Přejít na obsah

Lékaři nasazují žravé larvičky

zpět
27.5.2010
obvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicína
zvětšitobvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.abc1staid.net.au

obvaz, úraz, první pomoc, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.abc1staid.net.au

 

Mostecká nemocnice zavedla léčbu larvami. Nemocnice tak patří pouze mezi několik málo zařízení v zemi, kde tuto léčbu sterilními larvami bzučivky zelené využívají.

Larvy much jsou určené k vyčištění nekrotických a infikovaných ran, pomáhají odstraňovat odumřelou tkáň a připravují tak pacienty k další léčbě. Mostecká nemocnice léčbu zavedla v únoru a zatím ji podstoupili tři pacienti.

„Larvy se používají na rány s odumřelou tkání, takové rány jsou v naprosté většině infikované. Je to například u syndromu diabetické nohy, bércových vředů a popálenin,“ uvedl lékař z chirurgického oddělení Alexandr Želtkevič.

Larvičky, měřící od jednoho do jednoho a půl milimetru, se aplikují na ránu a během několika dnů z ní odstraní mrtvou tkáň, sežerou ji. Po splnění svého úkolu, v době, kdy mají až dva centimetry, jsou z rány vyňaty a zlikvidovány.

„Postup je třeba probrat s pacientem, zatím jsme se nesetkali s odmítavou reakcí. Pacienti to berou jako něco přínosného a zatím byli nadšeni,“ dodal Želtkevič. Larvy jsou do nemocnice transportovány ve speciálním kontejneru.

„Postup je takový, že poučíme pacienta, sepíšeme souhlas, sdělíme mu všechny nežádoucí účinky. Ke kontejneru s larvami přivezou textilní tkaninu, na kterou vyplavíme larvy fyziologickým roztokem a společně s gázou přiložíme na ránu. Okraje je třeba ochránit folií a zabránit migraci do okolí. Výměna se provede za tři až pět dnů, kdy se larvy vypláchnou fyziologickým roztokem, zbytek se vybere a vyhodí se jako biologický odpad,“ vysvětlil lékař.

Pro pacienta může být léčba i nepříjemná. Může cítit šimrání v ráně, někdy i bolest či krvácení. Jaroslav Stránský, který je diabetik a léčí se navíc už rok s bércovým vředem, podstoupil léčbu v Litomyšli.

„U mě je léčba komplikovaná, protože mám bypass. Navíc se mi na noze ucpaly cévy. První dny jsem larvy v ráně na noze cítil. Jakoby to svědilo. Ale potom jsem už o nich nevěděl,“ řekl Jaroslav Stránský, u kterého nová léčba zabrala.

Larvální terapie není levná záležitost. Jedna dávka larev, s obsahem tří set kusů, stojí tři tisíce korun.


Klíčová slova

Autoři

Miroslava Huláková, Regionální deník

Související články

31.3. Policie vyšetřuje úmrtí novorozence v Mostě Policie vyšetřuje úmrtí novorozence v Mostě
0 příspěvků
28.3. Nemocnice čelí sporům o děti Nemocnice čelí sporům o děti
1 příspěvků
8.3. V Mostě stále chybí na dvě desítky lékařů V Mostě stále chybí na dvě desítky lékařů
3 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři nasazují žravé larvičky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékaři nasazují žravé larvičky

Komentáře

1 komentář
Jan Řezák Léčba je jistě přínosem.  | 27. 05. 2010 11:48

Jen bych chtěl vědět, jakou metodou se docílí "sterilních larev". Vždyť každou dostupnou sterilizační metodou by musely pochcípat ještě dříve, než bakterie. Čili myslím, že je to nesmysl už proto, že s přihlédnutím ke svinstvu, kterým se živí, je pojem sterilní larva iluzorní. Ledaže by jim podvázali vejcovody.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné