Přejít na obsah

Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům rozhodování o lécích

zpět
15.9.2008

Za akutní nebezpečí pro pacienty považuje Sdružení ambulantních specialistů to, že lékárníci budou rozhodovat o výdeji některých léků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s tím počítá od ledna příštího roku. Na tvorbě nové kategorie výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu s omezením pracuje Státní ústav pro kontrolu léčiv...

(SÚKL).

„V návrhu vyhlášky vidíme snahu farmaceutických firem zvýšit obrat a ovlivnit veřejnost tak, aby pod vlivem reklamy užívala více léků, i snahu snížit regulační vliv lékařů na spotřebu léků,“ uvádí se ve stanovisku, jež poskytla ČTK Rada SAS.

Rada nesouhlasí s tím, aby stouply kompetence lékárníků, prý by rozhodovali nad rámec svého vzdělání. V rozpoznání nemocí jsou to údajně jen poučení laici. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka ale jsou lékárníci dostatečně vzdělaní k tomu, aby znali účinky léků a jejich použití při různých zdravotních obtížích.

Podle výkonného místopředsedy SAS Zorjana Jojka mohou lékárníci měřit tlak či pomáhat při obsluze přístroje na měření krevního cukru. „Rozhodně ale nelze souhlasit s tím, aby z naměřených hodnot při neznalosti jiných dat potřebných k rozhodnutí činili o pacientovi závěry,“ řekl Jojko.

Vyhláška má podle Julínkova záměru umožnit lékárníkům, aby dali pacientovi lék, který dlouhodobě užívá. Pacient by nemusel pokaždé kvůli receptu za svým lékařem. Podle Jojka je to zbytečné, chronický pacient může dostat od svého lékaře recept na tři měsíce. Pacient prý přijde o soukromí, bude v lékárně hovořit o svých problémech před cizími lidmi.

Podle Jojka hrozí, že když si začnou pacienti houfně vyzvedávat své léky bez konzultace s lékařem v lékárně, řada lékařů odmítne pokračovat v péči o ně. Budou se prý obávat postihů za léčbu, kterou nemají pod kontrolou.

Ambulantní specialisté odmítají i pozitivní seznam léků, což je výčet medikamentů, které by lékárník mohl vydat bez receptu. Jsou na něm přípravky na vysoký tlak či cholesterol, na léčení astmatu a také antikoncepce.

„V principu si dovedeme představit jedinou situaci, kdy by pacient mohl takto získávat léky - pokud mu jeho ošetřující lékař řekne, že nebude-li mít přesně vyjmenované potíže, může na kontrolu přijít za delší dobu a zatím si koupit lék bez receptu,“ shrnul Jojko.

Podle vyjádření SÚKL ale budou stanoveny povolené počty balení, jež smí lékárník vydat. Pacient musí mít stanovenou diagnózu od lékaře, první vydání léku tedy musí být vždy s receptem.

Informace o vydání léku zaznamená lékárník do centrálního úložiště dat. Každý další lékárník si tam může zkontrolovat, co už pacient dostal a zda další balení jsou ještě v povoleném limitu.

Pro chronicky nemocné bude tato úprava podle SÚKL velmi výhodná, nebudou muset navštívit lékaře vždy, když spotřebují balení předepsaná lékařem. Pokud pacient nesplní kritéria pro vydání, například jeho zdravotní stav se zhoršil, pošle ho lékárník k lékaři. Lék mu nesmí vydat.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům…

Komentáře

dalších 61 komentářů
Freya Hnus  | 20. 09. 2008 16:35

Do hlasovani jste nedali moznost 4. Nezajima me to Tyhle vase problemy - to je jak z 12. stoleti nebo co. Ale tohle jste si zavinili sami oba. Ja jen lituji toho, ze jsem byl tehdy takovy kkt. a lez na tu farmacii.

Freya Hnus  | 20. 09. 2008 16:24

Mne je lito, ze jsem vubec do toho zdravotnictvi lez.Jdu si dat vino, z toho se pak zvraci taky, ale nezanechava to alespon trvale nasledky narozdil od tohohle.

Dr. Mouse Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:pohled z druhé strany  | 19. 09. 2008 14:53

Pane Hašku, obdivuji Vás, že vytrváváte v boji s hň**y. Asi jste ještě dosti mlád. Nenapadlo Vás, že tu diskutuje asi jen 20 lidí, kteří záměrně rozdmýchávají pod různými přezdívkami vášně a že valná většina doktorů si toto vůbec nemyslí? To si vážně myslíte, že jsme všichni tak hloupí jako kubek?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné