Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům rozhodování o lécích

Titulní obrázek

Za akutní nebezpečí pro pacienty považuje Sdružení ambulantních specialistů to, že lékárníci budou rozhodovat o výdeji některých léků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s tím počítá od ledna příštího roku. Na tvorbě nové kategorie výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu s omezením pracuje Státní ústav pro kontrolu léčiv…

(SÚKL).

„V návrhu vyhlášky vidíme snahu farmaceutických firem zvýšit obrat a ovlivnit veřejnost tak, aby pod vlivem reklamy užívala více léků, i snahu snížit regulační vliv lékařů na spotřebu léků,“ uvádí se ve stanovisku, jež poskytla ČTK Rada SAS.

Rada nesouhlasí s tím, aby stouply kompetence lékárníků, prý by rozhodovali nad rámec svého vzdělání. V rozpoznání nemocí jsou to údajně jen poučení laici. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka ale jsou lékárníci dostatečně vzdělaní k tomu, aby znali účinky léků a jejich použití při různých zdravotních obtížích.

Podle výkonného místopředsedy SAS Zorjana Jojka mohou lékárníci měřit tlak či pomáhat při obsluze přístroje na měření krevního cukru. „Rozhodně ale nelze souhlasit s tím, aby z naměřených hodnot při neznalosti jiných dat potřebných k rozhodnutí činili o pacientovi závěry,“ řekl Jojko.

Vyhláška má podle Julínkova záměru umožnit lékárníkům, aby dali pacientovi lék, který dlouhodobě užívá. Pacient by nemusel pokaždé kvůli receptu za svým lékařem. Podle Jojka je to zbytečné, chronický pacient může dostat od svého lékaře recept na tři měsíce. Pacient prý přijde o soukromí, bude v lékárně hovořit o svých problémech před cizími lidmi.

Podle Jojka hrozí, že když si začnou pacienti houfně vyzvedávat své léky bez konzultace s lékařem v lékárně, řada lékařů odmítne pokračovat v péči o ně. Budou se prý obávat postihů za léčbu, kterou nemají pod kontrolou.

Ambulantní specialisté odmítají i pozitivní seznam léků, což je výčet medikamentů, které by lékárník mohl vydat bez receptu. Jsou na něm přípravky na vysoký tlak či cholesterol, na léčení astmatu a také antikoncepce.

„V principu si dovedeme představit jedinou situaci, kdy by pacient mohl takto získávat léky – pokud mu jeho ošetřující lékař řekne, že nebude-li mít přesně vyjmenované potíže, může na kontrolu přijít za delší dobu a zatím si koupit lék bez receptu,“ shrnul Jojko.

Podle vyjádření SÚKL ale budou stanoveny povolené počty balení, jež smí lékárník vydat. Pacient musí mít stanovenou diagnózu od lékaře, první vydání léku tedy musí být vždy s receptem.

Informace o vydání léku zaznamená lékárník do centrálního úložiště dat. Každý další lékárník si tam může zkontrolovat, co už pacient dostal a zda další balení jsou ještě v povoleném limitu.

Pro chronicky nemocné bude tato úprava podle SÚKL velmi výhodná, nebudou muset navštívit lékaře vždy, když spotřebují balení předepsaná lékařem. Pokud pacient nesplní kritéria pro vydání, například jeho zdravotní stav se zhoršil, pošle ho lékárník k lékaři. Lék mu nesmí vydat.

ČTK

Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům rozhodování o lécích
Ohodnoťte tento článek!