Lékaři na zpoždění VZP tratí, firmy vydělávají

Zdravotníky, kterým VZP platí pozdě, oslovují čím dál častěji firmy nabízející odkup pohledávek. Lékaři či lékárníci od nich dostanou peníze okamžitě na ruku. Jenže nikoli celou částku, kterou jim má VZP poslat, ale zhruba o desetinu méně. Tu si účtují „faktoringové“ firmy jako provizi…

I když se české zdravotnictví potýká s dluhy a finančními problémy, část peněz z něj každý měsíc míří na účty firem, které nemají s léčením pacientů nic společného.

Důvod? Neschopnost Všeobecné zdravotní pojišťovny platit včas faktury. Ta posílá lékařům či lékárnám peníze s měsíčním zpožděním.

A tak zdravotníkům na účtech chybějí peníze, ze kterých musí platit nájem, elektřinu, za zboží dodavatelům nebo plat zdravotní sestry či magistrů v lékárnách.

Proto je stále častěji oslovují firmy, které nabízejí, že pohledávky odkoupí. Lékaři či lékárníci od nich dostanou peníze okamžitě na ruku. Jenže nikoli celou částku, kterou jim má VZP poslat, ale zhruba o desetinu méně. Tu si účtují „faktoringové“ firmy jako provizi.

„Také jsem takovou nabídku dostal. Zajímalo mě, jaké si firma stanovuje podmínky, tak jsem jim zavolal,“ říká pražský lékař Jan Jelínek, který má soukromou ordinaci v Praze na Ořechovce a který je zároveň místopředsedou Sdružení praktických lékařů.

„Dozvěděl jsem se, že když pohledávku vymohou, tak si vezmou desetiprocentní provizi. Když neuspějí, nebudou si účtovat nic.“

Kolik peněz takto ze zdravotnictví měsíčně utíká, nelze přesně zjistit. Smlouvy firmy pečlivě tají.

Musílková spolupráci s firmami nedoporučuje

I když se HN snažily oslovit společnost Cash Finance, jejíž dopis poskytla tento

týden redakci jedna z oslovených stomatologických ordinací, ani po dvou dnech na dotazy nikdo neodpověděl.

Zájem o odkup pohledávek mezi firmami je ale velký. „Jsou jich desítky,“ přiznává generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Pojišťovna přitom na takových obchodech netratí. Snaží se s nimi totiž uzavírat dohody, že jí nebudou účtovat penále za pozdní platby.

Lékařům a lékárnám ale Musílková rozhodně nedoporučuje pohledávky prodávat. „Peníze od nás sice dostanou později, ale mohou se spolehnout na to, že to bude sto procent fakturované částky.“

Jenže opožděné platby dělají problémy především malým lékárnám. Ty musejí platit za léky distributorům včas.

„I když zpoždění všeobecné pojišťovny prodlouží o jediný týden, dramaticky se to promítne do toků peněz,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, proč její členové na nabídky firem přistupují.

Toho si byly vědomy i faktoringové firmy, a proto se v minulosti zaměřovaly především na lékárny. Nyní ale začaly intenzívně obesílat s nabídkami i ordinace lékařů.

„Pro nás je to skutečně čerstvá věc, ještě k tomu nemáme jasné stanovisko,“ říká tisková tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská. „Dnes a zítra ale jedná představenstvo a toto je jeden z bodů, který se bude řešit.“

Vůbec se ale činnost firem, které se dohodly s VZP a žijí z provizí hrazených ordinacemi, nelíbí České lékařské komoře.

Její prezident David Rath proto hodlá udělat protiakci: bude lékařům doporučovat takové firmy, které naopak od lékařů odkoupí dluhy v plné výši a žít budou z penále účtovaných VZP.

„Jiné smlouvy může podepsat pouze málo informovaná osoba. Protože když máte něco, co prodáte za sto procent ceny, tak jen hlupák to prodá za devadesát procent,“ říká Rath.

JAK FUNGUJE OBCHOD S DLUHY VZP:
1. VZP platí se zpožděním
Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí lékárnám či lékařům faktury v průměru až měsíc poté, kdy by to podle smluv měla správně dělat.
2. Zprostředkovatelé mají peníze, kupují dluhy
Soukromé finanční firmy, právní kanceláře, ale i distributoři léků nabízejí, že pohledávky od lékařů a lékárníků odkoupí.
3. Lékaři či lékárny dostanou peníze okamžitě
Pokud lékaři či lékárny na smlouvu přistoupí, dostanou od firmy okamžitě peníze na ruku. Mohou tak včas uhradit nájemné či zaplatit za zboží dodavatelům.
4. Zdravotníci přijdou o část peněz
Většinou ale lékaři nezískají od firmy celou částku, kterou jim VZP dluží. Firmy si za zprostředkování totiž účtují kolem deseti procent z výše faktury.
5. Firmám nehrozí, že peníze nedostanou
Pro finanční zprostředkovatele to je výhodný obchod. VZP do měsíce faktury proplatí. Navíc nehrozí, že by stát nyní nechal dlužníka (pojišťovnu) zkrachovat.
VZP takový obchod nic nestojí
Na odkupu pohledávek pojišťovna netratí, protože s většinou zprostředkovatelů uzavřela smlouvu, že jí nebudou účtovat penále za zpožděné platby.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!