Přejít na obsah

Lékaři napadli vznik nové fakulty na Ostravské univerzitě

zpět
30.6.2010
studium, vzdělávání
zvětšitstudium, vzděláváníZdroj: news-libraries.mit.edu

studium, vzdělávání | Zdroj: news-libraries.mit.edu

 

Ustavení Lékařské fakulty Ostravské univerzity vyvolalo bouři nevole a spory mezi odborníky. K protestům se připojily všechny lékařské fakulty v republice. Protestující odborníci zpochybňují kvalitu výuky na nové fakultě, píší dnešní Lidové noviny.

Kvůli okolnostem vzniku nové fakulty odstoupili členové pracovní skupiny, kterou si pro obor lékařství zřídila akreditační komise. Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou.

Podle LN akreditační komise schválila zřízení fakulty a zahájení výuky lékařů i přes protesty odborníků, kteří se k něm vyjadřovali. „Nepřesvědčili nás především o tom, že výuku mají dostatečně garantovanou odborníky,“ řekla novinám nyní už bývalá členka pracovní skupiny Anna Vašků.

Na olomoucké lékařské fakultě dokonce nevylučují v souvislosti s Ostravou porušení etických principů. Členové lékařské komory je prý upozornili, že kopie některých podkladů pro výuku jsou téměř totožné s olomouckými.

Předsedové akademických senátů všech sedmi lékařských fakult v Česku podepsali prohlášení, podle něhož fakta v rezignačním dopise dovolují pochybovat o plné objektivitě akreditačního procesu.

Ostravská univerzita ale pokračuje s přípravou a rektor Jiří Močkoř si myslí, že hlavním důvodem odporu proti vzniku nové fakulty je řevnivost ostatních.

„Nějaká venkovská univerzita vstoupila do výsostného území těch tradičních - a prosadila se,“ dodal Močkoř. Ostravská univerzita vypisuje přijímací řízení a podle Močkoře má sedm set přihlášek, brát však bude maximálně sto studentů.

Akreditační komise před udělením souhlasu dlouho váhala a kritizovala předložené seznamy učitelů nové fakulty. Podle ní byli často příliš staří, nerozvíjející vědeckou činnost nebo nepřipadalo v úvahu, aby vedli výuku v Ostravě a současně řídili špičková pracoviště v Praze.

Předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková souhlas zdůvodnila mimořádným dozorem nad výukou budoucích lékařů. „Akreditaci udělili pouze na čtyři roky. I to je ale podle protestujících netypické: sama výuka lékařů totiž trvá šest let,“ píší LN.

O tom, že Ostravská univerzita získala akreditaci oboru všeobecné lékařství informovala ČTK v polovině letošního dubna. Podle tehdejší informace se tak současná fakulta zdravotnických studií změní na plnohodnotnou lékařskou fakultu a první studenti nastoupí už na podzim. Podle rektora předcházely akreditaci rozsáhlé přípravy včetně dohod s ostravskou fakultní nemocnicí, která doposud neměla přímou vazbu na univerzitní pracoviště.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) v dubnu řekl, že získání akreditace nebylo jednoduché. „Museli jsme to prosazovat proti odporu řady etablovaných univerzit, které to vnímaly jako konkurenci. Prosazovali jsme to proti byrokracii v Praze, která nám tady dlouhodobě nepřeje,“ podotkl Kajnar.

Dosavadní fakulta zdravotnických studií v Ostravě má přibližně 1600 studentů a připravuje odborníky například pro nukleární medicínu, ochranu veřejného zdraví či rychlou záchrannou službu. Mezi její absolventy patří také zdravotní sestry, porodní asistentky nebo fyzioterapeuti a laboranti.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

23.5. Ostrava už má lékařskou fakultu Ostrava už má lékařskou fakultu
18 příspěvků
16.4. Ostravská lékařská fakulta přijme část studentů na prospěch Ostravská lékařská fakulta přijme část studentů na prospěch
11 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři napadli vznik nové fakulty na Ostravské…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři napadli vznik nové fakulty na Ostravské…

Komentáře

další 3 komentáře
člověk rozvoj regionů  | 30. 06. 2010 14:29

O medicínu je stále velký zájem. Tak proč její výuku nerozšířit v černé Ostravě a dát tam tak zelenou i výuce povolání v bílém.

MUDr Jiří Kilian Každého dne se něco počíná  | 30. 06. 2010 12:52

partus praematurus versus partus spurius, dolores ad partum versus dolores praesagientes, bílým šátkem mává kdo se loučí. Budoucnost dosud nenarozenou raději nekřtěme.

lékař5 Mám dotaz  | 30. 06. 2010 10:33

Bude to státní vysoká škola. Kdo to bude platit ? Ergo: z jakých peněz ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné