatím nejsou u sestry ani u pacientů. Zaplatili všichni,“ uvedl slušovický praktik Filip Bartl…

Zdravotníci si pochvalují morálku pacientů, všichni bez problémů platí

Kolik si však díky nim přilepší, prozradit nechtěl.

Naopak zlínský ortodontista Martin Kotas byl sdílnější. „Mám zhruba dva tisíce pacientů, z toho asi tisíc aktivních. Ti za každou čtvrtletní návštěvu zaplatí poplatek, což ročně činí zhruba sto dvacet tisíc korun,“ spočítal specialista a doplnil, že celá částka je příjmem ordinace a podléhá zdanění. „Chci ji pak investovat dál do zvelebení praxe,“ poukázal.

Komplikace nehlásí ani lékárny. „S poplatky problémy nejsou. Receptů je ale málo, lidé se léky předzásobili. Vliv poplatků se nejspíš projeví až v březnu,“ informovala Vlasta Rafajová z lékárny ve Vizovicích. Podle ní jim však poplatky větší výdělek nepřinesou.

„Snižují nám marži léků a podléhají devítiprocentní dani, takže nejspíš to příjmy vyrovná. A lidé zatím častěji volí spíše doplatky, většina léků totiž vychází na recept dráž,“ upozornila s tím, že zatím je ale brzo hodnotit.

Shoduje se s ní i vedoucí Lékárny Lloyds v Centru v Malenovicích Jiří Holoubek. „Nestalo se nám, že by lidé odmítali zaplatit. A výrazné zisky díky nim neočekáváme, snižují nám totiž marži při expedici,“ uvedl a doplnil, že hlavním účelem poplatků v lékárnách není vyšší zisk, ale snížení počtu receptů.

Ukázněné pacienty si pochvaluje i ředitel slavičínské nemocnice Ladislav Palkovský. „S neplatiči jsme se zatím nesetkali, lidé platí hotově a mají dokonce nachystané i drobné. Nemocných ale ubylo pouze na pohotovosti,“ sdělil ředitel s tím, že měsíčně si polepší u ambulancí zhruba o deset tisíc korun.

„Poplatek nám zůstává celý, pouze jej zdaníme. A i když zatím nedokážu říci, jaký bude jejich celkový dopad, mohly by trošku pokrýt každoroční ztrátu,“ poukázal.

Až v únoru budou vědět více v Baťově nemocnici ve Zlíně.

„Zatím nemůžeme říci dopad poplatků, vše kolem nich budeme vyhodnocovat až na konci ledna a výsledky budou nejdříve v únoru. Ale zatím jsme žádné komplikace nezaznamenali, všichni pacienti platí,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Podle ministerstva zdravotnictví je systém naprosto jednoduchý a přehledný. Lékařům by proto neměl dělat žádné problémy. „Lékařům zůstane téměř celých třicet korun. Z této částky si odečtou pouze administrativní úkony, například náklady za vytištění dokladu. Všichni si tak mohou už teď lehce spočítat, na kolik si vybíráním regulačních poplatků zhruba přijdou,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Martina Nováková, Kateřina Slouková, Regionální deník

Lékaři na poplatcích vyberou až statisíce
Ohodnoťte tento článek!